Zeptali jsme se

Čas prázdnin je rizikový hlavně pro děti

2. 7. 2015 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Máme za sebou první dny letních prázdnin a počasí začalo na jedničku s hvězdičkou. Dokonce je toho slunka až skoro moc. Děti řádí, kde mohou i nemohou a snaží se dohnat „zlobící deficit“ z období školního roku. Ale jak se říká, všeho s mírou…

Zajímalo nás, jak se na toto období dívají záchranáři. Požádali jsme proto mluvčí pražské záchranky Jiřinu Ernestovou o pár reakcí. Ještě než se pustíme do otázek a odpovědí, tak malé ohlédnutí za činností Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy (ZZS HMP), což je správný oficiální název pro pražskou záchranku.

 

Tak například za celý loňský rok ošetřily posádky sanitek celkem 9341 dětí, což je zhruba 8,5% ze všech pacientů. Průměrný čas dojezdu posádek k pacientům se dlouhodobě pohybuje pod hranicí osmi minut, k překročení patnáctiminutového limitu, stanoveného vnitřními předpisy organizace, dochází pouze v 1 – 2% případů, a to vlivem nepříznivé dopravní situace nebo výjimečného zatížení provozu. Ve srovnání s celostátním dvanáctiminutovým průměrem je to hodnota velmi pozitivní.
V loňském létě bylo v červenci a srpnu ošetřeno 1009 pacientů do 18 let (tedy dětí a mládeže). A jaké jsou nejčastější důvody pro prázdninové zásahy záchranářů? Dá se říci, že vedou úrazy při sportu, velkou skupinou jsou také pády z výšky a dopravní nehody či hra s ostrými předměty. Záchranáři vyjíždějí ale i k popáleným nebo opařeným dětem a zasahují i u tonoucích. A nyní už k rozhovoru.

Jiřina Ernestová

Jiřina Ernestová

Pravá Praha: Dětské prázdniny asi pro záchranáře zrovna prázdninami nejsou, že?
Jiřina Ernestová:
Nadcházející teplé dny a letní prázdniny pro řadu lidí znamenají pohodové okamžiky nejen u vody. S nástupem letních prázdnin začíná hlavně dětem čas koupání, her a dobrodružství. Bohužel se každoročně řada z nich promění v tragickou noční můru jejich rodičů. Nárůst volnočasových aktivit znamená totiž zároveň zvýšené množství úrazů, které musí řešit Zdravotnická záchranná služba v celé České republice. Mnohé z nich mají tragické následky. A přitom celé řadě závažných úrazů jde celkem snadno předejít.

dítě děti léto nástrahy 003Pravá Praha: Hodně úrazů vzniká při sportu a na kole, na co si tedy dát pozor?
Jiřina Ernestová:
Zdravotničtí záchranáři opakovaně apelují nejenom na rodiče školáků, aby dbali na důsledné používání všech dostupných ochranných prostředků. Standardem by měla být zejména ochrana hlavy cyklistickou přilbou. Přestože je její význam jednoznačně potvrzen, stále se setkáváme s těžkými úrazy hlavy a zejména mozku, jejichž závažnost je způsobena právě tím, že si cyklisté přilbu nenasadili. Následky mozkolebečních poranění přitom patří k těm nejzávažnějším. Nezřídka doslova mění život nejen zraněným, ale celým jejich rodinám.

Pravá Praha: A co třeba v autě?
Jiřina Ernestová:
Při cestování autem je samozřejmostí použití bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů. To platí – navzdory některým mylným názorům – i v případě, že je automobil vybaven airbagy. Ty totiž mohou v případě aktivace nepřipoutané cestující paradoxně i vážně zranit.

dítě děti léto nástrahy 004Pravá Praha: Probrali jsme kola i auta, co třeba koupání?
Jiřina Ernestová:
O rizicích při koupání veřejnost poměrně dobře ví, jen na ně ale zapomíná, zvláště děti. Proto opět apeluji na rodiče – Buďte na své děti opatrní! Ráda bych ale upozornila na fenomén posledních let, kterými jsou domácí bazény. Ty se totiž každoročně stanou smrtelnou pastí pro celou řadu dětí, které v nestřeženém okamžiku spadnou do vody. Vždy se při tom jedná jen o pár vteřin, kdy je dospělí ponechají bez dozoru. Nejjednodušším způsobem, jak tomu předejít, je zabránit dětem v přístupu k hladině. Způsobů, jak toho docílit je celá řada – od pevných plůtků, přes zakrytí nebo zastřešení až po volbu nadzemní varianty bazénu, kam děti prostě nedosáhnou. K dostání jsou rovněž různé elektronické alarmy, které spustí signál v okamžiku, kdy do bazénu někdo spadne. Seriózní prodejci bazénové techniky dokážou jistě poradit i s touto problematikou. Pozor však na různé měkké zakrývací fólie nebo plachty. V případě, že na ně spadne malé dítě, mohou vytvořit nebezpečný průhyb plný vody, ze kterého se jen velmi obtížně dá vyprostit.

dítě děti léto nástrahy 002Pravá Praha: Již jsme to v úvodním slově trošku nakousli, jaký je z hlediska úrazovosti v posledních letech trend?
Jiřina Ernestová:
V Praze se počty dětských prázdninových úrazů poslední dva roky snižují. Tento pozitivní vývoj má logickou příčinu – většina pražských dětí opouští v době prázdnin metropoli. Během loňských prázdninových měsíců ošetřili pražští záchranáři 434 úrazů pacientů ve věkové skupině do 18 let. Ve srovnání s rokem předchozím představuje tento počet snížení o 24 dětí. Nejvíce dětí se zranilo při hrách a sportovních aktivitách (vloni 237), následuje pád z výše (58), zranění při dopravních nehodách (35)a poranění ostrým předmětem (34). Posádky vyjížděly k 33 popáleným nebo opařeným dětem a zasahovaly u 2 tonoucích dětí.

Pravá Praha: A vzkaz na závěr?
Jiřina Ernestová:
Ráda bych popřála všem Pražanům i návštěvníkům metropole krásné léto plné slunce a radosti. A také, aby těch, kteří budou potřebovat naši pomoc, bylo co nejméně. Takže na závěr ještě jednou pár jednoduchých zásad prevence: dostatečný dozor dospělých, správná organizace volného času dětí a důsledné používání ochranných pomůcek. Pohodové prázdniny a buďte na své děti opatrní!