Touláme se

Zajděte se podívat na „půlnoční“, Praha jich nabízí velký výběr

15. 12. 2015 katedrála sv. vít noc hrad

Zajímavým námětem na toulky Prahou je i návštěva „půlnoční“, tedy tradiční křesťanské mše, která se koná v předvečer svátku Narození Páně (jinak též Hod Boží vánoční). Pro věřící i nevěřící je návštěva některého z kostelů a chrámu nebo i bohoslužby pod širým nebem dne 24. prosince opravdu velkým zážitkem.

V posledních letech počet míst, kam se dám v metropoli na „půlnoční“ vyrazit, stále stoupá. Na řádnou „půlnoční“, která začíná opravdu na Ježíška o půlnoci, můžete v Praze vyrazit na čtyři desítky míst. Další dvacítka skoro „půlnočních“ pak začíná mezi 21:00 až 23:30 hod. a víc než desítka „půlnočních“ je určena i pro rodiny s dětmi. Ty začínají většinou mezi 15:00 až 17:30 hod.

Františkánská zahrada 001Jedinou komplikací pro Pražany i návštěvníky metropole je fakt, že v době večerních a nočních bohoslužeb a po nich už většinou bývá velmi omezená městská doprava. Pokud lze věřit vyhledávači spojení na stránkách ROPID, tak tou dobou vlastně jezdí jen malé množství nočních autobusů, nočních tramvají a do půlnoci sem tam i metro. Je proto lepší volit bližší cíle, ale i delší procházka krásnou noční Prahou může udělat mnohému radost. No, a kdo má možnost osedlat nějakého oře, tak pro něj návštěva „půlnoční“ znamená jen střídmost před jízdou i po mši a možná chvilku hledání místa k parkování.

Jak jsme již předeslali, tak seznam míst, kam se na „půlnoční“ dá v Praze vyrazit je poměrně obsáhlý. Než ho zde přetiskovat, tak ZDE je ten správný odkaz a vyberte si bohoslužbu a místo podle času, který vám nejlépe vyhovuje.

Velmi zajímavý a praktický je i odkaz na projekt Křesťanské vánoce v Arcidiecézi pražské. Zde získáte řadu informací o tom, co který kostel a farnost na svátky připravují. Na odkazech u kostelů je většinou i pěkný popis místa, dopravního spojení, doby otevření, zda je zde k vidění Betlém a zda se zde nabízí Betlémské světlo a podobně.

křižovnické náměstí nocProč půlnoční mše?

Vigilie (ve starší češtině také svatvečer) je bohoslužba v předvečer náboženského svátku. Slovo pochází z latinského vigilia, což znamená bdění. Vigilie označuje zvyk připravovat se na určitý svátek nebo mimořádnou událost, která svátku nebo události předchází, bděním v noci na modlitbách.
Pokud se v římskokatolické církvi slouží slavnostní mše v předvečer svátku Narození Páně (Hodu Božího vánočního), označuje se lidově jako půlnoční mše – „půlnoční“.
Vigilie před velkými svátky jsou v křesťanské liturgii doloženy od 5. století, slavily se ve východní i západní církvi a byly často spojeny s postem. Od vrcholného středověku se počet vigilií v západní církvi snižoval, s výjimkou vigilie vánoční, velikonoční, svatodušní a svátků apoštolů.

Hrad v noci od NS 0001