Zeptali jsme se

Novoroční ohňostroj nad Prahou rozzáří páteční podvečerní nebe

28. 12. 2015 Na dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli se v pátek 27. srpna 2010 konal festival ohňostrojů, světel, laserů a hudby s názvem Pyro Music Laser Fest 2010. MICHAL KALÁŠEK / MEDIAFAX

Novoroční ohňostroj, který bude z Vítkova odpálen 1. ledna 2015 v 18 hodin, bude v režii firmy Makalu Fireworks z pražské Dubče. Oblíbená podívaná, která do ulic metropole a na různá vyvýšená místa vytáhne každoročně desítky tisíc lidí, ponese letos název „Inspirace“ s podtitulkem Praha Múzami políbená a potrvá 10 minut a 16 vteřin.
Cena za pyrotechnické efekty k potěšení Pražanů a návštěvníků metropole bude činit skoro přesně 1,2 milionu korun i s DPH. V rámci 6293 efektů (světelných či zvukových) poletí k nebesům přes 2 tuny pyrotechniky. Kulových pum různých kalibrů, římských svící, pochodní, válcových pum, kompaktních baterií, samostatných ran a dalších efektů má být v porovnání s předchozím rokem prakticky za stejné peníze dokonce o 73% více.

O budoucím ohňostroji jsme již na našich stránkách psali například zde (od starších k novějším): 1 a 2 , a tak se dnes bude věnovat především tomu, co ještě nezaznělo. Detailní popis ohňostroje a jeho šesti obrazů si pak necháme do dalšího článku pár dní před odpalem.

Jelikož má naše redakce ohňostroje velmi ráda, tak jsme se rozhodli oslovit přímo autora scénáře a spolumajitele firmy Makalu Fireworks pana Martina Petera aby nám o ohňostroji, firmě i o sobě něco málo prozradil.

Martin Peter

Martin Peter

Pravá Praha: Jak dlouho již vaše firma Makalu Fireworks existuje a jak jste přišli k tomu to názvu?
Martin Peter:
To je vskutku dobrá otázka. Úplná odpověď by ale vystačila na samostatný článek, a tak se pokusím odpovědět co nejstručněji. Prvopočátky firmy MAKALU Fireworks se začaly psát zhruba před osmy lety, kdy jsem se seznámil na střední průmyslové škole chemické se současnými společníky Karlem Grigarem a Lukášem Zmijem. Od té doby „skvadra“ MArtin, KArel a LUkáš postupně odhalovala tajemství chemie a ohňostrojného umění, až se na podzim loňského roku důvěrně seznámila s firmou OHŇOSTROJE KRUPIČKA, s.r.o. a obě společenství připravila a realizovala loňský Novoroční ohňostroj pro Prahu – Stroj času. Jak mám ještě v živé paměti, tak jsme se během příprav natolik sblížili, že na odloučení se ani jedné straně nechtělo myslet, a tak jsme po domluvě získali další dva členy – Václava Krupičku a Václava Hejnu. Oficiálně vznikla firma MAKALU Fireworks s.r.o. 3. listopadu tohoto roku.

Pravá Praha: Novoroční ohňostroj pro Prahu není malé sousto, nemáte trochu trému?
Martin Peter:
Tréma je v menší či větší míře u každého ohňostroje. Jelikož máme za sebou už několik obdobných akcí, tak nás čeká mnohem méně neznámých, než tomu bylo v minulosti. A tak se mi před nadcházejícím Novým rokem spí o něco lépe než vloni. Je ale pravda, že kromě pražského ohňostroje realizujeme ve stejný čas i novoroční ohňostroj pro město Kladno, takže jistá nervozitka tu je.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPravá Praha: Kdo je ve firmě hlavním motorem nápadů a kdo realizátorem představ?
Martin Peter:
Na tuto otázku neumím jednoznačně odpovědět. Podle starého pořekadla „vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá“ jsme všichni ve firmě nadšení pyrotechnici, a když někoho něco napadne, mají hned ostatní touhu vyzkoušet onen nápad v praxi. Pokud jde o běžný chod firmy, tak mám na starosti především kreativní stránku věci. Jsem choreograf ohňostrojů, což znamená, že vymýšlím rozložení pyrotechniky a celé barevné palety efektů k vytvoření ohňostrojných obrazů. Kolegové pak podle speciálního klíče usazují a efekty na místo…

