Lampárna

Kam zmizel archanděl Gabriel?

4. 12. 2015 archanděl Gabriel 002

Na naši redakci e obrátila čtenářka z Josefova s dotazem, kam že zmizela socha archanděla Gabriela, která ještě nedávno zdobila přízemí Nové radnice při vstupu na magistrát z Mariánského náměstí. Obrátili jsme se proto na mluvčího magistrátu, aby nám zmizení sochy okomentoval.

„Pražané i návštěvníci metropole měli až do středy 2. prosince 2015 poslední příležitost si v přízemí Nové radnice na Mariánském náměstí prohlédnout dvoumetrovou měděnou faksimile sochy archanděla Gabriela, jejíž zinkový originál stál do roku 1919 na stříšce vchodu do kostela Zvěstování Panně Marii při klášteře sv. Gabriela v Praze na Smíchově v Holečkově ulici,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

archanděl Gabriel 003Podle mluvčího se jedná o unikátní dílo, jehož autory je restaurátor Karel Holub a jeho syn, sochař Petr Holub. V létě 2014 byla socha vystavena v pražských Emauzích a do března tohoto roku doprovázela výstavu Ilustrace pro malé i velké v Poštovním muzeu na Nových mlýnech v Praze 1.

Foto kolem roku 1891

Foto kolem roku 1891

„Děkujeme za finanční podporu Magistrátu hlavního města Prahy, který sochu představující atribut kláštera sv. Gabriela umístil v aule budovy Nové radnice na Mariánském náměstí. Odtud se na počátku prosince socha navrátí do interiéru kostela při klášteře sv. Gabriela v Holečkově ulici na Praze 5. Socha je ošetřena proti povětrnostním podmínkám a její insignie jsou pozlaceny. Na původní místo, kde ve střeše zůstal úchyt po originálu, bude umístěna po vyrovnání majetkových vztahů a po opravě střechy kostela,“ uvedla předsedkyně Nadačního fondu Malakim Monica Bubna–Litic. Originál sochy se dochoval a stojí před klášterem sv. Gabriela v Rakousku, kam sestry benediktinky svůj klášter přestěhovaly.