Lampárna

Pítka a fontánky se ukládají k zimnímu spánku

24. 11. 2015 pítko pítka počasí déšť 002

Na naši redakci se obrátila čtenářka z Malé Strany s dotazem, kdy vlastně skončila sezóna oblíbených pítek a kdy se na jaře opět zapínají. Otázka jasná, odpověď trošku složitější.

V centru Prahy najdete na dvě desítky pítek a fontán, nemají ale jednotného vlastníka ani správce. Samotná Praha 1 se stará o 13 tzv. vodních prvků, další pak pro hl. m. Prahu spravuje například Technická správa komunikací Hl. m. Prahy (TSK). Ta se stará o 9 pítek a tři fontánky.

Františkánská zahrada

Františkánská zahrada

Praha 1 své vodní prvky provozuje podle klimatických podmínek od dubna do října. Část z nich najdete na dětských hřištích (Na Kampě, Pod Karlovým mostem, ve Vlašské ulici, ve Vrchlického sadech a Za Haštalem), poměrně známé je pítko ve Františkánské zahradě a další jsou například v Helichově ulici, v Jilské, na Kozím plácku, v parku Lannova a Petrská a na Senovážném náměstí či ve Vodičkově ulici.

Ve správě TSK jsou tyto vodní prvky: fontánka Celetná – pítko, Zítkovy sady – pítko, náměstí Republiky – pítko, Dětský dům – pítko, U Bati – pítko, Na Slupi – pítko, Na Hřebenkách – pítko, Loretánské náměstí – pítko, Ungelt – pítko, fontána Mánesův most – protivodní i povodní strana a poněkud vzdálenější fontána Černý most. V provozu jsou většinou od května do konce října.

DSC05491

U metra Malostranská

Poté, co z pítek počátkem listopadu zmizela voda a před jejich úplným vypnutím a zazimováním, procházejí tato každoročně důkladnou revizí a opravou. V letošním parném létě byla podle TSK pítka jedním z nejatraktivnějších a nejpoužívanějších mobiliářů metropole.

„Obyvatelé a návštěvníci metropole se mohou v pítkách osvěžit každoročně od května do října. V měsíci listopadu pak všechna tato zařízení prochází důkladnou kontrolou, abychom tak minimalizovali poškození v zimním období. Ročně nás jejich údržba a provoz stojí zhruba 850 tis. Kč,“ říká šéf TSK Ladislav Pivec a dodává: „Jen spotřeba vody za sezónu 2015 byla přibližně 5545 m3 a vyšla zhruba na 440 tis. korun, další finanční prostředky jdou na provoz, opravy a čištění.“

Pítko v Ungeltu

Pítko v Ungeltu

Větší opravou po dopravní nehodě prošlo například pítko Ungelt (Týnská ulička), která stála 11 400 Kč. Ale to nejsou všechny náklady na provoz pítek a fontán, které musí ročně TSK vynaložit. Patři do toho i pravidelné náklady na údržbu v průběhu celého roku. Například pítka napájená pitnou vodou z veřejného vodovodního řadu musí procházet pravidelnou kontrolou několikrát týdně, kdy je provedeno čištění odpadních mřížek a otvorů, či seřízení optimální výšky tryskající vody.
Nejproblematičtější z pohledu TSK fontána je na Černém Mostě, kterou kolemjdoucí využívají jako obří popelnici a náklady na její opravy a čištění vycházejí na tisíce korun.

Pokud vás pražské kašny, fontány či pítka a další s vodou spojené věci zajímají, tak se podívejte na odkaz ZDE , kde je velmi pěkně zpracován jejich přehled.