Touláme se

Na Štěpána opět vyrazí otužilci do vln Vltavy

22. 12. 2015 DSC01137

I. plavecký klub otužilců Praha pořádá 26. prosince 2015 tradiční vánoční plaveckou soutěž otužilců ve Vltavě u Národního divadla. Nejstarší, největší a nejznámější otužilecká akce v republice nese název Memoriál Alfreda Nikodéma. Očekávaná teplota vody je kolem 6 stupňů Celsia.

První vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě, tehdy pod vedením samotného Alfreda Nikodéma, se konalo v roce 1923, tedy před 92 lety. Letos se poplave již 69. ročník. Akce začíná jako obvykle slavnostním nástupem v 11 hodin, soutěžní tratě mají start i cíl na severním cípu Slovanského ostrova u Žofína. Tak neváhejte a zajděte se na odvážné plavce podívat a zafandit jim.

DSC01135Letos na borce čekají opět tři tratě – měřená soutěž na 750 metrů – jako Memoriál Františka Venclovského a dvě tradiční kondiční tratě – 100 metrů jako Memoriál Štěpána Poláka a 300 metrů jako Memoriál Oldřicha Lišky.

Koho může ve vodě letos zahlédnout

Mezi účastníky akce budou také letos na kanále La Manche úspěšní Radek Táborský, Aleš Rucký a Zdenka Krčálová, dále pak dřívější přemožitelé kanálu La Manche – Aneta Lokajová, Lenka Štěrbová, Abhejali Bernardová, Dana Zbořilová, Rostislav Vítek, Petr Mihola a také Richard Haan (z pořádajícího I. PKO Praha), který je současně sólistou Státní opery Praha.

DSC01110Předpokládaná účast je kolem 300 plavců. Na nejdelší trati 750 metrů budou startovat i nejlepší borci z Českého poháru v zimním plavání. Soutěží se zúčastní plavci z České republiky, Slovenska, Polska, USA, Ruska, Rakouska, Německa a Angoly.

V předchozí větě nejde o překlep – skutečně se akce poprvé v její historii zúčastní Afričan – André Gabriel De Brito. Tento naturalizovaný Čech, původem z Angoly, před několika týdny posílil členskou základnu pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha. Nejstarším plavcem bude pravděpodobně paní Božena Černá z pořádajícího klubu (85 let), nejmladší účastnicí Adéla Mačatová z Prahy (8 let).

Akce se i letos stala součástí projektu České unie sportu nazvaného „Sportuj s námi“ a koná se s přispěním Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 1, která je spolupořadatelem akce. I letos pořadatelé vkládají do pořadu podniku vloženou soutěž „O pohár starosty Městské části Praha 1“, kterou vyhraje družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců jednotlivých zúčastněných klubů.

DSC01111 DSC01121 DSC01124A ještě malé ohlédnutí za loňským ročníkem… :-)