Aktuálně

Ladovská zima bude ústředním motivem letošních Vánočních trhů

26. 11. 2015 VAT2015.Staromestské.namesti.13

Již v sobotu 28. listopadu 2015 odstartují tradiční a zároveň největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí. Letos čerpají inspiraci u českého malíře Josefa Lady a budou laděny do zlaté a bílé barvy.

V adventní vesničce s desítkami stánků potkají návštěvníci kocoura Mikeše, uvidí vesnické děti hrající si ve sněhu i typického ponocného či kozla, jak ho zná každý z obrázků známého českého ilustrátora. Novinkou pro návštěvníky budou letos odpočinkové zóny a fotokoutky. Trhy mají podle plánu skončit až v neděli 3. ledna 2016.

VAT2015.Staromestské.namesti.05Těžištěm trhů je pravidelně Staroměstské náměstí, které ale letos bude bohužel ochuzeno o slavnostní rozsvícení Vánočního stromu. I když Praze zřejmě nehrozí přímá hrozba teroristického útoku, magistrát tradiční slavnostní akt odvolal.
Jistou náhradou pak bude víkendové rozsvěcení stromu až do Štědrého dne. O sobotách a nedělích, vždy po soumraku, strom několikrát za večer zhasne a pak se za zvuku podle původního scénáře opět rozsvítí. Kdo tedy na náměstí o víkendu zavítá a vydrží zde zhruba dvě hodiny, tak má skoro jistotu, že rozsvícení zažije.

„Na doporučení městské a státní policie jsem se i přes svůj osobní nesouhlas rozhodla pro tento rok tradiční rozsvícení vánočního stromku zrušit. Osobně to vnímám jako přehnané bezpečnostní opatření, ale na posledním jednání mi bylo zástupci policie doporučeno tuto tradici zrušit,“ řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a dodala: „Od všech kritiků tohoto rozhodnutí bych chtěla vědět, jak by se na mém místě zachovali oni.“
K rozsvícení Vánočního stromu na Staroměstském náměstí dojde v sobotu v blíže nespecifikovanou dobu. Tímto krokem chce Praha předejít bezpečnostnímu riziku, že se bude koncentrovat mnoho lidí v jeden čas a na jednom místě.
Hlavní obava pak pramení z toho, že by se při „náhodném“ odpálení pyrotechniky na náměstí mohl dát dav do pohybu, vznikla by panika a mohlo by být ušlapáno či zraněno velké množství lidí.

VAT2015.Staromestské.namesti.11Proč právě Lada?

Vůbec poprvé ve své historii budou vánoční trhy čerpat z obrázků našeho národního umělce. Vzhledem k tomu, že organizátor trhů – společnost Taiko – letos investoval více do výzdoby trhů, tak krásné a především zimní motivy Josefa Lady se podařilo upravit pro několik míst jak na Staroměstském, tak i na Václavském náměstí.

„Těšíme se, že do Prahy i naším prostřednictvím letos vtrhne pravá Ladovská zima a všechny inspiruje, aby zavzpomínali, jak zábavné je sáňkování nebo jak probíhá správná koulovačka. Ladovy obrázky zná přece u nás každý! Oslovili jsme řemeslníky, výrobce českých ozdob i kuchaře a pekaře, aby svými produkty ještě umocnili adventní atmosféru,“ říká předseda představenstva společnosti Taiko Libor Votruba.

VAT2015.Staromestské.namesti.15„Spojení největších vánočních trhů v centru Prahy a tradičních motivů Josefa Lady se mi líbí a doufám, že se bude líbit i návštěvníkům. Zvědavý jsem především na použití ladovských motivů ve větších rozměrech,“ říká vnuk známého českého malíře Josef Lada.

„Tvorba národního umělce Josefa Lady vytváří přímo úchvatný, harmonický koncept pro vánoční výzdobu historického centra Prahy a je skoro k nevíře, že zde zažívá svou premiéru, neboť se zdá být srdci města přirozená a blízká,“ říká za tvůrce dekorací Kateřina Hájková z firmy SOS DEKORACE.

Strom, který věnovala Praze soukromá firma z České Lípy, bude i s celým náměstím zářit ve zlato-bílé barvě. Ozdobí ho šest set vánočních koulí. Do větví dekoratéři zavěsí okna s typickými postavami z obrázků Josefa Lady – kocourem Mikešem, kozlíkem a ponocným. Třpyt dodají zlaté hvězdy o průměru 30 a 50 centimetrů. Na špičce smrku bude na celé náměstí dohlížet kometa. Na celém vánočním tržišti se rozsvítí přes dvacet tisíc led diodových žárovek.

VAT2015.Staromestské.namesti.08Kolem kmene vánočního stromu a na střeše občerstvení se zahrádkou vyrostou ladovské vesničky, typické zimní scenérie z českého venkova. Zasněžená okna s ladovskými malbami se objeví i ve štítech stánků. Příjemným zpestřením budou odpočinkové zóny a fotokoutky ve formě obřích 3D knih, které vyprávějí příběhy o zimě, tradicích, radosti a samozřejmě o Vánocích. Pódium se vůbec poprvé celé oblékne do potisku zimní scenérie. Centrální most bude hlídat kocour Mikeš s kozlíkem a ponocným.

Kulturní program trhů na hlavním pódiu pak najdete v souboru zde: Program SNHP

VAT2015.Vaclavske.namesti.25Otvírací doba stánků

Prodejní domky s širokým produktovým sortimentem budou otevřeny na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Pro hladové a žíznivé pak stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci.

Vánoční trhy 2015, jak již bylo předesláno, na Staroměstském i Václavském náměstí začnou v sobotu 28. listopadu 2015 a potrvají až do 6. ledna 2016. Do vánoční atmosféry se ponoří souběžně i náměstí Republiky, a to od 28. listopadu do 30. prosince 2015.

Podrobnosti o Vánočních trzích na Staroměstském a Václavském náměstí průběžně na www.trhypraha.cz .

VAT2015.Staromestské.namesti.09VANOCNI.TRHY.2015.VIZUALIZACE.STAROMESTSKE.NAM.003