Aktuálně

V pondělí vyrazí vodáci Prahou v rámci akce Přes tři jezy, vyrazte s nimi!

26. 9. 2015 DSC01029

Vodácký svátek je opět tady! V pondělí 28. září 2015 bude řeka Vltava v metropoli patřit akci Napříč Prahou – Přes tři jezy. Skauty organizovaný závod (Junák – svaz skautů a skautek ČR, středisko Dvojka Praha ze šesté městské části) má kromě soutěžních kategorií i jednu – určenou pro širokou veřejnost – volné splutí.

Trasa závodu, dlouhá 6,5 kilometrů, vede historickým jádrem hlavního města. Posádky startují na Císařské louce s cílem dojet na Štvanici. Na účastníky ovšem nečeká jen klidná plavba pražským historickým centrem – na trati se překonávají vorové propusti Šítkovského jezu u Jiráskova mostu, Staroměstského jezu u Karlova mostu a Helmovského jezu v Holešovicích u Štvanice.

 

DSC01114Na většině propustí každoročně dojde i na nedobrovolné koupání některých posádek. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:30 a 12:00 hod., což je událost, která určitě stojí za zhlédnutí. Nejhezčí pohled na řeku a její „pokušitele“ je samozřejmě z Karlova mostu. Ale i z Kampy, Smetanova nábřeží či Střeleckého ostrova se vám naskytnou zajímavé výhledy.

Jak můžete se skauty vyrazit na vodu i vy

Již téměř 80 let se na jeden jediný den otevírá vodákům možnost projet historické centrum metropole. Přihlásit se a využít tak výjimečnou příležitost sjet jinak zavřené pražské šlajsny může prakticky každý.

DSC03740Kategorie volné splutí je zcela otevřena veřejnosti, je pouze potřeba se přihlásit a dodržet základní bezpečností pravidla jako třeba nošení plovacích vest a další. Mohou se tedy zúčastnit nejen skautky, skauti a zkušení vodáci, ale i skupinky přátel, kamarádů či rodiny s dětmi, které si chtějí zkusit sjet tento netradiční vodácký úsek.
Veškeré podrobnosti (včetně přihlášky, časového rozpisu, startovného a dalších informací) najdete na oficiálních stránkách akce ZDE .
A kdo nechce příliš hledat a číst, tak odkaz na předběžnou registraci do volného splutí je ZDE , žádost o vjezd autem na Štvanici ZDE a samotná přihláška (jejím vytištěním a vyplněním si zjednodušíte registraci na startu) pak tady: volné splutí .

Kde, jak a co v cíli ...

A zde je jedna starší mapka, kde, jak a co v cíli …

A po četných dotazech ještě info o půjčování lodí. Lodě si je možné rezervovat až do neděle, do 18 hodin 27. září 2015, přímo na tel. 602 825 869. Loď na vás pak vás bude čekat už na startu závodu a v cíli ji prostě vrátíte. Stačí si přinést vlastní vylejvačku (houba většinou nestačí) a helmu (cyklistická je lepší než žádná). I při půjčení lodi přes web je nutné zaregistrovat se do závodu nebo volného splutí! Odkaz na hlavní půjčovnu je ZDE a najdete tady taky i kontakty na další půjčovatele. Jak jsme ještě v neděli ráno ověřili, tak už ale v nabídce jsou převážně jen kánoe a kajaky. Všechny druhy „nafukovaček“ jsou již pryč, ale o to větší sranda to na vodě může být.

Přes_tři_jezy_2013_029Přes_tři_jezy_2013_032Přes_tři_jezy_2013_014

No, a jak to vypadalo na vodě v předchozích letech, se můžete podívat na našich videích. První je z roku 2014, dvě další z roku 2013 a poslední pak z roku 2012: