Víte to?

Dokončení byť jen další části Pražského okruhu by uvítali i středočeští starostové

17. 12. 2016 dsc04968

Ve středočeských Říčanech se v úterý 6. prosince 2016 sešli středočeští starostové a starostové některých pražských městských částí, aby zhodnotili stav přípravy dostavby části Pražského okruhu. Poměrně jednoznačně odmítli alternativní variantu Silničního okruhu kolem Prahy (SOKP), především u stavby 511.

Dvě desítky starostů středočeských obcí, měst a některých pražských čtvrtí, kterých se dotýká východní část SOKP v Říčanech u Prahy opět potvrdili, že jednoznačně podporují urychlenou dostavbu dvanáctikilometrového úseku okruhu v jeho stabilizované variantě, tedy v současném návrhu trasování stavby SOKP 511, která vede od dálnice D1 u Modletic ke křižovatce u městské části Praha – Běchovice, kde naváže na stávající SOKP 510. Jakékoliv změny by podle nich vedly k odsunutí výstavby okruhu daleko za rok 2030.

O zásadní změny plánů usilují odpůrci dlouhodobě připravovaného Pražského okruhu. „Tvrdí, že hledají alternativní trasu,“ píše se v dokumentu, který na svém webu publikovaly právě Říčany, a ze kterého naše redakce přejímá podstatnou část.

dsc09460-1Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) nechalo jejich myšlenky prověřit studií, kterou zpracovali experti z Dopravní fakulty ČVUT. Podle studie alternativní trasa nedává významné výhody, není v ničem lepší a hrozí zásadní zdržení stavby Pražského okruhu. Závěry studie jsou jednoznačné: Rizika jsou tak vysoká, že odborníci novou trasu odmítají, píše se v tiskové zprávě o jednání starostů.

Alternativní trasa by podle návrhu vedla přes Říčany, Královice, Úvaly a Jirny a byla zpracována v letech 2014 a 2015. Podle dopravních expertů by nová trasa v konečném důsledku přinesla dopravní komplikace hlavnímu městu. Starosty úvahy o novém hledání trasy pobouřily, podle nich by další diskuze přinesla jenom zdržení výstavby. Jednání se účastnili starostové a zástupci prakticky všech obcí dotčených novou trasou, tedy: Horoušan, Královic, Uhříněvsi, Nedvězí, Křenic, Škvorce, Zlaté, Říčan, Svémyslic, Záp, Královic, Květnice, Úval či Jiren. Mnohá zastupitelstva už novou variantu odmítla. Proto starostové vyzývají kompetentní organizace, především ŘSD, aby řešily už jen stabilizovanou trasu stavby SOKP 511.

ricany-ricanska-kamion-kamiony-002„Největší problém vnímám v tom, že nová trasa není v územních plánech nebo v Zásadách územního rozvoje Středočeského kraje a hlavního města Prahy. Už jenom schválení územních plánů v mnoha obcích je proces na dlouhá léta a určitě se proti trase zvedne vlna nesouhlasu. Trasa totiž vede přes plánovanou i stávající zástavbu,“ říká profesor František Lehovec z Fakulty dopravní ČVUT.

Starosta obce Horoušany a Horoušánky Jan Bohuněk kategoricky odmítl variantní řešení: „U nás by šestiproudá dálnice oddělila obě obce a vlastně se mezi ně ani nevejde. Jsou tam už domy a staví se nové. S námi nikdo tuto variantu ani nekonzultoval. Lidé by určitě nesouhlasili. Jejich investice by tak byly zmařeny.“

dsc06840„Chápu, že odpůrci Pražského okruhu hledají jiné trasy. Jsou sice několikanásobně delší, jen nevedou kolem jejich domů. Bohužel těmto lidem je jedno, že výstavbu odsunou a obětují na další dlouhé roky třeba obyvatele Říčan, Uhříněvsi a dalších obcí,“ vysvětluje starosta Říčan Vladimír Kořen a dodává: „V Říčanech jsme smířeni s tím, že Pražský okruh povede u našeho města. Jihovýchodní okolí Prahy okruh nutně potřebuje a potřebuje ho co nejdřív.“

Starostové z východního okolí Prahy vyzývají k oddělení debaty o jednotlivých nedostavěných úsecích Pražského okruhu. Část okruhu mezi D1 a Štěrboholskou radiálou je projektově připravena a v území je stabilizovaná. Starostové vnímají, že situace na severozápadě Prahy může být odlišná.

Zdroj: TZ města Říčany