Aktuálně

Chytrá dvojka chce pomáhat seniorům a rodinám s dětmi

8. 12. 2017 Chytrá dvojka Udženija 001

Městská část Praha 2 připravila několik novinek v sociální oblasti, zaměřených na pomoc nejstarší a nejmladší skupině obyvatel. Projekt Chytrá dvojka přináší prostřednictvím moderních technologií nové služby seniorům a rodinám s malými dětmi. Iniciovala ho a stojí za ním místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Pro městskou část Praha 2 je závěr roku významným milníkem. Jako první se pouští do využití myšlenky „Smart City“, což je uplatňování nejmodernějších technologií v městské infrastruktuře, také v sociální oblasti. V současné době radnice rozjíždí čtyři unikátní projekty, jejichž cílem je přinést seniorům a rodinám s dětmi zcela nové služby.

Chytrá dvojka Udženija 002

Samolepka mluví za vše.

Jedním z nich je „Vzdělání dvojky“, navazující na stávající kurzy klubu Dvojka pro seniory. Dříve narození se tak budou moci seznámit se základy práce na počítači, tabletu či jiném moderním zařízení. Nejen pro seniory připravila městská část Praha 2 další projekt – „SMS dvojky. Prostřednictvím této služby budou zájemcům bezplatně zasílány SMS zprávy s důležitými a zajímavými informacemi dle jejich vlastní volby. Pro rodiny s malými dětmi chystá Praha 2 projekt mapování míst vstřícných k dětem. Ta lidé najdou pod označením „Děti vítány“. Vzniká také dobročinný nadační fond „Dvojka srdcem“, jehož smyslem je nasměrovat místní donátory k lidem, kteří momentálně potřebují pomoc, a posílit tak pocit sounáležitosti obyvatel městské části.

Alexandra Udženija

Alexandra Udženija

 „Dnes je velmi populární mluvit o takzvaném Smart City, ale málokdo ví, co se za tím skrývá. U nás na dvojce rovnou pracujeme na tom, aby našim obyvatelům takové Chytré město sloužilo. Proto jsme se pustili do projektů, které přinesou úplně nové služby pro seniory, rodiče s dětmi a vlastně celé rodiny. Je to velká výzva spojit moderní technologie s lidskou sounáležitostí. A také jedinečná možnost, jak usnadnit život obyvatelům dvojky,“ uvedla místostarostka Alexandra Udženija.

 

Aktuality k jednotlivým projektům najdou naši čtenáři na webových stránkách městské části Praha 2 www.praha2.cz/Chytra-dvojka.

 

Místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija na tiskové konferenci k projektu v příjemném prostředí Cukrárny Nejen z cukru na Vihohradské ulici 55.

Místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija na tiskové konferenci k projektu v příjemném prostředí Cukrárny Nejen z cukru na Vihohradské ulici 55.

Malé představení projektů „Chytré dvojky“

Vzdělání dvojky

V pilotní fázi již funguje Vzdělání dvojky, v jehož rámci se mohou senioři seznámit se základy práce na počítači, tabletu či jiném technicky vyspělém zařízení. Projekt začal v rámci klubu Dvojka pro seniory, nyní se zdarma rozšiřuje pro všechny, kteří chtějí být on-line a nevědí, jak na to. Lze se do něj zapojit kdykoliv zdarma prostřednictvím aplikace na webu městské části www.praha2.cz.

SMS dvojky

Nejen pro seniory připravila městská část Praha 2 projekt SMS dvojky. Tato aplikace umožní bezplatné zasílání SMS zpráv o dění na území Prahy 2 každému, kdo o to prostřednictvím webu městské části projeví zájem registrací do systému. Lze tak zdarma získávat SMS zprávy o kulturních a společenských novinkách, informace z oblasti sociální péče a zprávy pro aktivní seniory nebo členy klubu Dvojka pro seniory.

Děti vítány

V pilotní fázi již funguje další z projektů, orientovaný na rodiny s malými dětmi. Jeho cílem je zmapovat v městské části místa, která jsou na jejich návštěvu dobře připravena. V současné době je takových míst v Praze 2 celkem 28 a další přibývají, jak lze zjistit na webovém portálu http://webgis.praha2.cz/portal/. Poznáte je podle samolepky Děti vítány, kterou je nyní označena i cukrárna Nejen z cukru ve Vinohradské 55.

Dvojka srdcem

Jedinečnou záležitostí se stane založení dobročinného nadačního fondu Dvojka srdcem na začátku příštího roku. Jeho smyslem je nasměrovat místní nebo vzdálenější donátory k lidem, kteří momentálně potřebují pomoc. Městská část Praha 2 bude v roli prostředníka propojovat obě skupiny – dárce a obdarované.

Vylepení samolepky na dveře cukrárny

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A chybět nemohlo ani poděkování majitelce