Pravá Praha: Není doba od vyhlášení záměru od magistrátu do realizace přece jen trošku krátká?
Martin Peter:
V současné době je Novoroční ohňostroj pro Prahu největším ohňostrojem v ČR. Pokud berete ohňostroje jako druh umění, podobně jako třeba divadlo, a ne jen jako bezduché bouchání efektů bez ladu a skladu přes sebe, potřebujete hodně času na tvorbu vlastního scénáře. Loni jsme měli na přípravu scénáře a celého konceptu něco málo přes měsíc. Letos to bylo devět dní, a to musím přiznat, nebylo vůbec snadné. Nápad se musí rozležet, člověk si musí projít lokaci a strávit na ní dlouhé hodiny promýšlením, jak jí nejlépe využít, a to je jen začátek. Múzám se nedá poručit a skutečné umělecké dílo se musí nechat uležet. Z mého osobního pohledu by byly 3 až 4 měsíce před vlastním ohňostrojem pro vyhlášení soutěže ideální…

ohňostroj 2015 -  186Pravá Praha: Jak se vám líbí nová lokace, tedy Vítkov?
Martin Peter:
Je to nové místo a oproti Letenským sadům vyžaduje použití většího počtu výškových efektů na úkor časově přesnějších přízemních efektů. První diváci s přímým výhledem na ohňostroj budou totiž mnohem dále, než tomu bylo v minulých letech. Osobně preferuji používání většího počtu přízemních efektů, díky kterým je možno ohňostroj více roztančit a vložit mu tu správnou jiskru. Letos si k tomuto účelu vypomáháme dvěma 20 metrů vysokými plošinami a já jsem na konečný výsledek opravdu zvědavý. Zdali se mi lokace líbí, budu v konečném důsledku schopný říci až po odpálené show.

Pravá Praha: Jak dlouho se takový ohňostroj připravuje a kolik lidí ho pak odpaluje?
Martin Peter:
Jak již bylo řečeno, tak s vypětím všech sil trvala tvorba scénáře devět dní. Od začátku prosince pak na „sestavování munice“ pracuje osm lidí. U památníků na Vítkově pak máme na přípravy dva dny a příliš se zde nezastaví 15 členů týmu. Odpal pak provede přesně naprogramovaný systém sám.

DSC01231Pravá Praha: Řadu lidí zajímá, jak vlastně vysoko létají nejsilnější efekty a kolik vlastně taková jedna „puma“ váží?
Martin Peter:
Letos budou největšími efekty zakázkově vyráběné španělské pumy ráže 200 mm od firmy Ricasa – Ricardo Caballer SA, jejichž produkty se řadí mezi nejlepší efekty na světě. Takovýto efekt letí do výšky přes 200 metrů a utváří velkolepé stametrové sférické obrazce. Rovněž se diváci mohou těšit i na jednu italskou 200 mm pumu od firmy Parente a další efekty od mnoha předních evropských i světových dodavatelů. Hmotnost španělských i italských 200 mm pum je v průměru přes 6 kilogramů.

 

ohňostroj 2015 -  117Pravá Praha: Jak moc záleží úspěch ohňostroje na počasí, chráníte nějak odpaliště před deštěm, sněhem či mrazem?
Martin Peter:
Veškerý pyrotechnický materiál je zajištěný proti běžným nepříznivým vlivům počasí jako je déšť či sněhová vánice. Během příprav tak má počasí neblahý vliv pouze na náladu týmu na lokaci. Při samotném odpalu je ovšem dobré počasí nezbytné a dobrým počasím se rozumí slabý vítr, který odvádí kouř z efektů mimo odpaliště tak, aby nepřekážel divákům ve výhledu, ale zároveň nesmí být tak silný, aby nedeformoval tvary efektů. Rovněž mlha, déšť a vánice kazí viditelnost. Tak nám držte palce!

Pravá Praha: Který pyrotechnický efekt máte vy osobně nejraději?
Martin Peter:
To uvidí každý, kdo navštíví letošní Novoroční ohňostroj v Praze. Určitě to poznáte a nechte se překvapit :-)

Pro dnešek by to bylo z povídání o Novoročním ohňostroji pro Prahu asi všechno, ale nebojte, ještě se k němu nejméně jednou či dvakrát vrátíme, až na něj bude zvát nebo popisovat bezpečnostní a dopravní opatření. A na závěr rozhovoru ještě malé zvadlo:

A pokud vás zajímá, jak vypadal ohňostroj z dílny Makalu Fireworks na Mikuláše v pražských Letňanech, tak tady je další video. Jen škoda, že jsme stáli moc blízko. Oči vidí víc, než kamera, ale i tak je to zážitek…