Aktuálně

O víkendu skončí kapří hájení

17. 12. 2015 kapr kapři vánoce vánoční 003

Řada lidí si bez porce kapra štědrovečerní večeři nedokáže představit. Dobrou zprávou pro ně je tvrzení prodejců, že s cenami nahoru letos příliš nepůjdou. Lídr trhu – Rybářství Třeboň – se již na konci listopadu 2015 nechal slyšet, že bude držet ceny na loňské úrovni.

Jak zareagují menší producenti ryb, není zatím úplně jasné, ale je pravděpodobné, že se budou držet poblíž. Cena tedy stoupat nebude, byť se na chovu ryb letos nepříznivě podepsalo sucho. Jak to bude za rok, je ale otázkou. Pokud by měla sucha pokračovat, tak asi ceny ryb poskočí vzhůru.

Kapři se v Praze venku na stáncích začnou prodávat většinou už od soboty 19. prosince, ale většina prodejců zahájí v kádích „výlovy“ až v neděli 20. prosince a někteří dokonce až v pondělí. Většina venkovních prodejních míst pak hodlá s prodejem skončit ve středu 23. prosince během dne, někteří ale doprodají již předchozí den večer.
Státní veterinární správa v současnosti eviduje na základě povinných hlášení zhruba 250 prodejních míst na území hl. m Prahy, z toho 8 na území Prahy 1 a taktéž 8 na území Prahy 2.

V Jindřišské ulici u kostela se na vás letos opět těší pan Mirek s kolegou a s kapry z Počátků, které nemají chybu.

V Jindřišské ulici u kostela se na vás letos opět těší Mirek s kolegou s kapry z Počátků, které nemají chybu.

V Praze 1 jsou hlášena tato místa: Jindřišská ul – u kostela; Jungmannova 32/25; Havelská tržnice, Náměstí Republiky (Palladium), roh Spálené a Národní (u OC MY); Karmelitská 30; Spálená 53 a náměstí Republiky před OD Kotva.
V Praze 2: Slavíkova ul. 2x; Svobodova 4; Karlovo náměstí 8; Tylovo náměstí 6; náměstí Míru; Vinohradská 59 a Štěpánská 543.
Pokud máte čas, tak bývá dobré si obejít pár míst a pak se vrátit k tomu, které se vám kapři líbí nejvíce. Ryby neutečou a také v průběhu dne bývají někde i doplňovány o čerstvé kusy ze sádek.

Pokud nestihnete koupit kapra do Štědrého dne při pouličním prodeji, tak vám už na Ježíška zbývá jen doufat, že jej seženete v některém s větších obchodních center nebo můžete vyrazit na sádku do Lahovic, kde se prodává od 9 do 12 hodin. Pak už zbývá jen možnost, že si jej někde ve Vltavě ulovíte sami… .

Prodej kaprů bude letos i u "Máje" na Národní.

Prodej kaprů bude letos i u „Máje“ na Národní.

Jak hluboko sáhneme do peněženky
Ceny kaprů se liší podle prodejce a velikosti ryby. Výběrové kusy (většinou nad 5 kg – tedy delší než 60 cm) přijdou na zhruba 80 až 95 Kč/kg, kapři z I. třídy (zhruba 45 až 60 cm – tedy běžně mezi 2 až 5 kily) pak na cca 65 až 80 Kč/kg a „dorostenci“ z II. třídy (do 45 cm – do 2 kg) pak na zhruba 55 až 65 Kč/kg. Na sádkách se kapr dá pořídit o něco levněji.
Na některých stáncích se pro milovníky rybí polévky dají pořídit sólo i vnitřnosti (tedy nejčastěji mlíčí či jikry) nebo hlavy, nebo v pytlících již připravené obé jako mix. Jde ale o poměrně nedostatkový sortiment, který je nejlepší si s prodejcem dohodnout i s cenou a dobou odběru dopředu. Zde je na zvážení každého, aby se rozhodl, zda to riskne či nikoliv.
Za zabití si účtují prodejci většinou od 10 do 30 Kč, za vykuchání až 50 Kč. Stažení ryby z kůže, škrábání šupin nebo porcování může být ještě dražší. Něco také stojí igelitka na kapra nebo i jen jeho pouhé vykrvení.

Jen na sníh a mráz letos při prodeji kaprů můžeme zapomenout.

Jen na sníh a mráz letos při prodeji kaprů můžeme zapomenout.