Zeptali jsme se

Daniel Hodek: Koalice nemusí být o lásce, to nikdo nečeká, ale může být o přátelství a hlavně o důvěře

16. 7. 2015 Vojanovy sady

Od komunálních voleb uplynulo již skoro tři čtvrtě roku a redakci proto zajímalo, jak se na toto období dívají politici z centrální městské části. Oslovujeme proto v rámci letních rozhovorů jednotlivé zastupitele z vedení Prahy 1 či šéfy zastupitelských klubů s několika podobnými otázkami, které pak i adresněji cílíme do oblasti jejich působení.
Radniční koalice vznikla na ustavujícím zasedání na Žofíně 25. listopadu 2014 a tvoří ji TOP 09, ČSSD a ODS s následujícími počty zastupitelů: 7, 3 a 3, kteří jsou sdruženi ve svých klubech. V zastupitelstvu jsou ještě opoziční kluby – Klub nezávislých (3), Klub Praha 1 rodina (2), Klub Zelená pro Jedničku (2), Klub Trojkoalice (4) a jeden zastupitel je bez klubové příslušnosti.

 

Daniel Hodek

Daniel Hodek

Jako první nám stihnul odpovědět 1. zástupce starosty Prahy 1 pan Daniel Hodek (ČSSD), který má ve své gesci oblast obchodu a služeb, tržního řádu, cestovního ruchu, zdravotnictví a životní prostředí.

Pravá Praha: Koalice bývá na rozdíl od manželství o rozumu a hledání společných řešení. Jak se vám s novými i staronovými kolegy v radě spolupracuje?
Daniel Hodek:
Dovolím si trochu polemizovat s první větou vaší otázky, protože i manželství – kromě lásky – musí být o rozumu a hledání společných řešení, o ochotě a schopnosti nalézat kompromisy, vcítit se do pocitů partnera a vyjít druhému vstříc.
A o tom je i práce v koalici. Nemusí být o lásce, to nikdo nečeká, ale může být o přátelství a hlavně o důvěře. Věřím, že o tom bude i stávající koalice na radnici Prahy 1. Já pro to se svými kolegy ze sociální demokracie určitě udělám maximum.

Pravá Praha: Jako první místostarosta pokračujete na radnici již další volební období, jak se liší toto od toho předchozího?
Daniel Hodek:
Ze dvou stran v koalici jsme se rozrostli na tři. Je proto třeba si ještě více naslouchat a u některých věcí více diskutovat než dříve. Jinak se ale naše práce nijak zásadně neliší. Pořád je to o lidech a o tom, co jsem popsal v první odpovědi.

Pohled do koaličních lavic Zastupitelstva MČ Praha 1

Pohled do koaličních lavic Zastupitelstva MČ Praha 1

Pravá Praha: Čas od času se na zastupitelstvu řeší věci, které mají původ ve vzdálenější minulosti. Kolik myslíte, že se ještě na radnici skrývá překvapení typu „kostlivec ve skříni“?
Daniel Hodek:
Jsem na radnici devátý rok, a tak vím, že se za tu dobu podařilo řadu problémů a restů vyřešit, a že to občas opravdu nebylo jednoduché. Kdo si pamatuje na situaci na radnici v první polovině minulého desetiletí, chápe, o čem mluvím. Od té doby jsme ale ušli obrovský kus cesty a Praha 1 a její radnice jsou na tom o mnoho lépe. Věřím tedy, že už by se nějaký „kostlivec“ objevit neměl. A pokud ano, tak ne ve skříni…

Pravá Praha: Jak se vám daří skloubit volební program vaší strany s tím, co se dá nakonec prosadit?
Daniel Hodek:
Je to pořád o tom samém, o čem jsem mluvil v první odpovědi: o kompromisech, ochotě, naslouchání a o vzájemném respektu a toleranci. Program sociální demokracie není navíc o nějakých ideologických floskulích, ale prostě „jen“ chce, aby se lidem v Praze 1 žilo dobře – bez rozdílu profese, věku, zdravotního stavu i politického názoru.

Pravá Praha: Jaké tři hlavní problémy v rámci vašich kompetencí na Praze 1 vidíte a co pro jejich řešení hodláte udělat hned a do budoucna?
Daniel Hodek:
Jeden problém vyřešíte, druhý se objeví. Skloubit oprávněné požadavky obyvatel na klidný život v centru metropole s tlakem turistického ruchu – to je hlavní a každodenní problém a úkol ve většině oblastí, které mám v gesci. Teď to jsou segwaye, po kterých se určitě objeví něco dalšího. Nočního hluku se také nezbavíme mávnutím kouzelného proutku. Důležitým úkolem, který také není nikdy vyřešený, je udržování a rozšiřování sítě obchodů a služeb. A obdobně i zelených ploch, které si v centru hlavního města musíme hýčkat. Domácím i zahraničním vandalům navzdory.

Nemocnice Na Františku

Nemocnice Na Františku

Úplně speciálním úkolem je pak Nemocnice na Františku, naprosto unikátní zařízení už jen tím, že ho zřizuje a financuje Městská část Praha 1. Nemocnice poskytuje a bude poskytovat špičkovou péči zejména našim občanům, a to samozřejmě vyžaduje nemalé finanční prostředky z našeho rozpočtu. Naším cílem je – a kdo podniká a pracuje ve zdravotnictví, ví, že to je nikdy nekončící úkol – zajistit vysokou kvalitu péče ruku v ruce s ekonomickou stabilitou zařízení.
Vedle účelných a přísně kontrolovaných investic do technologií proto neustále sledujeme strukturu poskytované péče a její využití. Jestli třeba počet lůžek na jednom oddělení není zbytečně velký a jestli by naopak nebylo účelnější zvýšit počet lůžek na oddělení jiném. A to vše samozřejmě musíme konzultovat se zdravotními pojišťovnami.
Proto teď po dlouhodobé analýze chceme restrukturalizovat počet lůžek na některých odděleních tak, že tam, kde delší dobu není dostatečné využití, ubereme, jinde naopak, kde stávající kapacita nestačí, lůžka přidáme. Posílit by proto nově měla rehabilitační oddělení, oddělení pro léčbu dlouhodobě nemocných a ortopedie.

Turisté a návštěvníci Prahy na Karlově mostě

Turisté a návštěvníci Prahy na Karlově mostě

Pravá Praha: Je léto, čas dovolených. Jak případné volno trávíte vy?
Daniel Hodek:
S rodinou, a protože mám dcerku, která má tři a půl roku, a dva velké syny – patnáctiletého a devatenáctiletého, určitě si dokážete představit, že připravit pro ně společný program dá celkem fušku. Ve výsledku je to ale radost.

Pravá Praha: Co byste popřál obyvatelům Prahy 1 i návštěvníkům centra metropole ve zbytku prázdnin?
Daniel Hodek:
Aby si hlavně odpočinuli. A aby si užili krásná místa Prahy 1 i bohatou nabídku kulturních akcí – obyvatelé i turisté.