Lampárna

Cesta v Praze do školy – malí zadarmo, větší se slevou

31. 8. 2016 DSC04635

Prázdniny počítají poslední hodiny a minuty a mnoho žáků či studentů čeká návrat do škol. Podstatná část z nich přitom řeší otázky, jak budou do školy dojíždět, kolik zaplatí za jízdné, na jaké slevy mají nárok a jaké průkazy k tomu potřebují.

Redakce proto uvítala šikovný přehled slev pro žáky a studenty na území Prahy a ve středočeských tarifních pásmech PID včetně odkazů na další užitečné informace, které jí zaslal tiskový mluvčí ROPID Filip Drápal. Jistě se budou hodit i vám.

Žáci do 15 let

Praha Všechny děti do 15 let mohou po Praze cestovat za zvláštní cenu 0 Kč, pokud vlastní příslušnou legitimaci. Tou je buď aplikace nahraná na čipové kartě, nebo Průkaz PID. Do 10 let postačuje i libovolná jiná průkazka, na které je alespoň jméno, fotografie a datum narození, potvrzená školou nebo některým z dopravců. Jak pořídit čipovou kartu Lítačku nebo Průkaz PID se dočtete v článku ZDE.
Region – Na příměstských linkách platí děti od 6 do 15 let poloviční jízdné, pokud prokážou svůj věk. Pro cestu do školy a ze školy lze využít speciální žákovské jízdné, které sníží cenu jízdného ještě přibližně o třetinu.

DSC01739Studenti od 15 do 26 let

Praha – V Praze je poskytována sleva na předplatném jízdném pro všechny cestující od 15 do 19 let, nezávisle na tom, zda studují, nebo ne. Tito cestující spadají do tarifní kategorie „Junior“. Studenti od 19 let mají nadále nárok slevu na předplatném jízdném až do 26 let. Musí se ale předepsaným způsobem prokázat při nákupu jízdného a při případné přepravní kontrole. Více informací naleznete v článku Studenti v PID. Ceny předplatních jízdenek pro Juniory a Studenty naleznete v článku Cestování po Praze. Předplatné jízdné se pořizuje buď k čipové kartě nebo k Průkazce PID. Více informací nabídne článek Kde koupit jízdenky.
Region – V Regionu platí cestující od 15 let plnou cenu jízdného. Žáci a studenti do 26 let mohou ale pro cesty mezi školou a bydlištěm využít žákovské jízdné a ušetřit tak přibližně třetinu ceny.