Touláme se

Za rybami se můžete zajít podívat i do Národního zemědělského muzea

17. 12. 2015 nzm výstava 009

Národní zemědělské muzeum (NZM) přichystalo ve svém pražském sídle na Letné v Praze 7 novou expozici rybářství. První návštěvníky přivítala už 17. prosince 2015 a na slavnostní otevření, které proběhne o den dříve, se přišel podívat i ministr zemědělství Marian Jurečka a předseda senátu Milan Štěch.

Nová expozice NZM má podle pracovníků muzea odpovídat nejmodernějším trendům v oboru, jejím charakteristickým rysem je interaktivita a také celá řada živých exponátů v podobě našich sladkovodních ryb.

„Expozice rybářství je velmi moderní, interaktivní, s využitím množství audio-vizuální techniky se zapojením zvukových a animačních technologií, 3D prezentace a rozšířené reality. Věříme, že se bude líbit jak dětem, tak i dospělým včetně odborné veřejnosti,“ popisuje novou atrakci NZM ředitel jeho pražské pobočky Jiří Houdek a dodává: „Rybolov je jeden z nejstarších zdrojů obživy lidstva, proto jako první z nových interaktivních expozic je právě Rybářství, které chceme představit i jako potravinový fenomén, ale i ve spojení s rybníkářstvím jako významnou činnost člověka po staletí ovlivňující krajinu.“

nzm výstava 001Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Návštěvníci tak uvidí např. sumce, štiku, kapra nebo krmné plotice. „Pokud přijdou v dobu, která bude dodatečně upřesněna, uvidí i jejich krmení,“ slibuje Houdek.

Další prvky v expozici tvoří, mimo jiné, interaktivní model rybniční soustavy, diorama výlovu rybníka nebo CHKO Třeboňsko. Zaručeným lákadlem bude i průhled do bobří nory. Expozici doplňují textové panely s různými tématy, např. „životopis“ kapra, který je domácí tradicí a „rodinným stříbrem“ České republiky, která má právo používat chráněné označení Třeboňský kapr.

Samostatným tématem bude i „Praha rybářská“. Po staletí řeka Vltava poskytovala obyvatelům Prahy i okolních osad obživu, rybářství mělo pro Prahu velký význam. Jeho stopy můžeme nalézt v pražských ulicích i dnes.

nzm výstava 002Další část s názvem „Rybníky nejen pro ryby“ ukáže, že rybníky nejsou pouze chovná zařízení a důležité jsou také jejich další funkce – například protipovodňová, ekologická a krajinářská. Téma „Kdo otravuje ryby“ připomene, že řada ryb je dnes v ohrožení, a to i díky lidské činnosti. Vědci, rybáři i další lidé ale také rozvíjejí řadu aktivit, které mají za cíl populacím ryb pomoci. „Couvají opravdu raci?“ – i na tuto otázku najdeme v nové expozici NZM Praha odpověď.

Další doprovodné informace (např. jak se žije pod vodou nebo anatomie ryby) si návštěvníci sami mohou sami vyhledat na dotykových LCD panelech. Expozice nabídne postupně i řadu dalších aktivit, nejen pro děti, mj. prolézačku se sítěmi a skluzavkou, tvůrčí aktivity typu „Nakresli si svoji rybu“ nebo „Obleč se jako rybář“ apod.

nzm výstava 007Vzniklá expozice je první v celé řadě těch, které budou postupně v Národním zemědělském muzeu Praha vznikat. Například pro příští rok se připravuje expozice Lesnictví, Myslivost či Studio gastronomie, v následujícím roce pak expozice Vody, Badatelna, Zemědělství, Potravinářství a venkovní expozice Živá zahrada.

Něco málo z historie

Počátky Národního zemědělského muzea sahají do roku 1891. Jako samostatná instituce vzniklo Zemědělské muzeum až v roce 1918. Budova v Praze na Letné byla postavena v letech 1937-39 podle projektu architekta Milana Babušky. NZM Praha tvoří kromě jeho pražské centrály i pobočky ve Valticích, na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou, v Čáslavi a na zámku Kačina u Kutné Hory. Zřizovatelem NZM Praha je Ministerstvo zemědělství ČR.

nzm výstava 003

nzm národní zemědělské muzeum budova stroje 005Otevírací doba pobočky NZM Praha
úterý až neděle vždy od 9 do 17 hodin
Otevírací doba o vánočních a novoročních svátcích (2015 – 2016)
Čtvrtek 24. 12. 2015 – zavřeno
Pátek 25. 12. 2015 – zavřeno
Sobota 26. 12. 2015 – otevřeno (9-17)
Neděle 27. 12. 2015 – otevřeno (9-17)
Pondělí 28. 12. 2015 – otevřeno (9-17)
Úterý 29. 12. 2015 – otevřeno (9-17)
Středa 30. 12. 2015 – otevřeno (9-17)
Čtvrtek 31. 12. 2015 – otevřeno do 13 hodin
Pátek 1. 1. 2016 – otevřeno od 13 hodin
Sobota 2. 1. 2016 – otevřeno (9-17)
a dále běžná otevírací doba
Více o muzeu, vstupném a další zajímavosti najdete ZDE (web) či ZDE (facebook).

Zdroj: NZM