Aktuálně

Je pomalu nejvyšší čas vyrazit pro stromeček

17. 12. 2015 stromeček strom vánoční smrček prodej 002

Do Štědrého dne zbývá necelý týden a ti, kdo ještě nemají stromek, by měli zbystřit. Možnost výběru se totiž bude snižovat. Se jmelím problém většinou nebývá, prodává se již delší dobu a dá se říci, že je ho habaděj.

I přes masáž od ekologických aktivistů se stále více rodin přiklání k tradici a volí raději vonící stromek z lesa či plantáže než bezduchý plast. A to i přesto, že za cenu jednoho normálního stromku se dá často pořídit i ten skládací, který může sloužit řadu let.

V republice se dlouhodobě prodává okolo 1,3 milionu vánočních stromků ročně. V samotné Praze pak mezi 250 až 300 tisíci. Podíl plastových klesá a pohybuje se okolo 10%. Z „živých“ stromků se pak asi 90% pěstuje na plantážích a v posledních letech i čeští „výrobci“ začínají zdárně konkurovat zahraniční provenienci. Plocha plantáží na stromečky v ČR se nedávno pohybovala okolo 1800 hektarů.

Frézování pro stojánek

Frézování pro stojánek

Obliba druhů se krajově příliš neliší. V posledních letech se do domácností častěji vracejí jedličky (byť právě ty jsou většinou z dovozu) a mírně ubývá smrčků a borovic. Když se ale takový smrček či borovička povede, tak nebývá co řešit.

Kromě řezaných stromků se v nabídce objevují i ty v květináčích, které mají být po vánočním čase vratitelné do přírody. Nicméně odborníci jsou k tomuto artiklu poněkud skeptičtí. Většina z nich totiž nárazy teploty a problematiku vláhy nerozdýchá a zajde.
Existují ale i půjčovny stromků. V této době ale již moc šancí nemáte. Většina již svou nabídku dávno vyčerpala (např. ZDE a ZDE) a šanci tedy máte až napřesrok. No, a samozřejmě existují i služby typu „escort servis“, které vám stromek dovezou až do bytu, případně i ozdobí a podobně, a po použití zase vše odvezou. Stromek slušné velikosti ale pak přijde na řádově tisíce, což spíše vyhovuje firmám, než populaci se statisticky průměrným příjmem.

Bez síťky to dnes už skoro nejde.

Bez síťky to dnes už skoro nejde.

Kam pro stromek či jmelí v centru

Užší centrum Prahy je z pohledu prodeje stromků poněkud chudší. Například web Prahy 1 udává jen dvě lokality, a to Jungmannovo nám. u výstupu z metra v době od 16. do 23. prosince a Národní u č.26/63 od 17. do 23. prosince. Realita je ale mírně jiná, neboť zřejmě eviduje jen žádosti o zábory. Na stromky tak v užším centru narazíte i na dalších místech, ale není jich mnoho.
Mimo užší centrum metropole je nabídka prodejních míst vánočních stromečků podstatně širší a stačí se jen dívat kolem sebe. No, a vzhledem k tomu, že se stromky často vozí autem, tak nejširší nabídka je na parkovištích u velkých obchodních center, která ale bývají spíše na okraji metropole. Tam je také dobré vyrazit, když budete shánět stromek na poslední chvíli.

 

Tento smrkový velikán přišel na Jarově u Kaflandu se vším všudy na 452 korun.

Tento smrkový velikán přišel na Jarově u Kaflandu se vším všudy na 452 korun.

Tam, kde se prodávají stromky, tak tam je k dostání většinou i jmelí. Na prodej jmelí ale narazíte na podstatně více místech. Jsou to jednak květinářství, ale i některé stánky na vánočních trzích, prodejny suvenýrů a podobně. Cena (15 až 60 Kč za různě silný svazeček) se liší podle toho, zda jde o přírodní, tedy zelené nebo zda už je nabarvené na stříbrno či do zlatova. Zahlédnout se dají i další barevné mutace jako bronzová barva a viděl jsem i kovově modré…

Jak hluboko sáhneme o peněženky

Zde je těžké říci obvyklou cenu. Jednak se může v průběhu prodeje lišit a pak závisí na druhu stromku, jeho kvalitě a výšce. Menší levnější smrčky potkáte už u ceny okolo 250 Kč/kus (smrk ztepilý je levnější a pichlavý či stříbrný pak výrazněji dražší), borovice většinou začínají o stovku výše (a podle druhu – černá či lesní – se moc neliší) a jedličky pak zhruba na čtyřech, spíše pěti stovkách (balzámová bývá levnější, kavkazská dražší). V kostce se dá říci, že pořídit slušný stromek do bytu s vyšším stropem vyjde tak cca na 700 – 800 korun. Nicméně se dá za pěkný stromek utratit i 1500 korun a více, ale to už je pak pro řadu lidí otázka, zda bude i něco pod ním.
K nákupu stromku poskytují prodejci i některé doplňkové služby. Asi nejběžnější je jeho ořez a frézování pro lepší uchycení do stojanu. Druhou a velmi žádanou službou je jeho obalení (nasunutí) do transportní síťky. Zde ceny začínají na 25 korunách za úkon a běžnější je spíše 50 Kč.

Pěkné a bytelné kovové stojánky stojí podle provedení od 399 do necelého tisíce korun.

Pěkné a bytelné kovové stojánky stojí podle provedení od 399 do necelého tisíce korun.