Touláme se

Vánoční strom se na Staroměstském náměstí poprvé rozsvítí již poslední listopadovou sobotu

15. 11. 2016 dsc09925

Již tradičně se u příležitosti vánočních svátku i letos rozzáří vánoční strom na Staroměstském náměstí. A na základě pozitivních ohlasů z minulého roku si tuto událost bude moci prožít opět více diváků a za daleko lepších podmínek, než tomu bylo dříve, tvrdí magistrát.

Do roku 2015 si veřejnost navykla, že rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí bylo jednorázovou akcí. Loni však v jeho dramaturgii došlo poprvé ke změně. Rozsvěcení bylo realizováno vícekrát, na což veřejnost reagovala výrazně pozitivními ohlasy. Proto vedení města nový model rozsvěcování neopustí ani letos.

„Jsem ráda, že se i letos zopakuje loňský koncept rozsvěcování stromu na Staroměstském náměstí. Pražané a turisté tak budou mít možnost zažít tento slavnostní okamžik hned několikrát, rozsvěcování stromečku má své kouzlo, které snad nikdy neomrzí,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

dsc09900„Pro město s milionem a dvěma sty tisíci obyvateli byl původní přístup k tomuto atraktivnímu okamžiku poněkud nevděčný. Proto jsme se jej rozhodli opět zpřístupnit co největšímu počtu občanů i návštěvníků Prahy. A současně vytvořit podmínky, které umožní, aby se při tom cítili pohodlně a bezpečněji,“ řekl pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Libor Hadrava.
„To, že jsme se rozhodli takříkajíc opakovat tradičně neopakovatelné, má své konkrétní důvody. V předcházejících obdobích si pro společenský symbol nadcházejících Vánoc lidé museli udělat čas. Ne všichni k tomu ale našli podmínky. Jednorázový akt rovněž kumuloval příliš velké množství lidí na jednom prostoru, na což dopláceli třeba handicapovaní občané nebo matky s kočárky a paradoxně i děti, které se na něj těšily asi nejvíce. Tato skutečnost navíc ztěžovala práci záchranářů v těch situacích, kdy se ve velkém davu udělalo někomu nevolno. Z dalších bezpečnostních hledisek je to pak jedno z nejlepších řešení, kdy lze snížit míru jejich rizika, aniž bychom museli návštěvníky nějak omezovat či dokonce připravit o zážitek, který mají s městem o vánočních svátcích a s koncem roku už tradičně spjatý,“ vysvětluje radní Hadrava.

dsc05014Rozsvěcování pražského vánočního stromu ve formě slavnostní světelné animace a s hudebním doprovodem bude tak i pro vánoční období 2016/2017probíhat opakovaně každý den. A to od 26. 11. 2016 do 6. 1. 2017, vždy ve večerních hodinách v časech 17:30, 18:30, 19:30 a 20:30.

„Je třeba zdůraznit, že toto opatření nebylo primárně reakcí na tehdejší bezpečnostní situaci v Evropě. Již dříve jsme se snažili přijít s konceptem, jak Pražanům tento zážitek zatraktivnit, přičemž jsme v první řadě vycházeli ze zkušenosti jednotlivých složek IZS s průběhem akce v minulých letech. Koncepce opakovaného rozsvěcení vánočního stromu v průběhu celého adventního období se osvědčila jako velmi komfortní jak pro obyvatele města, tak pro zahraniční návštěvníky. Potvrdily to i výsledky ankety a reakce na sociálních sítích. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí byly navíc vyhlášeny prestižním americkým listem USA Today jako nejlepší vánoční destinace na světě,“ dodává Libor Hadrava.

Zdroj: MHMP

dsc04959