Lampárna

Dosloužilých vánočních stromků se Pražané obvykle zbavují po Třech králích

8. 1. 2017 vanocni-stromecky-004

Tři králové již napsali své K+M+B 2017 na dveře domů a většina domácností uvažuje, že se již zbaví symbolu Vánoc – stromečku. I když to není všem úplně jasné, tak vězte, že i dosloužilý stromeček je v podstatě odpadem. A tomu by mělo odpovídat i zacházení s ním, byť zde jsou i jistá specifika. A o co jde?

Vyhozené vánoční stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože tím snižují jejich kapacitu. V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad (například na sídlišti), lze stromky volně odložit vedle nich. Většina stromků svezených Pražskými službami pak končí u odběratele a je využita k dalšímu zpracování. Svozy potrvají až do konce února.

Změna však nastává, pokud nemáte popelnici volně přístupnou z ulice (některé činžovní domy nebo rodinné domy). V takovém případě prosíme o odložení vánočního stromku u nebližšího stanoviště kontejnerů na tříděný odpad. Stromky budou sváženy v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor. Pražské služby očekávají, že sesbírají okolo 300 tisíc vánočních stromečků.

Radim Mana

Radim Mana

dsc00515„Konečná zastávka pro vánoční stromky je u odběratele, který se zabývá zpracováním dřeva. Stromky jsou nadrceny a následně využity např. v zahrádkářském průmyslu. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků putuje společně se směsný odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice, říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Nedoporučujeme odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Dekorace a zapomenuté ozdoby mohou ublížit zvířatům. Kdyby se například dostal háček od ozdoby do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout.

Výjimka platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora.

Zdroj: PS, a.s.