Zeptali jsme se

Eva Špačková: Koalice je jako manželství, ve kterém vám partnery vyberou rodiče…

17. 8. 2015 DSC04970

Od podzimních komunálních voleb 2014 uplynulo již deset měsíců a redakci proto zajímá, jak se na toto období dívají politici z centrální městské části. Oslovujeme tedy v rámci letních rozhovorů jednotlivé zastupitele z vedení Prahy 1 či šéfy koaličních zastupitelských klubů s několika podobnými otázkami, které pak i adresněji cílíme do oblasti jejich působení.
Radniční koalice vznikla na ustavujícím zasedání na Žofíně 25. listopadu 2014 a tvoří ji TOP 09, ČSSD a ODS s následujícími počty zastupitelů: 7, 3 a 3, kteří jsou sdruženi ve svých klubech a mají „křehkou“ většinu 13 hlasů. V zastupitelstvu jsou ještě opoziční kluby – Klub nezávislých (3), Klub Praha 1 rodina (2), Klub Zelená pro Jedničku (2), Klub Trojkoalice (4) a jeden zastupitel je bez klubové příslušnosti.

Jako další nám na náš soubor letních otázek odpovídala radní Eva Špačková (ODS), která má na radnici na starosti oblast škol a školství, rozvoje hřišť, občanské společnosti a spolkového života. A jak jsme zjistili, tak je i o prázdninách skoro v jednom kole.

Eva Špačková

Eva Špačková

Pravá Praha: Koalice bývá na rozdíl od manželství o rozumu a hledání společných řešení. Jak se vám s kolegy v radě spolupracuje?
Eva Špačková:
 Máte pravdu, koalice je jako manželství, ve kterém partnery vyberou rodiče, v tomto případě nám je vybrali občané-voliči. Záleží pak na politické zralosti členů Rady, jak bude koalice fungovat. Každý z nás by raději v Radě a Zastupitelstvu viděl více svých spolustraníků, ale politika je umění možného, a tak se snažíme vycházet spolu v sestavě, kterou nám voliči nadělili. Komunální politika je naštěstí blíž občanům a jejich konkrétním starostem, je proto věcnější a kooperativnější než ve vyšších sférách politiky.

Pravá Praha: Co vás po příchodu na radnici nejvíce pozitivně překvapilo?
Eva Špačková:
Nejsem v politice dlouho a tak jsem měla obavy, jak mě – jako nováčka a jedinou ženu v Radě – budou ostatní kolegové respektovat. Mile mě překvapila atmosféra spolupráce, ochota vzájemně si pomáhat, dobrá vůle zaměstnanců úřadu vytvářet co nejlepší servis voleným orgánům městské části. Mám na starosti školství a spolkový život, oběma tématům jsem se věnovala větší část svého života, proto mě těší, že mohu v této oblasti něco užitečného udělat pro obyvatele Prahy 1 a jejich děti.

DSC05495Pravá Praha: A našla jste i nějaké „kostlivce ve skříni“ či věci, které jste naprosto nečekala?
Eva Špačková:
No jistě, to vám přece řekne každý, kdo nastupuje do nějaké funkce. Ale zdejší mateřské i základní školy jsou v docela dobré kondici. Pravdou je, že je stále co zlepšovat. Tu opravit povrch hřiště mateřské školy nebo zrevitalizovat staré hřiště a získat tím nové pro další školku. Chceme postupně zvětšit prostory škol, i tyto plány ležely dlouho v šuplíku stolu.

Předávání ocenění pedagogům

Předávání ocenění pedagogům

Pravá Praha: Jak se vám daří skloubit volební program vaší strany s tím, co se dá nakonec prosadit?
Eva Špačková:
 Je až překvapivé, kolik témat z našeho volebního programu se objevilo v životě Prahy 1. Myslím tím i dřívější návrhy ODS, které se dnes „oprášily“ a úspěšně je společně uskutečňujeme.

S prvňáčky při vysvědčení

S prvňáčky při vysvědčení

Pravá Praha: Jaké tři hlavní problémy v rámci vašich kompetencí na Praze 1 vidíte a co pro jejich řešení hodláte udělat hned a do budoucna?
Eva Špačková
: Zajistit větší počet asistentů do škol pro hendikepované děti, které také vzděláváme. Najít peníze na psychology, kteří pomohou dětem, rodičům a učitelům s jejich problémy a přispějí tak k vytvoření zdravého klimatu ve školách. Moc bych si přála zachránit jeden zchátralý dům na Starém Městě a proměnit ho v Dům dětí, kde by si mohly všechny děti z Prahy 1 vybrat z celé plejády kroužků a volnočasových aktivit. Mohl by se také využívat k setkávání dospělých a posilování sousedské sounáležitosti obyvatel naší čtvrti. Chtěla bych přispět k tomu, aby se obyvatelé Prahy jedna nedělili na ty z levého či pravého břehu Vltavy, ale aby vše, co se děje v Praze 1, brali za své.

DSC06904Pravá Praha: Je léto, čas dovolených. Jak případné volno trávíte vy?
Eva Špačková:
 Moc času na dovolenou nemám, školy sice mají prázdniny, ale navštěvuji s novou vedoucí školského oddělení objekty pro školy v přírodě, abychom se podívaly, jak jsou připraveny pro nadcházející školní rok, spolkový život neutichá ani v létě, ba naopak, takže navštěvuji jejich akce. Je také třeba zkontrolovat organizace, které uspěly v grantech a radnice jejich akce na léto podpořila finančně, zda je využívají na různých skautských či příměstských táborech ku prospěchu dětí. Přesto jsem stihla prožít týden u moře s manželem a vnučkou a strávila jsem krásný týden na karlovarském filmovém festivalu se svým synem Radimem, filmovým režisérem.

Pravá Praha: Co byste popřála obyvatelům Prahy 1 i návštěvníkům centra metropole ve zbytku prázdnin?
Eva Špačková:
Praha je jedno z nejkrásnějších měst Evropy, užívejte si ho. Všímejte si nádherných panoramat, krásných domů, malebných zákoutí, historických památek. My se budeme snažit, aby rozbitých chodníků, přeplněných košů a oprýskaných fasád ubývalo, aby se v historické části Prahy cítili všichni bez rozdílu věku bezpečně a rádi tu žili. Máme Prahu rádi stejně jako vy a chceme, abychom na ni mohli být hrdi. Pomozte nám v tom. Vaše spokojenost bude naší odměnou.
DSC05686