Zeptali jsme se

Richard Bureš: Vánoční stromeček je to jediné, do čeho si nenechám od nikoho z rodiny mluvit

23. 12. 2015 bvr 3

Štědrý večer je doslova za dveřmi, většina vánočních stromečků již stojí na svém místě a příbytky provonělo cukroví, purpura a příprava sváteční tabule. Nastává období bilancování a ohlédnutí za pomalu odcházejícím rokem, jakožto i čas přání do roku dalšího. Redakce Pravé Prahy proto postupně oslovuje lídry koalice na radnici první městské části, aby o sobě něco málo prozradili.

Jako druhý u nás dostal prostor místostarosta Richard Bureš (ODS), který má ve své gesci na radnici informatiku, dopravu a úklid. V užším vedení radnice je bezmála 52letý politik v tomto volebním období nováčkem, zastupitelské zkušenosti z minulého období, kdy byla ODS na radnici v opozici, má ale bohaté. Než začal čeřit stojaté vody na úřadě, působil v privátní sféře. Rád cestuje, „ulétává“ na technických vymoženostech všeho druhu a výpočetní technice pak zvláště a ani hudba, samozřejmě jen v top kvalitě, mu není cizí. Stranický dres ještě nikdy nepřevlékl a ani se k tomu nechystá. A nyní už k otázkám a odpovědím.

Bureš Richard 01

Richard Bureš

Pravá Praha: Co pro vás znamenají Vánoce a chodíte na půlnoční?
Richard Bureš:
Vánoce pro mě znamenají především čas strávený s rodinou, na kterou během roku kvůli práci bohužel nemám tolik času, kolik bych si představoval. Půlnoční každoročně vynecháváme, preferujeme spíše domácí pohodu a čas strávený jen v kruhu našich nejbližších.

bvr 4Pravá Praha: Ježíšek doslova klepe na dveře. Bude mít u vás kam složit dárky? Tedy, máte stromeček, a pokud ano, tak jaký?
Richard Bureš:
Samozřejmě, že bude, i když umělý. Je tomu tak již 15 let, tedy stejnou dobu jako je věk našeho kocoura. Ten totiž tomu živému nemohl odolat a já chtěl předejít jak okousanému stromečku, tak kocourovi s břichabolem.
Každý rok je však vánoční stromeček to jediné, do čeho si nenechám od nikoho z  rodiny mluvit. Je to taková moje tradice, a proto si na něm nechávám velice záležet a vyhraji si s každým detailem. Ani letos nezůstane jediná větvička bez ozdoby.

bvr 1Pravá Praha: Co nejraději od Ježíška dostáváte a co naopak díky vám rozdává?
Richard Bureš:
Jsem člověk, který dárky raději dává, než dostává, i když celá rodina tvrdí opak. Dárky k Vánocům neodmyslitelně patří, ale pro mě je největším dárkem být obklopenými svými blízkými. Užívám si také vánoční pohodu, kdy se alespoň na chvilku odpoutám od práce a počítač, který je během roku mým „nejvěrnějším společníkem“, nechám po celou dobu Vánoc odpočívat. Tedy každý rok to alespoň slibuji… :-)

Pravá Praha: Závěr roku je i dobou bilancování. Jak hodnotíte odcházející rok z osobního hlediska?
Richard Bureš:
Musím se přiznat, že jsem uplynulý rok osobní život dost zanedbával. Práce na radnici pro mě byla novinkou, a zaměstnávala mě naplno. Rodině tak vaším prostřednictvím slibuji, že příští rok bude v tomto aspektu alespoň o něco lepší a doženu tak to, co jsem v tomto roce kvůli pracovní vytíženosti promeškal. Třeba u dovolené to půjde splnit, protože jsem si ji letos nějak nestihl vzít, a to se dá překonat snadno.

Pravá Praha: A jak se vám dařilo na radnici?
Richard Bureš:
Do práce na radnici jsem skočil rovnou po hlavě a začal tak, jak jsem byl zvyklý z řízení firem. Mnoho věcí je samozřejmě odlišných a musel jsem se učit i věci nové. Naopak ale tvrdím, že některé postupy z firemního prostředí je možné aplikovat i v prostředí samosprávy. Věřím však, že se mi během uplynulého roku podařilo prosadit či alespoň spolupracovat na projektech, které mají opravdu smysl. O některém z projektů se mohli čtenáři dozvědět i z vašich stránek. Občanům Prahy 1 mohu slíbit, že i do budoucna budu usilovat o to, aby smysluplných projektů na Praze 1 přibývalo.

bvr 5Jedna důležitá věc se podařila před pár dny, a to odsouhlasení pozměňujícího návrhu týkajícího se vozítek Segway. Dlouho jsme o tuto změnu usilovali a nyní máme konečně možnost hájit zájmy obyvatel Prahy 1. Čas mezi svátky tak vyplním přípravou podkladů pro nařízení obce, které vydává Rada hlavního města Prahy tak, aby se podkladem mohla zabývat Rada a Zastupitelstvo MČ Praha 1 již v lednu.

Pravá Praha: Co považujete za nejhezčí dárek k Vánocům, který přišel již s předstihem?
Richard Bureš:
Je to především fakt, že ti, kterých si opravdu vážím a cením za jejich životní zkušenosti, ti, kteří jsou skutečnými odborníky ve svých oborech, ale i mnoho normálních a obyčejných lidí oceňuje mé snažení a práci na radnici pozitivně. To je pro mne tím pravým dárkem, protože vidím, že čas trávený prací, mnohdy na úkor osobního života, není zbytečný.

Pravá Praha: A plány do budoucna, jak osobní, tak i radniční?
Richard Bureš:
Mým plánem do budoucna je především nenechat se odradit kritiky čehokoliv od své práce a prosazovat věci, kterým věřím. Politika je plná lidí, jejichž programem je kritika za každou cenu, házení špíny na všechny kolem sebe a hledání senzace tam, kde žádná není.
Je mi osobně líto těch, kteří se každé ráno budí s tím, koho zase osočí a napadnou, těch, kteří v každém kolem sebe vidí podvodníka a nevidí pro hledání zla reálné věci kolem sebe. O co lepší je myslet na to, jak něco vylepšit, udělat pro lidi hezčím a funkčnějším. A nejenom myslet, ale také to navrhnout, podpořit, zařídit a zrealizovat do funkční podoby.
Rád bych se také zaměřil na odpolitizování některých problémů. Občas mám pocit, že hlavně na magistrátu, se některá rozhodnutí nedělají pro něco, ale spíše proti někomu a s tímto se nemohu ztotožnit.

bvr 2Pravá Praha: A na závěr, co byste popřál obyvatelům i návštěvníkům Prahy 1 ve zbytku roku a v tom následujícím?
Richard Bureš:
Během prvního roku působení na radnici jsem se zaměřil také na to, aby se z Prahy 1 stala městská část, která bude chytrá a zároveň vstřícná ke svým občanům. Takže kromě obligátních věcí jako je štěstí, pevné zdraví a hodně lásky, bych občanům rád popřál, aby se Městská část Praha 1 vyvíjela přesně podle jejich představ, a aby do budoucna byla srovnatelná i s tak moderními a rozvinutými městy jako je například Londýn či New York, ale zůstala stále naše – česká.