Touláme se

Kam můžete v Praze zajít pro Betlémské světlo

13. 12. 2015 12375201_10153158649016426_8407061590505129029_o

Novodobá vánoční tradice – Betlémské světlo – dorazila do České republiky letos již v sobotu 12. prosince 2015 večer. Opět jej přivezli skauti a skautky z Brna, kteří pro světlo zajeli rychlíkem na speciální bohoslužbu do Vídně.

Betlémské světlo od skautů a skautek symbolicky převezmou významné osobnosti v čele s pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou v pátek 18. prosince v 15:00 v pražské katedrále sv. Víta. Plamínek z Betléma si lidé budou moci odnést domů.

Následující den, tedy v sobotu 19. prosince 2015 pak světlo, symbolizující přátelství, klid a mír, rozvezou další skauti většinou vlaky po celé zemi.

viden_25_betlemske_svetlo_2015_skauti_viden_pce

Pokud máte zájem si Betlémské světlo vyzvednout od skautů již v sobotu na nádraží, tak se podívejte na přehled vlaků ZDE a zvolte si vám vyhovující stanici a čas. Pokud by se vám zrovna nechtělo na nádraží, tak na dalším odkazu ZDE najdete základní skautský přehled zatím 19 míst v Praze, kde se většinou již v sobotu nebo i v dalších dnech dá pro symbolické světlo v Praze vyrazit. Betlémské světlo pak najdete i v řadě kostelů v Praze (přehled na odkazu ZDE). V sobotu odpoledne a v dalších dnech najdete Betlémské světlo také na akci Václavské vánoce. Plamínek z Betléma bude také umístěn na pražském magistrátu na Mariánském náměstí a jezdit s ním bude v sobotu i historická tramvaj (13:00 až 18:30 hod.).

„Každým rokem skauti a skautky roznášejí Betlémské světlo do všech krajů naší republiky. Jsem rád, že šíření tohoto symbolu klidu, přátelství a naděje se stalo již nedílnou součástí předvánočních tradic,“ popisuje smysl akce starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Jak novodobá tradice vznikla

Betlémské světlo 21014 tramvaj  004Betlémské světlo, které se stává jedním z novodobých symbolů Vánoc, cestuje každoročně až Betléma, aby mohlo zazářit v domácnostech celé Evropy. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal symbolem vánoční sbírkyjednoho regionálního studia rakouského rozhlasu a televize (ORF) na pomoc postiženým dětem. Rakušané tedy slaví 29. výročí.
Do tehdejší Československé socialistické republiky (ČSSR) se Betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. Letos u nás tedy slaví Betlémské světlo čtvrt století existence a organizaci jeho distribuce pevně drží v rukou Junák – svaz skautů a skautek ČR, od 28. března 2014 kvůli novému občanskému zákoníku přejmenovaný na Junák – český skaut, z.s.
K rakouským skautům a jejich Betlémskému světlu se začali přidávat postupně i skauti z dalších států. Do roku 2009 pronikla tato nová tradice již do 25 zemí a po miléniu dokonce překonala i Atlantik. Dnes je zapojených zemí opět o něco více.
V poslední době bývá Betlémské světlo nejprve dovezeno z Betléma do izraelského Tel Avivu a pak letecky do Vídně. Z rakouské metropole pak pokračuje většinou vlakem do dalších měst po celé Evropě nebo letecky do Spojených států či do Kanady, kde začínají důmyslné a rozvětvené distribuční sítě.