Zeptali jsme se

Nenechte si na Silvestra utrhnout prsty nebo vypálit oči, varuje ohněstrůjce Krupička

25. 12. 2015 ohňostroje 007

Již jen necelý týden zbývá do okamžiku, kdy se s námi rozloučí rok 2015, a my uvítáme první vteřiny roku nadcházejícího s letopočtem 2016. Jak bývá v Čechách zvykem, a v metropoli pak zvláště, děje se tak za mohutné kanonády a světelných efektů, které nezřídka duní již od silvestrovského podvečera a končí až nad ránem Nového roku.

Vynechejme vyděšené ptactvo a zaběhnuté pejsky a věnujme se nám, lidem. Není nic smutnějšího, než když vstup do nového roku strávíte vy nebo vaši nejbližší na úrazových ambulancích či plastických chirurgiích. Ano, hovoříme o pyrotechnice a jejím správném používání. Požádali jsme proto formou malého rozhovoru o pár rad a doporučení odborníka na slovo vzatého, kterým není nikdo jiný než jednatel firmy Ohňostroje Krupička pan Václav Krupička.

ohňostroje 009Jeho firma v minulosti v metropoli odpalovala Novoroční ohňostroj již několikrát a i letos na něm do určité míry participuje. On sám má s pyrotechnikou a jejím používáním letité zkušenosti, a tak možná budou jeho slova pro řadu z vás nejen varováním, ale i dobře míněnou radou, jak na to, aby se nikomu nic nestalo.

Obrací se na nás totiž řada čtenářů s dotazy, týkajícími se zábavné pyrotechniky a nadcházejících silvestrovských oslav. I když má naše redakce ve svých řadách řádně očouzené a ožehlé, léty zocelené odborníky-amatéry, požádali jsme přesto o zodpovězení nejčastějších dotazů profesionála. Dostala nás totiž jedna Krupičkova kratičká věta, kterou můžeme nechat i jako motto rozhovoru: Pyrotechnika není nebezpečná, nebezpeční jsou lidé!

Krupička Václav Ohňostroje 001Pravá Praha: Do jakých tříd se vlastně zábavná pyrotechnika rozděluje a jaké jsou věkové limity pro prodej?
Václav Krupička:
V dnešní době je legislativa týkající se pyrotechniky a ohňostrojů v ČR poměrně složitější, neb staré zákony a vyhlášky postupně pozbývají platnosti a zároveň s nimi začala platit legislativa nová. Podle starých norem byla zábavní pyrotechnika dělena do čtyř tříd nebezpečnosti, kde I. třída neměla omezení, II. třída byla od 18 let, III. třída byla na průkaz odpalovače ohňostrojů a IV. třída vyžadovala řadu speciálních povolení.
ohňostroje 012Nová norma zábavní pyrotechniku zatřiďuje do čtyř kategorií, začínajících písmenem F. Kategorie F1 je prodejná od 15 let, kategorie F2 od 18 let a kategorii F3 si může dnes koupit jen ten, kdo dovršil 21 let. Kategorie F4 je v podstatě pyrotechnikou profesionální a mohou ji nakoupit jen osoby s odbornou způsobilostí. Dále nový zákon (206/2015 Sb.) zná například ještě dvě kategorie divadelní pyrotechniky (T1 a T2) a ostatní pyrotechnické výrobky kategorií P1 a P2.

ohňostroje 010Pravá Praha: Kdo může odpalovat samotné ohňostroje, jak ty velké, tak i ty „rodinné“?
Václav Krupička: Každý, kdo má vůli, čas a chuť se ohňostroji věnovat a splňuje zákonem dané podmínky. To znamení, že pokud chcete dělat opravdu ty „velké“ ohňostroje, je třeba získat po úspěšných zkouškách a kurzech tzv. průkaz odpalovače ohňostroje.

Pravá Praha: Dětem tedy zřejmě do ruky pyrotechnika nepatří vůbec, že?
Václav Krupička: Podle zákona v podstatě už ne. Dříve to bylo možné, až na výjimky, jen u spojení s pyrotechnikou I. třídy. Ta ale vlastně zaniká. Ze zkušenosti ale mohu jinak říci, že děti mají kolikrát více rozumu a informací, než někteří dospělí :-)

ohňostroje 006Pravá Praha: Stává se, že něco selže, jak dlouho by měl člověk počkat, než k tomu půjde? Jak se má správně likvidovat to, co selhalo?
Václav Krupička: Dobrá otázka. Vždy by se měla dodržovat kombinace zdravého rozumu a návodu daného výrobcem. Zábavná pyrotechnika na dnešním trhu, je-li zakupována v profesionálních obchodech, je při správném použití se zdravou dávkou respektu bezpečnou záležitostí. Při likvidaci opět doporučuji postupovat přesně podle návodu daného výrobcem nebo dovozcem. Obecně platí, že alespoň 15 minut se k výrobku nepřibližovat, a pak likvidovat dle návodu.

