Pražské recepty

Jarní kuřecí roláda s medvědím česnekem

8. 5. 2016 Jarní kuřecí roláda s medvědím česnekem

Delší dobu jsme přemýšleli, čím obohatit naši rubriku Pražské recepty, až na nás na facebooku jednou vykoukly knedlíky. V zemích Koruny české jsou knedlíky „všech druhů a barev pleti“ již po staletí fenoménem, který dokáže ocenit snad každý mlsný jazýček. Po dohodě s pražskou firmou Knedlíky Láznička jsme se proto rozhodli, že tuto typickou přílohu a někdy i samostatnou krmi s troškou zdravé národní hrdosti patřičně podpoříme.

Mottem zmíněné firmy je: „Povýšili jsme knedlíky na umění“ a my věříme, že z nekonečného seriálu si každý ze čtenářů vybere ten svůj recept. Jistě tomu napomůže i fakt, že mnohé z receptů jsou čtenářské. Ale dost již bylo úvodu a nechme se tedy inspirovat receptem Hany Trnkové.

Ingredience:
– 1 kuře cca 1200 gramů
– 4 vejce
– 2 menší cibule
– 100 gramů másla
– hrst sušených hub
– 200 gramů smržů /lze nahradit žampiony/
– 2 svazky medvědího česneku
– smetana
– 2 žemle
– 2 stroužky česneku
– sůl, pepř, kmín, muškátový květ
– 2 balení knedlíků /špalíčky/ LÁZNIČKA
(uvedená množství jsou pro čtyři osoby)

Příprava:
Kuře si vykostíme, naklepeme přes folii, osolíme, opepříme a poklademe nádivkou. Nádivku připravíme tak, že si nakrájíme žemle, nasucho je opečeme, přidáme do nich sušené a čerstvé nadrobno pokrájené houby /sušené je třeba před použitím máčet ve vodě/, které jsme podusili s cibulkou na troše másla. Do nádivky přidáme mléko, žloutky z vajec, trochu másla, sůl, pepř, česnek, muškátový květ, houby a spařený nasekaný svazek medvědího česneku. Nakonec vmícháme sníh z bílků. Nádivku svineme a zafixujeme provázkem (nití). Pečeme zvolna na másle asi 45 minut na 170 stupňů. Posledních 10 minut odkryjeme pro dopečení „na kůrčičku“.
Špenát: Na troše másla zpěníme cibuli, přidáme svazek nasekaného medvědího česneku, velmi krátce zarestujeme, osolíme, opepříme a na závěr dáme dvě vejce, abychom špenát zahustili.
knedlíky láznička logoPodáváme se špalíčky /noky/ LÁZNIČKA, které připravíme dle návodu v páře.

Více o firmě Knedlíky Láznička najdete na webovém odkazu ZDE či na facebooku ZDE .