Aktuálně

Jeden z loňských favoritů bude letos vánočním stromem pro Staroměstské náměstí

19. 10. 2016 staromestske-namesti-vanocni-trhy-2014-stavba-strom-trziste-004

Praha našla svůj strom pro letošní Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Smrk ztepilý, který tentokrát ozdobí centrum metropole, pochází z Královéhradeckého kraje – vyrostl na soukromém pozemku nedaleko městyse Pecka.

Smrk byl jedním z loňských tipů soutěže Hledá se strom, který každoročně vypisuje společnost Taiko, pořadatel Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí. Dosahuje výšky jednatřiceti metrů a rostl zhruba sedmdesát let.

„Tento strom byl favoritem už loni, jiný strom jsme použili, protože ho majitelé měli v plánu pokácet dřív. Díky tomu, že strom z Pecky vyrostl na volném prostranství nedaleko lesa, je ideálně zavětvený a stane se jistě důstojnou ozdobou letošního adventu v Praze,“ říká provozní ředitel společnosti Taiko Petr Hozák.

3063843_Jehličnatého velikána prohlédli již i odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Laboratorní testy následně ukázaly, že je zdravý a vhodný pro instalaci na Staroměstském náměstí. „Na základě odborného posouzení, které zahrnovalo také vyšetření akustickým tomografem a analýzu vzorků dřeva, mohu potvrdit, že strom je zdravý, vitální a je vhodný pro instalaci na Staroměstském náměstí,“ vysvětluje vyšetřující dendrolog Jan Tippner.

Strom daruje Praze rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele okolních lesů, jehož předci sloužili už knížeti Trauttmansdorfovi. Po listopadu 1989 získal František Wolf v restituci lesy zpátky a až do letošního roku je spravoval. „Můj muž si přál, aby jeho strom udělal radost všem, kteří na Staroměstské náměstí během vánočních trhů zavítají. Takto mu splníme jeho přání, i když se ho už sám nedožil,“ uvádí Alena Wolfová. Nadšení jsou také obyvatelé Pecky. „Jsem pyšná, že je letošní strom pro Prahu z naší Pecky, která je historicky úzce propojená s událostmi v Praze prostřednictvím Kryštofa Haranta, nejvýznamnějšího pána na hradě Pecka. Vážím si toho, že pan Wolf tak nádherný strom nabídl, aby pomohl zviditelnit naše krásné městečko, perlu Podkrkonoší,“ říká starostka Pecky Hana Štěrbová.

Smrk ztepilý bude pokácen v neděli 20. listopadu 2016. V noci z 21. na 22. listopadu ho organizátoři postaví na Staroměstském náměstí. Poprvé ho uvidí svítit návštěvníci trhů v sobotu 26. listopadu 2016.

dsc05063