Pražské recepty

Kynuté petrské sluníčko

28. 2. 2016 Kynuté petrské sluníčko

Ingredience:
Těsto
– 500g hladké mouky
– 1/2 kostky droždí
– 1/4 litr ohřátého mléka
– 1 čajová lžička cukru
– 1,5 čajové lžičky soli
– 100 ml stolního oleje
– hrstka zelených bylinek
Pasta
– 100g hery
– koření vegeta
– palička česneku
– 2 žloutky na potření
– semínka na posypání

Příprava:

Ze surovin si uhněteme těsto a necháme cca 90 minut v teple kynout. Po vykynutí rozdělíme těsto na tři díly – dva větší a jeden menší. Oba větší díly těsta si rozdělíme každý na čtvrtiny a vyválíme z nich postupně placky. Tři placky z každé várky by měly být stejné, jedna pak o něco větší (cca 16 cm), aby se pak kraje daly zahnout pod tři zbývající.
Vezmeme postupně menší placky, vrstvíme na sebe a potíráme je mezi vrstvami směsí z uvedené hery (popř. másla), vegety (nebo jen soli) a rozdrceného česneku. Poslední větší placku pak na krajích přehneme přes tři spodní vrstvy. Opatrně přeneseme na pečící papír (a na plech). Těsto pak prořízneme od středu na osminky (pozor, prořezávat ne až ke kraji) a vzniklé trojúhelníčky přehneme přes okraj. Tím nám vznikne první část sluníčka.
Do uvolněného místa ve středu přeneseme podobným způsobem připravené, pomazané a navrstvené těsto z druhého většího dílu. Opět rozdělíme od středu na osminky a zahneme přes okraj. Při dělení na osminky jen pozor, aby byly oproti prvnímu kusu mírně pootočené a vrcholy trojúhelníčků padly do mezer předchozího dílu.
Jako poslední pak do středu dáme zbývající nejmenší kousek těsta, opět může být vrstvený a potíraný. Takto připravené sluníčko ještě necháme dokynout asi 40 minut a pak ho potřeme rozmíchaným žloutkem a posypeme dle uvážení různými semínky nebo jen kmínem. Pečeme v troubě při cca 190 stupních asi 25 minut.
Ten, kdo rád experimentuje, tak může do receptu vstoupit v okamžiku potírání pastou. Někteří totiž doporučují každou vrstvu potřít jinou směsí, osvědčené jsou sýrové směsi, masné směsi a řada dalších… a pokud nejste na „slano“, tak se dá vyzkoušet i sladká varianta, třeba s tvarohem, kakaem, mákem…