Zeptali jsme se

Oldřich Lomecký: Všem přeji především pevné zdraví, protože od něj se skutečně všechno odvíjí

30. 12. 2015 DSC01727

Přelom roku bývá tradičně časem bilancování a ohlédnutí. Jak zpět, tak i dopředu. Požádali jsme proto starostu centrální městské části Oldřicha Lomeckého (TOP 09) o malý mezisváteční rozhovor.

Starosta Městské části Praha 1 má na radnici ve své gesci poměrně širokou oblast činností. Od sociálních věcí a protidrogové problematiky, přes investice a opravy nemovitého majetku, až po územní rozvoj, výstavbu, právní spory či chod úřadu a jeho vnější prezentaci.

Pražský rodák Oldřich Lomecký oslaví za pád dní již 59. narozeniny. Vystudoval Fakultu elektrotechniky ČVUT a působil jako konstruktér. Pak ale zvítězil zájem o ekonomiku a po zahraniční stáži v Belgii se věnoval práci v managementu privátních firem se zaměřením na mezinárodní obchod a turistický ruch. Dalším milníkem v jeho životě bylo, po vážném úrazu v roce 1997, jeho následné působení v České obci sokolské, kde šéfoval Tyršovu domu a postupně se stal i 1. místostarostou tohoto sdružení. Ale dost již bylo představování a pusťme se tedy do otázek a odpovědí.

Oldřich Lomecký

Oldřich Lomecký

Pravá Praha: Vánoce máme šťastně za sebou, jak jste trávil Štědrý den?
Oldřich Lomecký: Od té doby, co jsem starostou Prahy 1, trávím Štědrý den každý rok víceméně stejně. Dopoledne rozlévám rybí polévku na Václavském náměstí, po poledni na Kampě. S tím jsou spojena příjemná setkání s lidmi známými i neznámými. Poté ještě absolvuji další domluvené vánoční akce a domů se většinou pak dostanu až v podvečer, takže štědrovečerní večeře, Ježíšek a jde se spát (směje se). Letos to tedy takhle dopadlo.

Pravá Praha: Měl u vás Ježíšek kde složit dárky, tedy byl stromeček, a pokud ano, tak jaký?
Oldřich Lomecký: Rád dodržuji tradice a bez vánočního stromku by to nikdy nebyly ty pravé Vánoce, stejně tak nesmí chybět ani jmelí. Tedy stromek byl a je a je to jedlička, která je krásně ozdobená.

DSC01848Pravá Praha: Co považujete za nejhezčí dárek k Vánocům, který ale přišel již s předstihem?
Oldřich Lomecký: Asi bych zůstal u své práce a jako starostovi se mi nejvíce líbil dárek od poslanců, kteří v Poslanecké sněmovně schválili novelu zákona, která by nám měla umožnit omezení vozítek segway u nás v Praze 1, je to vlastně i dárkem pro naše občany. Teď je potřeba ještě dalšího schválení v Senátu a u prezidenta, tak snad ten dárek zůstane nezměněn a bude co nejdříve předán k nám k použití.

DSC01737Pravá Praha: Závěr roku je i dobou bilancování. Jak hodnotíte odcházející rok z osobního hlediska?
Oldřich Lomecký: Končící rok byl pro mě poměrně klidný, což je z mého hlediska zřejmě nejpříjemnější hodnocení. Jsem rád, že Praha 1 funguje a můžu pro své sousedy, občany naší městské části, stále vytvářet co nejpříznivější prostředí, které v centru hlavního města udělat jde. Je to můj pátý rok ve funkci starosty, což mi ukazuje, jak ten čas letí. Nedávno začínající politik a nyní již docela slušný mazák (směje se). Jsem člověk, který od ráno do večera pracuje, a musím říci, že byť je to někdy bez většího odpočinku, tak je to práce, která má smysl a jsou jasně vidět výsledky mé práce. Takže spokojenost. (usmívá se)

Pravá Praha: A jak se vám dařilo na radnici?
Oldřich Lomecký: Po minulých komunálních volbách nedošlo ve vedení radnice k žádnému zemětřesení, tudíž pokračujeme v rozpracovaných projektech. To je, myslím, pro obyvatele naší městské části, dobrá zpráva.

DSC03624Pravá Praha: A plány do budoucna, jak osobní, tak i radniční?
Oldřich Lomecký: Pokud bude vše pokračovat v zajetých kolejích, tedy tak, jak jsem popsal v odpovědích na vaše předchozí otázky, budu jen spokojen.

Pravá Praha: A na závěr, co byste popřál obyvatelům i návštěvníkům Prahy 1 v kratičkém zbytku roku a v tom následujícím?
Oldřich Lomecký: Všem přeji především pevné zdraví, protože od něj se skutečně všechno odvíjí. Dále mnoho štěstí, osobní spokojenosti a profesních úspěchů. A pak přeji i dobrou náladu, kterou si nenechme nikým vzít.