Víte to?

Jak si stojí Blanka po dvou měsících provozu

21. 11. 2015 kopie z Malovanka

Pražským Tunelovým komplexem Blanka (TKB) projede v průměru asi 60 000 aut každý den. Doprava se po otevření tunelu zhoršila v Dejvicích a v Břevnově a na příjezdu od Strakonic. Celkem Blankou zatím projelo 4,3 milionu aut. Novinářům to řekl tento týden náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Tunelový komplex Blanka, který je součástí Městského okruhu, tvoří tři tunely, a to Brusnický, Dejvický a Bubenečský. Nejvytíženější z nich je Brusnický, kterým projíždí až 67 000 aut denně. Nižší provoz je o víkendech, kdy Blankou projede denně asi 41 000 aut. TKB byl zprovozněn v září 2015 a přišel hlavní město na 43 miliard korun, tedy zhruba o deset miliard víc, než bylo původně plánováno.

Petr Dolínek (ČSSD)

Petr Dolínek (ČSSD)

V souvislosti s problémy chystá vedení hlavního města úpravy jak v tunelu, tak na povrchu. Řeší se i případy nepovoleného průjezdu kamionů a Technická správa komunikací připravuje soutěž na jejich vážení.
„Tunel Blanka v zásadě splnil očekávání. Počet aut, která tu projedou, se stále zvyšuje. Doprava je plynulá a bezpečná a nezaznamenali jsme zásadnější komplikace. Co se týče povrchu, někde auta zmizela, jinde vytvořila komplikace, což se bohužel očekávalo,“ uvedl náměstek Dolínek.

kopie z TKB vevnitř BlankaV samotné Blance připravuje magistrát řadu opatření. Na asfalt má být například nastříkán směr, kam ten který výjezd vede. Rovněž budou umístěny na silnici žluté dělicí prahy a vylepšeno směrové značení. Několik řidičů totiž v uplynulých dvou měsících omylem vjelo do protisměru. Technická správa komunikací nyní rovněž řeší výběrové řízení na dodavatele vah pro kamiony, které do tunelu často vjíždějí, přestože tam nesmí.

Na povrchu je nejhorší situace v Praze 6 a na příjezdu od Strakonic. Například v ulici Jugoslávských partyzánů se počet aut zvýšil z 14 300 na více než 16 000. „To je dramatické zvýšení. Rozložilo se to ale po Dejvicích. Není to pozitivní, ale alespoň se tam dá fungovat,“ řekl Dolínek. Problém je i na Vítězném náměstí a v Patočkově ulici.

TKB intenzity