Touláme se

První adventní neděli startuje v Muzeu Karlova mostu zajímavá výstava betlémů

25. 11. 2015 0 mkm_betlemy

Vánoční stromek se slaměnými ozdobami, adventní věnec a na něm svíčky, vůně skořice a cukroví – to jsou Vánoce v Muzeu Karlova mostu. Součástí Vánoc je neodmyslitelně také betlém – scenérie krajiny, v níž se uprostřed chléva mezi zvířaty narodil Ježíšek, za kterým se vydávají lidé ze všech koutů světa.

Variací na toto téma existují desítky. Ty nejtypičtější betlémy, kterými dodnes v předvánočním čase zdobíme české domácnosti, ale hlavně ukázky, jak se betlémy rodí, uvidíte od 29. listopadu 2015 až do 3. února 2016 v Muzeu Karlova mostu v Praze.

Návštěvníci se již tradičně mohou těšit na slaměný betlém, který pro Muzeum Karlova mostu vytvořil výtvarník Andrzej Wrzecionko. V Muzeu Karlova mostu bude letos vystaven již po osmé a podívat se na něj chodí lidé i opakovaně. Jak by ne – postavy Marie, Josefa, Ježíška, zvířátek i všech gratulantů jsou vyvedeny v nadživotní velikosti.

0 mkm_betlemy_seniori_1920px-1115 0 mkm_betlemy_seniori_1920px-1007Tento betlém je sice největší, ale nikterak nezastiňuje ostatní vystavené kousky. Muzeum Karlova mostu ve spolupráci s Pražskými Benátkami a Spolkem českých betlémářů připravilo sbírku, v níž mají své místo nejen díla hotová, ale i rozpracovaná. Výstava nabídne ukázky postupu vzniku betlémů dřevěných, keramických, ale také tištěných a ručně malovaných.

Vánoce voní cukrovím, jehličím a voskem svíček, v Muzeu Karlova mostu ale také dřevem či slámou. Takže neváhejte, slavnostní zahájení výstavy se koná v neděli 29. listopadu 2015 v 11 hodin a pak už bude co obdivovat!

Vstupné na výstavu betlémů: plné 170 Kč, snížené 70 Kč, děti do 6 let zdarma (snížené vstupné platí pro děti od 6 do 15 let věku, studenty s platným průkazem a seniory 60+)

A pokud budete mít zájem, tak v Pražských Benátkách (web a FB) to voní i perníkem a svařeným vínem, které návštěvníci dostanou na zahřátí při kouzelné projížďce loďkou po vlnách Vltavy.

0 mkm_betlemy_seniori_1920px-1019betlemy_2015