Touláme se

Václavské Vánoce odstartují již v pátek

26. 11. 2015 Václavské Vánoce 2014 007

V horní části Václavského náměstí začnou již v pátek 27. prosince 2015 od 16 hodin tradiční vánoční trhy, které nesou již pátým rokem název Václavské Vánoce. Tato akce nabízí Pražanům, turistům i návštěvníkům metropole klasickou vánoční atmosféru na oblíbeném místě a je i jistým protipólem trhů na Můstku a na Staroměstském náměstí.

Najdete zde betlémem z topolového dřeva, nabídku tradičních řemeslných dárků pouze z české provenience, občerstvení i kulturní program a zejména možností zastavit se v předvánočním shonu a zapomenout na chvilku na starosti běžného dne.

Václavské Vánoce 2014 006Václavské Vánoce 2015 najdete ve středním pruhu horní části náměstí každý den až do 8. ledna 2016. Stánky by měly mít otevřeno v době od 8 do 22 hodin. Kromě zmíněného občerstvení a dárků zde na vás čeká i zajímavý doplňkový kulturní program a další akce.

Slavnostní zahájení těchto vánoční trhů proběhne za účasti starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého a místostarosty Daniela Hodka, kteří zřejmě rozsvítí jeden ze čtyř vánočních stromů, které „jednička“ za pomoci místních strážníků dovezla z Křivoklátska a dále předsedy pořádajícího Sdružení Nového Města pražského pana Jana Adámka a ředitele Nadačního fondu Světluška Přemysla Filipa. K adventní náladě zahrají Podřipský žesťový kvintet a kapela The Brownies.
Takže se určitě přijďte podívat a snad bude počasí na zahájení lepší než vloni, kdy pršelo, jak vidíte na některých snímcích.

Václavské Vánoce 2014 002Ani charita nezůstane stranou

Pro velký úspěch pokračuje i letos projekt Křišťál pro Světlušku, kterým můžete podpořit nevidomé. Ve stánku Světlušky si můžete zakoupit unikátní vánoční křišťálové ozdoby z dílny nevidomých na váš vánoční stromeček a k tomu pak dostanete další zdarma, kterou zavěsíte na speciální vánoční strom vedle stánku. Patronkou projektu je Dana Morávková, která trhy 9. prosince ve 14 hodin spolu s autory Křišťálů pro Světlušku osobně navštíví. Za projektem Křišťál pro Světlušku stojí Nadační fond Českého rozhlasu, Preciosa a Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina o.p.s.
Václavské Vánoce 2014 003Zakoupením jediné vánoční ozdoby od Světlušky tak ozdobíte svůj stromek doma, rozsvítíte náměstí pro kolemjdoucí a navíc nadělíte dárek nevidomým,“ vysvětluje vedoucí sbírky Světluška Linda Vaňková. Vloni se podařilo pro Světlušku vybrat 232 148 korun!
A není to jediná charitativní akce na Václavských Vánocích 2015. Zakoupením Frolíkovy kávy do speciálně malovaného hrnečku pak můžete přispět nadaci Artevide a podpořit uměleckou činnost nevidomých dětí.

Jaký bude letos kulturní program

Jedním slovem – rozmanitý! V úterý 1. 12. a 8. 12. a ve čtvrtek 17. 12. jsou připraveny bloky vystoupení dětských sborů a skupin z pražských mateřských, základních a uměleckých škol, které bude moderovat Lucie Pernetová z divadla ABC.
Václavské Vánoce 2014 001Po loňském úspěchu zařazují organizátoři do programu také Mikuláše s Andělem a čerty na Václavském náměstí, kteří budou děti obdarovávat sladkými balíčky v sobotu 5. 12. od 15,30 do 18:00 hod. Pakliže rodiče dodají do „knihy dobra a hříchů“ soupis jejich ratolesti (v čem pochválit a v čem je nutné zlepšení) a třeba i vlastní označený balíček dostatečně předem (nejpozději do pátku 4/12 do 12:00 hod. na adresu sdružení – Václavské náměstí 43), budou pohádkové postavy schopny se dané ratolesti v rozmezí určitého času věnovat a obdarovat, a to vše přímo na Václavském náměstí.

Václavské Vánoce 2014 005V rámci hudebního programu vystoupí 12. 12. a 17. 12. nevidomí umělci Barbora Janová, Mirek Orság a Katka Urbanová, kteří zahrají a zazpívají nejen pro Světlušku dále pak trubači z Podřipského žesťového kvintetu, rock&popová kapela SO FINE, latino band Atarés.
19. 12. zazpívají pro Václavské Vánoce herci divadla ABC a od tohoto data je také možné si přijít pro plamínek betlémského světla.
Na Štědrý den pak proběhne tradičně od 22:00 Štědrovečerní bohoslužba pod širým nebem se zpíváním koled, kterou bude provázet Antonín Klaret Dąbrowski z Řádu menších bratří Františkánů.

Další podrobnosti o programu či o pořadateli naleznete na webu sdružení nebo na jeho facebookové stránce Václavské náměstí .

Václavské Vánoce program_CZ