Aktuálně

Praha nevstoupí do nového roku s rozpočtovým provizoriem

17. 12. 2015 magistrát 001

Po více než šestihodinovém kabaretu, který bylo možné v přímém přenosu sledovat na magistrátním webu, schválili dnes odpoledne zastupitelé hlavního města rozpočet Prahy na rok 2016. Metropole se tak vyhnula rozpočtovému provizoriu, které hrozilo od chvíle, kdy se na podzim na radnici začala definitivně rozpadat vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Díky schválení rozpočtu hlavního města mohou začít ty své schvalovat i jednotlivé městské části.

Město si naplánovalo na budoucí rok příjmy ve výši 43,6 miliardy, dále pak výdaje ve výši 58,7 miliardy a logicky vzniká schodek ve výši 15,1 miliardy korun. Schodek má být z poloviny pokryt transfery ze státního rozpočtu, dále na něj budou použity úspory z let minulých, nevyčerpané prostředky roku 2015 a náhrada státní dotace.

zhmp z magošeNebylo by to ale to správné jednání, kdyby vzápětí po schválení rozpočtu (bylo vlastně předem dohodnuto s tím, že se nic měnit nebude – pozn. red.) nepřišli opoziční zastupitelé se samostatným bodem jednání, ve kterém pak prohlasovali první úpravy rozpočtu, než vůbec rok 2016 začal.

Na podobu rozpočtu ( Rozpočet 2016 ) i na první změny ( První úprava rozpočtu 2016 ) se můžete podívat na vložených odkazech. Redakce se bude postupně věnovat některým dalším položkám rozpočtu, které budou zajímavé. Největším žroutem financí bude nicméně v Praze doprava a investice.