ohňostroje 004Pravá Praha: Když najdu po oslavách na zemi něco, co vypadá jako nevyhořelá pyrotechnika, co bych měl udělat?
Václav Krupička:Rozhodně není moudré s danou pyrotechnikou jakkoliv manipulovat či se jí dotýkat. Nikdy totiž nemůžeme tušit, zda jde o výrobek selhaný před několika dny nebo několika málo minutami. Při vhodném počasí či plastové konstrukci obalů vydrží taková pyrotechnika aktivní značně dlouhou dobu od jejího selhání, a tak je i potenciálně nebezpečnou. Pokud člověk nemá potřebné informace, případně průpravu a odbornost, je dobré volat do profesionálních prodejen či na policii.

Pravá Praha: Proč je lepší nakupovat v kamenných obchodech či od známých firem na internetu, než někde na tržišti?
Václav Krupička: Pyrotechnika prodávaná jakýmkoliv prodejcem musí nést příslušnou certifikaci, která ji uvádí do tříd nebezpečnosti nebo do příslušných kategorií. Pokud není certifikována, její prodej je nelegální a nikdy si člověk nemůže být jistý, zdali je pyrotechnikou bezpečnou. Obchody, věnující se prodeji pyrotechniky po celý rok, si nedovolí nabízet necertifikované zboží.

ohňostroje 001Pravá Praha: Jaké jsou nejobvyklejší chyby, kterých by se měli naši čtenáři při odpalování svých rachejtlí a dalších efektů vyvarovat?
Václav Krupička: Podcenění skutečnosti, že pyrotechnika, ať už je jakkoliv certifikovaná a bezpečná, může při nesprávném použití způsobit zranění, škodu na majetku a mnoho dalších potíží. No, a nesprávnému používání hodně napomáhá alkohol, o omamných látkách ani nemluvě. Jedno nebo druhé, v horším případě pak obé dohromady, tvoří při oslavách příchodu Nového roku v kombinaci s používáním zábavné pyrotechniky zdraví nebezpečnou kombinaci. Budu se tedy opakovat – dodržujte návody k použití!
Obecně se dá říci, že od výrobků dle F1 je minimální doporučený odstup 1 metr, od F28 metrů a od F3 již 15 metrů. A počítejte s tím, že na hraniční vzdálenosti může dosahovat hluk v impulzu až hodnoty 120 dB. Blíže je to pak logicky o uši.
Ale i střízlivý, ovšem nerozumný člověk s bláznivými nápady, dokáže vymyslet věci, příčící se zdravému rozumu. Internet a na něm kolující videa jsou toho zářným příkladem.
Přeji tedy všem hodně štěstí s pyrotechnikou a hodně zdraví do nového roku!

 

ohňostroje 008Kam tedy pro to správné zboží?

Kdo by měl zájem zvědět o firmě více, může navštívit některý z těchto webů:
Ohňostroje nebo Pyrotechnika , kde také můžete svůj silvestrovský (i jiný) ohňostroj nakoupit nebo si ho nechat vyrobit. A pokud jste zastánci nákupů v kamenných prodejnách, tak v Praze můžete vyrazit na níže uvedené adresy.
Ale jen upozornění, zboží na Silvestra je třeba objednat v e-shopu do neděle 27. prosince 2015 do 16 hodin. Objednávky po tomto termínu odesílá firma až v roce 2016. Prodejna v Dubči slouží také jako výdejní místo objednávek označených v e-shopu osobním odběrem.

DSC01213Dubeč – Praha 10
Ke Křížkám 166
Mobil             +420 731 445 413
Telefon           +420 272 706 963
Po – Pá            8:30-20:00
So – Ne           9:00-18:00
Platby kartou prodejna akceptuje
GPS: 50°3’51″N, 14°35’42″E

Obchodní centrum Letňany – Praha 9
Veselská 663 (OC Letňany)
Mobil            +420 731 445 419
Po – Ne           10:00 – 21:00
Platby kartou prodejna akceptuje
GPS: 50°8’7″N, 14°30’12″E

ohňostroje 003