Aktuálně

Centru by asi pomohla permanentní šťára

18. 11. 2015 Zákaz nabízení a podávání alkoholu s objemovým množstvím nad 20 % etanolu prodejci většinou striktně dodržují. V rámci "prohibice", která v Česku začala 14. září 2012 večer, je v hospodách, barech a restauracích k vidění jen nalévání a konzumace různých "ovocných" likérů, které splňují uvedené nařízení ministra zdravotnictví. Na snímku z 20. září 2012 večer z Baru LP v pražských Malešicích si hosté objednali k oslavě vítězství v jednom zápase v  Hanspaulské lize několik panáků nápoje typu vodka s 15 % alkoholu a s příchutí brusinek, a to opakovaně, až do naprosté veselosti z vítězství a tří hatriků. VÍT DRBAL / MEDIAFAX

Několik osob zadrželi policisté při kontrolní akci „Alkohol“, která proběhla 13. listopadu 2015 na území Prahy 1. Pod drobnohled se dostalo nejen dodržování zákazu podávání alkoholu mladistvým, ale také na dodržování veřejného pořádku v centru metropole. Zjištěno bylo i množství přestupků.

Akce se společně s policisty zúčastnili zástupci další složek: Celní správy, České obchodní inspekce, Inspektorátu práce, Hygienické stanice hl. m. Prahy a také pracovníci živnostenského odboru radnice Prahy 1. Za první městskou část vyrazil společně s ostatními do terénu i starosta Oldřich Lomecký, za hlavní město pak radní pro bezpečnost Libor Hadrava.

Lomecký portrétTyto akce jsou vždy pojímány komplexněji, aby záběr kontroly byl širší. Provádíme plánované preventivní, soustavné a opakující se akce s cílem zlepšit bezpečnost a snížení úrovně kriminality v centru města. Víme, že se jedná o boj, který nemůžeme nikdy absolutně vyhrát, ale je potřeba, právě těmito pravidelnými akcemi udržet co možná nejbezpečnější centrum města. Když už mobilizujeme tolik složek a institucí, byla by škoda tohoto potenciálu plně nevyužít a zaměřit se pouze na jediný segment kontroly,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

DSC05419Při akci „Alkohol“ se tak mužům a ženám zákona dostali do rukou mimo jiné tři lidé podezřelí ze sprejerství, dva podezřelí z distribuce drog, dva pachatelé v celostátním pátrání atd. Na poli přestupků byla zjištěna celá škála protiprávního jednání, od požívání alkoholu na veřejnosti, přes rušení nočního klidu až po nabízení erotických služeb.

Potěšitelné naopak je, že kontrolní orgány narazily pouze na jednu podnapilou osobu mladistvého věku – zadržená dívka měla v dechu hladinu 1,33 promile alkoholu.

Potírání těchto nešvarů v centru Prahy je nikdy nekončící proces. Všichni, kteří si naši městskou část pletou s eldorádem, kde je vše dovoleno, musejí počítat, že my nespíme – často doslova,“ poznamenal pozdě v noci, po skončení kontrolní akce, starosta Lomecký.