Zeptali jsme se

Filip Kračman: Naším cílem v koalici je kvalitní správa věcí veřejných v Praze 1

16. 8. 2015 DSC04241

Od podzimních komunálních voleb 2014 uplynulo již deset měsíců a redakci proto zajímá, jak se na toto období dívají politici z centrální městské části. Oslovujeme tedy v rámci letních rozhovorů jednotlivé zastupitele z vedení Prahy 1 či šéfy koaličních zastupitelských klubů s několika podobnými otázkami, které pak i adresněji cílíme do oblasti jejich působení.
Radniční koalice vznikla na ustavujícím zasedání na Žofíně 25. listopadu 2014 a tvoří ji TOP 09, ČSSD a ODS s následujícími počty zastupitelů: 7, 3 a 3, kteří jsou sdruženi ve svých klubech a mají „křehkou“ většinu 13 hlasů. V zastupitelstvu jsou ještě opoziční kluby – Klub nezávislých (3), Klub Praha 1 rodina (2), Klub Zelená pro Jedničku (2), Klub Trojkoalice (4) a jeden zastupitel je bez klubové příslušnosti.

Jako další nám na náš soubor letních otázek odpovídal předseda klubu TOP 09 Filip Kračman, který je dále členem poradních orgánů rady, jako jsou: Komise pro územní rozvoj a investice, které je předsedou a je také zástupce předsedy Komise obecního majetku.

Filip Kračman

Filip Kračman

Pravá Praha: Koalice bývá na rozdíl od manželství o rozumu a hledání společných řešení. Jak se vám s kolegy v rámci koalice (nejen) na zasedáních zastupitelstva spolupracuje?
Filip Kra
čman: TOP 09 je v koalici s partnery z ODS a ČSSD. Jde o koalici demokratických politických stran a s lidmi, kteří již mají zkušenosti z komunální politiky. Pokud bychom nebyli schopni spolu vyjít, nespolupracovali bychom v této konstelaci. Naším cílem je kvalitní správa věcí veřejných v Praze 1 a v tom panuje v koalici stoprocentní shoda.

Pravá Praha: Jste členem několika komisí rady. Je v lidských silách to všechno zvládnout?
Filip Kra
čman: Jsem členem dvou komisí. Naštěstí mám práci, která mi umožňuje časově skloubit různorodé povinnosti.

Pravá Praha: Přinesla vám práce v již zmíněných komisích nějaká překvapení, ať již pozitivní nebo i negativní?
Filip Kra
čman: Příjemně mě překvapila míra faktografických i odborných zkušeností mnoha členů komisí, jichž jsem členem. Nepříjemným překvapením byly některé projekty, které posuzovala komise pro územní rozvoj – absolutně nerespektovaly historický charakter území a zástavby v Praze 1.

segway 005 (1)Pravá Praha: Jak se daří skloubit volební program vaší strany s tím, co se dá nakonec prosadit?
Filip Kra
čman: Jde již o druhé volební období pro TOP 09 Praha 1, takže náš volební program vychází ze čtyřleté zkušenosti s řízením městské části Praha 1. Sestavovali jsme jej s ohledem na skutečné možnosti samosprávy. Jeho součástí jsou i záležitosti, které sice nemůžeme přímo ovlivnit, ale k nimž má Praha 1 rozhodně co říct a měla by iniciovat u příslušných institucí vlastní návrhy řešení. Jde například o problematiku segwayů – o úpravě a omezení jejich provozu v centru města Praha 1 průběžně jedná s ministerstvem dopravy.

DSC04216Pravá Praha: Jaké tři hlavní problémy v rámci svých zkušeností s prací zastupitele v Praze 1 vidíte a co pro jejich řešení hodláte udělat hned a do budoucna?
Filip Kra
čman: Veřejný pořádek, doprava a vybydlování centra Prahy.
K veřejnému pořádku – jedná se o soubor negativních jevů, jako například alkohol v ulicích, hluk z provozoven, busking, segway a některé další, které jsme řešili už v minulém období. Některá negativa se již podařilo zmírnit, na řešení ostatních neustále pracujeme s magistrátem, Policií ČR, městskou policií a ostatními zainteresovanými orgány, neboť Praha 1 nemá pravomoc vydávat vyhlášky.
zákaz zastavení žlutá a modrá čára 003Doprava – problémem je zejména tranzitní doprava přes území Prahy 1 a parkování. Tranzitní doprava bude určitě ovlivněna otevřením tunelového komplexu Blanka a radnice pod vedením TOP 09 se již nyní připravuje na možnosti omezit tranzit po obou březích Vltavy s výjimkou rezidentů a zásobování. S tím souvisí i snaha MČ Praha 1 přesouvat dopravu v klidu z komunikací tak, aby ulice v Praze 1 sloužily více pobytové funkci za použití například instrumentů územního rozvoje.
DSC04233S předchozími body souvisí vybydlování Prahy 1, která má v současnosti přibližně jen 29 500 obyvatel. Je to dlouhodobý trend a má několik příčin. Jeho řešení spočívá podle mého ve zlepšení kvality bydlení. A to jsme opět u klidu a pořádku v ulicích, u kvalitní nabídky zboží a služeb pro obyvatele nebo třeba i u možnosti parkování pro rezidenty a u řady dalších. Na tom pracuje náš tým nepřetržitě již od nástupu do vedení radnice v roce 2010.

DSC04202Pravá Praha: Je léto, čas dovolených. Jak případné volno trávíte vy?
Filip Kra
čman: V létě, zejména v horkých dnech, trávím volno nejraději u vody. Nedávno jsem se vrátil z vodáckého výletu s cílem v Českém Krumlově a v tomto počasí si neumím představit lepší způsob relaxace.

Pravá Praha: Co byste popřál obyvatelům Prahy 1 i návštěvníkům centra metropole ve zbytku léta?
Filip Kra
čman: Obyvatelům i návštěvníkům Prahy 1 bych chtěl popřát příznivé počasí a ohleduplnost, která mi v centru Prahy občas chybí.