Aktuálně

Martin Peter: Novoroční ohňostroj pro Prahu je pro nás otázka prestiže

31. 12. 2017 A ohňostroj 004

V pondělní podvečer dne 1. ledna 2018 pořádá od 18 hodin hlavní město Praha velkolepý novoroční ohňostroj s názvem „Sto let v hlavním městě Praze“. Letošní show připomene výročí 100 let od vzniku samostatného Československa a provede nás významnými úseky historie naší země i Prahy.

Martin Peter

Martin Peter

Jak Vám Pravá Praha slíbila v předchozím článku o ohňostroji, tak níže následuje malinký rozhovor s designerem a choreografem ohňostrojů firmy MAKALU Fireworks s.r.o. panem Martinem Peterem, který je i jedním z jednatelů firmy.

A pro jistotu ještě připomínáme návštěvníkům ohňostroje, že:
– Hudební doprovod uslyší z aparatury u Čechova mostu a může jej též naladit na Hitrádiu City 93,7 FM.
– Nejlepší výhled bude z Dvořákova nábřeží a Pařížské ulice. Velmi slušně bude ohňostroj vidět ale i z Mánesova či Štefánikova mostu a ze všech vyvýšených lokací v Praze, odkud se dá zahlédnou Metronom na Letné.
–  S ohledem na výluky dopravy bude potřeba se dostavit na místo s větším časovým předstihem, což platí především pro centrum.
– Ohňostroj začíná 1. 1. 2018 v 18:00 a potvá 11 minut, avizován bude signálními ranami 10, 5, 3 a jednu minutu před zahájením.
– Show pořádá hlavní město Praha a realizuje společnost MAKALU Fireworks s.r.o. . A nyní už k otázkám a odpovědím.

A ohňostroj 005Pravá Praha: Novoroční ohňostroj připravujete pro Prahu již poněkolikáté. Neomrzelo Vás to zatím?
Martin Peter: Vždy je pro mne ctí připravit velkolepou show pro naše hlavní město. Ohňostroje jsou pro mě srdeční záležitostí a formou umění, která zahřeje na těle i na duši. Pražský novoroční ohňostroj je pro naši firmu spíše otázka prestiže, než ceny.

Pravá Praha: MAKALU Fireworks, co se za tou zkratkou skrývá?
Martin Peter: Jméno naší firmy tvoří složenina dvou počátečních písmen jmen zakladatelů: MArtin Peter(MA-), KArel Grigar (-KA-) a LUkáš Zmij (-LU). Se svými současnými společníky jsem se seznámil na Masarykově střední škole chemické v Praze a mít firmu se stalo naším studentským snem, který se poměrně záhy přeměnil v realitu. Shodou okolností je MAKALU název i páté nejvyšší hory světa v Himalájích :) .

Pravá Praha: Je těžké skloubit požadavky města s pyrotechnikou, slovem i muzikou? Jak dlouho se celá show připravuje?
Martin Peter: Příprava se skládá z choreografie, která se vytváří týden. Po ní následuje zhruba měsíční příprava ohňostroje, zahrnující vše ostatní, od práce na dílně až po rozmístění na odpališti. Ke spokojenosti města je choreografie navržena tak, aby vyhověla požadovaným skladbám i mluvenému slovu.

A ohňostroj 002Pravá Praha: Stříleli jste už i ze Žižkova. Která lokace se vám líbí více?
Martin Peter: Každá lokace nabízí jiné možnosti. Odpaliště na Vítkově, kde jsme připravovali novoroční ohňostroj pro rok 2016, mělo jedinou výhodu v dostupnosti pro zásobovací techniku. Diváci však měli poměrně omezený výhled na show a odpaliště jako takové nemělo vhodné předpoklady pro maximální využití potenciálu ohňostrojných show. Proto jsme se letos už po třetí vrátili na Letnou, kde můžeme popustit uzdu fantazii. Jediné s čím se musíme při přípravě vyrovnat je kluzký a nerovný povrch, který nás často dostává do nesnází.

Pravá Praha: Kdo, respektive co, celou tu show a odpalování řídí?
Martin Peter: V dnešní době je již celá show řízena elektronicky pomocí odpalovacích modulů, které dokážou na milisekundu přesně vyslat signál do palníků. Choreografie je naprogramována předem podle počítačové vizualizace. Tento rok máme navíc jednu novinku. Na HITRÁDIU City 93,7 FM bude spuštěna skladba, ve které je ukrytý vysokofrekvenční kód, který po zaznamenání našimi moduly spustí celý ohňostroj.

A ohňostroj 001Pravá Praha: Jak jste připraveni na nepřízeň počasí a jaké je naopak ideální?
Martin Peter: Proti nepřízni počasí je naše pyrotechnika chráněna lépe, než její tvůrci, protože je prakticky vodotěsná. Jediné, čeho se obáváme, je déšť během doby odpalu. Ideální podmínky, za které bychom byli vděční, jsou takové, kdy je jasná obloha, na které budou zářit hvězdy a mírný vítr směrem od diváků, aby si mohli bez obav celou naší světelnou show náležitě užít.

Pravá Praha: Můžete prozradit, na jaké speciality se mohou diváci u některých obrazů těšit?
Martin Peter: Letos budou k vidění zakázkově připravené, dosud v ČR neviděné efekty z Itálie a Španělska s japonskými technologiemi či ve tvaru českých vlajek. Nad Prahu se vznesou mohutné třpytivé girandoly a k vidění bude i speciální filmový efekt ohnivého hřibu, simulujícího nálet v druhém obrazu věnovaném vzpomínce na Druhou světovou válku.

A ohňostroj 003Pravá Praha: Na co se naopak nejvíce těšíte Vy?
Martin Peter: Jako autor jsem zvědavý na všechno. Na všechny drobné detaily a radostné úsměvy diváků.

Pravá Praha: Kde všude jste se již s ohňostroji prezentovali a kde vás v roce 2018 bude možné potkat?
Martin Peter: V letošním roce jsme zvítězili na mezinárodní soutěži ohňostrojů v německé Postupimi, kde jsem porazili mnohaletého držitele první příčky z Rakouska a zároveň jsme jako jediná česká společnost, zabývající se ohňostrojným uměním, realizovali mohutnou show na Maltském světovém mistrovství ohňostrojů, kde jsme získali 3. místo. Na domácí scéně jsme měli tu čest vytvořit pyromuzikální show nazvanou Oheň, Vzduch, Země, Voda a Tacui na pražských slavnostech Jana Nepomuckého NAVALIS 2017. Příští rok se vracíme do Postupimi a pravděpodobně nás čeká několik klání na mezinárodní ohňostrojné scéně.

Pravá Praha: Děláte i menší ohňostroje a lze si vás objednat?
Martin Peter: Naše společnost se věnuje výhradně profesionálním pyromuzikálním show. Připravíme pro každého ohňostroj na míru od 35 000Kč bez DPH.

ohňostroj 2018