Zeptali jsme se

Ivan Solil: Spolupráci s kolegy na radnici hodnotím školní známkou 2-

19. 7. 2015 DSC07036

Od komunálních voleb uplynulo již skoro tři čtvrtě roku a redakci proto zajímalo, jak se na toto období dívají politici z centrální městské části. Oslovujeme proto v rámci letních rozhovorů jednotlivé zastupitele z vedení Prahy 1 či šéfy zastupitelských klubů s několika podobnými otázkami, které pak i adresněji cílíme do oblasti jejich působení.
Radniční koalice vznikla na ustavujícím zasedání na Žofíně 25. listopadu 2014 a tvoří ji TOP 09, ČSSD a ODS s následujícími počty zastupitelů: 7, 3 a 3, kteří jsou sdruženi ve svých klubech. V zastupitelstvu jsou ještě opoziční kluby – Klub nezávislých (3), Klub Praha 1 rodina (2), Klub Zelená pro Jedničku (2), Klub Trojkoalice (4) a jeden zastupitel je bez klubové příslušnosti.

 

Ivan Solil

Ivan Solil

Jako druhý nám stihnul odpovědět na naše otázky radní Ivan Solil (ČSSD), který jednak předsedou klubu zastupitelů sociální demokracie a zároveň má na radnici ve své gesci oblast bezpečnosti a prevence kriminality, veřejný pořádek a kontrolu, civilní ochranu obyvatelstva, IZS a legislativu.

Pravá Praha: Koalice bývá na rozdíl od manželství o rozumu a hledání společných řešení. Jak se vám s novými i staronovými kolegy v radě spolupracuje?
Ivan Solil:
Já si, vážený pane redaktore, naopak myslím, že manželství je o hledání společných řešení, přijatelných pro obě strany. Stejně jako koalice. Bez snahy o nalezení řešení, a to včetně rozumného kompromisu, který je přínosem a smyslem práce pro občany Prahy 1. Spolupráci s kolegy hodnotím školní známkou 2-. Mnohé se podařilo, nikoli však vše, a mnoho práce je před námi.

Na jednání zastupitelstva

Na jednání zastupitelstva

Pravá Praha: Ve vedení radnice pokračujete již několikáté volební období, jak se liší toto od těch předchozích?
Ivan Solil:
V tomto volebním období máme možnost pokračovat a pevně doufám, že také dokončit několik projektů, zahájených v minulých letech. S kolegou Richardem Burešem pracujeme na instanci nových chytrých kamer, portálu krizového řízení a dalších bezpečnostních opatřeních. Magistrát konečně také vyslyšel Prahu 1 a zahájil připomínkové řízení ohledně změny vyhlášky o veřejné umělecké produkci – tzv. Buskingu. Výsledek nechci předjímat, ale oproti minulému volebnímu období je to značný pokrok. To je však dílčí výsledek, který by nebyl bez předchozí tvrdé práce. První rok tedy nemusíme pouze začínat od nuly s novými projekty, ale dokončujeme či pokračujeme v již započatých. A to si myslím, že je hlavní rozdíl oproti prvním rokům předchozích volebních období.

DSC09667Pravá Praha: Čas od času se na zastupitelstvu řeší věci, které mají původ ve vzdálenější minulosti. Kolik myslíte, že se ještě na radnici skrývá ve vašem ranku překvapení typu „kostlivec ve skříni“?
Ivan Solil:
Věřím, že jich už moc není.

Pravá Praha: Jak se vám daří skloubit volební program vaší strany s tím, co se dá nakonec prosadit?
Ivan Solil:
Mnohem více než je prostý podíl třech mandátů ČSSD z 25 křesel v ZMČ Praha1.

Pravá Praha: Jaké tři hlavní problémy v rámci vašich kompetencí na Praze 1 vidíte a co pro jejich řešení hodláte udělat hned a do budoucna?
Ivan Solil:
To souvisí již s vaším druhým dotazem. Hlavním problémem v rámci své oblasti vidím soustavné narušování veřejného pořádku. Ten má tři hlavní jmenovatele. Alkoholu chtivé turisty a s tím související problémy po 22. hodině, Busking – především jeho negativní doprovodné jevy a brutalita nabízených služeb pro turisty. Tím myslím, nabídku služeb, které jsou jednak prováděny značně nedůstojným způsobem v historickém centru Prahy, ale především neodpovídají pravidlům Tržního řádu. Segway, Rykši, Pub Crowl, Thajské masáže.
DSC02737To jsou problémy, které ve větší či menší míře známe z minulosti. Jejich řešení si však často vyžaduje úpravy obecně závazných vyhlášek, které mnohdy svým nepružným obsahem zaspaly dobu, instalaci moderního vybavení, které nahradí dlouhodobě nedostatečný počet městských strážníků atd. A to jsou věci, které nejde realizovat ze dne na den. Skutečně není možné zvednout telefon, zavolat řediteli Městské policie Praha 1, nechat vyslat strážníky řešit jeden problém. Na to bohužel nejsou lidé a změna tohoto stavu je v nedohlednu. Mým cílem je tedy pokračovat v započaté práci tak, abychom si dokázali efektivně poradit nejen s těmito problémy, ale byli také připraveni na problémy, které přijdou v budoucnu. A to při zohlednění současné legislativy i personálních stavů Městské policie a Policie ČR.

DSC01526Pravá Praha: Je léto, čas dovolených. Jak případné volno trávíte vy?
Ivan Solil:
Jsem neuvolněný radní, to znamená, že kromě funkce radního na Praze 1 mám svoji aktivní advokátní praxi. Moje dovolená tedy bude protkána nenadálými pracovními povinnostmi. Tablet a telefon budu mít u sebe pořád. Konec konců i tyto odpovědi zasílám z roamingového připojení tabletu…

Pravá Praha: Co byste popřál obyvatelům Prahy 1 i návštěvníkům centra metropole ve zbytku prázdnin?
Ivan Solil:
Těm, co zůstávají v Praze především klidné léto a co nejméně hlasitých opilců a nepozorných turistů na Segway. Všem ostatním hodně slunce a co nejméně starostí.

DSC01531