Touláme se

Česká premiéra hry Třetí prst na levé ruce měla v Divadlo Na Fidlovačce velký úspěch

20. 3. 2017 Třetí prst na levé ruce Fidlovačka 004

Divadlo Na Fidlovačce uvedlo 16. března 2017 na své komorní scéně v české premiéře hru britského autora Dermota Canavana Třetí prst na levé ruce. Autor, který přijal pozvání na premiéru, neskrýval své nadšení i dojetí. V režii Martina Vokouna se představily Iva Pazderková jako Grace a Martina Randová v roli Niamh. Premiérové uvedení inscenace dojalo celý sál Komorní Fidlovačky a obrovský aplaus ve stoje neměl konce.

Českou premiéru nové inscenace Třetí prst na levé ruce si nenechal ujít ani její autor, britský herec Dermot Canavan, který byl z českého zpracování hry velmi nadšený. „Měl jsem velikou radost, že si pražské Divadlo Na Fidlovačce vybralo moji hru, která je pro mě velmi osobní a srdeční záležitostí. Když jsem ji psal, ani ve snu by mě nenapadlo, že by měla jednou úspěch i mimo Velkou Británii. Představení mě dojalo natolik, že nedokážu ani slovy popsat své pocity. Tým Divadla Na Fidlovačce přečetl moji hru neuvěřitelně citlivě – v této inscenaci se objevují detaily, které v textu ani nejsou, ale opravdu se tak odehrály. Říkal jsem si v hledišti: Jak tohle všechno vědí? Je to nepopsatelný zážitek.“ řekl Dermot Canavan bezprostředně po premiéře.

Třetí prst na levé ruce Fidlovačka 001Hořkosladké drama Třetí prst na levé ruce vypráví příběh dvou sester, které si byly v minulosti velmi blízké. Jednoho dne se setkávají nad krabicí fotografií z dětství a dospívání, a dávno zasuté vzpomínky znovu ožívají. Postupně nám rozkrývají svůj komplikovaný vztah s autoritativním otcem, citlivé období se svoji milovanou maminkou, i to, proč se jejich cesty na čas rozešly. A přestože jsou jejich vzpomínky mnohdy bolestné, neopouští je pro ně tak typický svérázný smysl pro humor. A navíc, ať se děje cokoliv, existuje něco, co jim vždycky dává svobodu i na všechno zapomenout: tanec…

„Jsem rád, že se podařilo splnit to, co jsme si s celým týmem na začátku zkoušení vytyčili jako cíl – naplnit vynikající hru Dermota Canavana humorem, odlehčením i vážnými situacemi. Hra totiž zrcadlí život takový, jaký je – v zábavných i vážných momentech. Reakce premiérového publika a zejména samotného autora, který byl přítomen, mě potěšila a uklidnila v tom, že se nám tohoto cíle snad podařilo dosáhnout. Autor nám po premiéře řekl, že naše inscenace je velkou poctou jeho sestrám, o kterých svou hru napsal – co víc bychom si s oběma herečkami i celým týmem mohli přát jako ocenění naší práce?“ řekl po premiéře režisér Martin Vokoun.
A jeho slova se naplnila beze zbytku – představitelky obou sester, Ivu Pazderkovou, Martinu Randovou i celý inscenační tým ocenilo premiérové publikum zaslouženým aplausem ve stoje.

Třetí prst na levé ruce Fidlovačka 006Třetí prst na levé ruce je druhou prémiovou inscenací na komorní scéně Divadla Na Fidlovačce v této sezoně. Diváci si již nyní mohou kupovat vstupenky na dubnové a květnové reprízy. K dispozici jsou k zakoupení na pokladně divadla Tel.: 241 404 040, 773 831 705 nebo na www.fidlovacka.cz .

Nejbližší termíny představení:
Duben: 1. 4. v 15:00, 5.4. v 10:30, 19.4. a 25. 4. v 19:30
Květen: 5.5., 16.5. a 24.5. v 19:30

Hrají: Iva Pazderková a Martina Randová ; Režie: Martin Vokoun ; Dramaturgie: Adéla Šotolová ; Překlad: Jan a Adéla Šotolovi ; Scéna: Agnieszka Pátá Oldak ;Kostýmy: Agnieszka Pátá Oldak ; Pohybová spolupráce: Rostislav Šrom

Třetí prst na levé ruce Fidlovačka 003