Lampárna

Novoroční ohňostroj 2016 bude v režii firmy Makalu Fireworks

3. 12. 2015 DSC02258

Na naši redakci se obrátilo několik čtenářů s dotazem, zda už je známé, kdo vyhrál soutěž na ohňostroj a zda vůbec bude, když se to na magistrátu tak hádá. Zde máme dobrou zprávu – Ano, už je! Rada hlavního města totiž v úterý vybrala dodavatele tradičního Novoročního ohňostroje 2016, kterým se stala firma Makalu Fireworks z pražské Dubče. Pracovní název ohňostroje, který bude nově odpalován z vrchu Vítkova, je Praha Múzami políbená a jeho celková doba bude činit 616 vteřin, tedy více než 10 minut.

Za ohňostroj zaplatí metropole bez DPH částku 992 tisíc korun, která je srovnatelní s loňskou cenou. Do výběrového řízení, při kterém bylo osloveno osm firem, došla v termínu jen jedna nabídka, která ale podle hodnotící komise splňovala bez problémů podmínky zadání. Pražané se tak mohou těšit na to, že oproti loňskému ohňostroji bude odpáleno o 73% více ran, tedy celkem 6293.

Samotný ohňostroj je pojat jako pyromuzikál a bude rozdělen do šesti obrazů s různou délkou trvání. Předcházet mu bude ještě prolog, který nasvítí pomocí barevných efektů Národní památník na Vítkově a v jehož závěru bude poprvé u nás odpálen letopočet 2016 pomocí 60 metrů vysokých číslic. Ještě před prologem zazní v minutových odstupech pět signálních ran, které mají za úkol vyplašit ptactvo v okolí odpaliště a upoutat pozornost diváků.

Martin Peter

Martin Peter

„Umístění efektů v areálu památníku bude provedeno tak, aby co nejlépe využilo výškového umístění lokace a její dobré viditelnosti z centra Prahy. Z prostorových důvodů a také z důvodu lepší viditelnosti ohňostroje, bude při odpalu kladen důraz na větší počet výškových efektů na úkor efektů nízkých,“ říká autor scénáře a jeden z jednatelů firmy Martin Peter.

Odpaliště bude podle něj rozděleno do tří zón. První zóna bude určena menším efektům a kalibrům do ráže 75 mm a je rozdělena do pěti pozic vzdálených od sebe 9 m na odpališti o celkové délce 36 m. Druhá zóna je složena ze třech pozic s rozestupem 18 m a celkovou délkou 36 m pro kalibry od 75 mm po 200 mm. Poslední – třetí zóna – je složená ze dvou vysokozdvižných plošin pro možnost střelby ohňostroje moderním a dynamickým způsobem.

sys_media_11141Na co dalšího se můžeme těšit a z čeho se bude skládat Novoroční ohňostroj 2016, najdete v našem dalším článku, který zatím připravujeme. Autora scénáře jsme totiž zastihli na cestě ze Slovenska, kde byl připravovat „čertovky vypečené“ Mikulášské ohňostroje pro Nitru, Dunajskou Stredu a Trnavu. Pokud se ale chcete podívat, co firma Makalu Fireworks umí, tak není žádný problém ani v Čechách.
Jednak sám Martin Peter, ještě jako zaměstnanec známé firmy Ohňostroje Krupička, připravoval scénář letošního Novoročního ohňostroje pro Prahu 2015, tak i zároveň má hned jedno horké želízko v ohni přímo v Praze.

Stačí totiž zamířit 5. prosince 2015 k OC Letňany, kde v 18 hodin zamíří do povětří pyromuzikální ohňostroj na téma Ďábelský ples s Andělskou duší provedený ve čtyřech obrazech (Zde je peklo, Zjevení páně, Vidle a křídla a závěrečný Ať zavládne mír). Mikulášský program v Letňanech nicméně začíná již ve 13 hodin.

Následuje ukázka loňského ohňostroje.