Zeptali jsme se

Martin Skála: Praha 1 pro mě vždy byla, je a i nadále bude prioritou, na kterou si čas vždy rád najdu

15. 8. 2015 Dlouhá 002

Od podzimních komunálních voleb 2014 uplynulo již deset měsíců a redakci proto zajímá, jak se na toto období dívají politici z centrální městské části. Oslovujeme tedy v rámci letních rozhovorů jednotlivé zastupitele z vedení Prahy 1 či šéfy koaličních zastupitelských klubů s několika podobnými otázkami, které pak i adresněji cílíme do oblasti jejich působení.
Radniční koalice vznikla na ustavujícím zasedání na Žofíně 25. listopadu 2014 a tvoří ji TOP 09, ČSSD a ODS s následujícími počty zastupitelů: 7, 3 a 3, kteří jsou sdruženi ve svých klubech a mají „křehkou“ většinu 13 hlasů. V zastupitelstvu jsou ještě opoziční kluby – Klub nezávislých (3), Klub Praha 1 rodina (2), Klub Zelená pro Jedničku (2), Klub Trojkoalice (4) a jeden zastupitel je bez klubové příslušnosti.

Martin Skála

Martin Skála

Jako další nám na náš soubor letních otázek odpovídal předseda klubu ODS Martin Skála, který v zastupitelstvu působí i jako předseda Finančního výboru, dále je členem poradních orgánů rady: Komise pro výchovu a vzdělávání, člen Komise obecního majetku a člen Správní rady Nemocnice Na Františku. Na svých bedrech toho tedy nemá málo, tak vzhůru k otázkám, ať zvíme, jak se s tím dokáže poprat.

Pravá Praha: Koalice bývá na rozdíl od manželství o rozumu a hledání společných řešení. Jak se vám s kolegy v rámci koalice (nejen) na zasedáních zastupitelstva spolupracuje?
Martin Skála:
Stejně jako manželství, tak i politika je především o hledání vzájemných kompromisů. Snažím se proto dodržovat vše, co je potřeba pro řádné fungování koaliční smlouvy, ke které jsme se všichni zavázali. Není však žádným tajemstvím, že někteří z mých koaličních kolegů jsou mi názorově bližší než jiní. Přesto se ale i s nimi snažím vždy najít vhodné řešení výhodné a akceptovatelné pro všechny strany.

DSC08091Pravá Praha: Jste členem zastupitelstva i několika komisí rady a předsedou finančního výboru. Je v lidských silách to všechno zvládnout?
Martin Skála:
Musím uznat, že skloubit všechny mé aktivity je často velice obtížné. Je potřeba zmínit, že jsem neuvolněný člen zastupitelstva a tudíž veškerou svou práci pro Prahu 1 vykonávám ve svém volném čase a bez nároku na honorář. Nicméně Praha 1 pro mě vždy byla, je a i nadále bude prioritou, na kterou si čas vždy rád najdu.

Pravá Praha: Přinesla vám práce v již zmíněných orgánech nějaká překvapení, ať již pozitivní nebo i negativní?
Martin Skála:
Členem zastupitelstva jsem již třetí volební období v řadě, což znamená necelých devět let. Přiznám se, že po devíti letech v této funkci už není mnoho věcí, které by mě ještě dokázaly překvapit.

Dlouhá 001Pravá Praha: Jak se daří skloubit volební program vaší strany s tím, co se dá nakonec prosadit?
Martin Skála:
Náš volební program byl postaven na třech základních pilířích, jimiž bylo špičkové školství, zkvalitnění dopravy a čisté ulice. Všechny výše zmíněné oblasti se po volbách dostaly do gesce radních ODS. Je pro nás tedy mnohem snazší vytyčených cílů dosáhnout a musím poznamenat, že až na drobné odchylky se nám to i daří.

Pravá Praha: Jaké tři hlavní problémy v rámci svých zkušeností s prací zastupitele na Praze 1 vidíte a co pro jejich řešení hodláte udělat hned a do budoucna?
Martin Skála:
Jedním z problémů vidím komunikaci radnice s občany. Především pak mezi volenými politiky a občany. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud si s lidmi upřímně pohovoříte, spousta věcí se dá bez problémů vyřešit. Jako největší problém současné politiky a to nejen na komunální úrovni jsou však podle mě vztahy mezi politiky vládnoucí koalice a opozicí. Já sám jsem toho názoru, že tito lidé dostali od voličů důvěru a proto je jejich povinností mezi sebou komunikovat a především hájit zájmy obce, nikoliv své ani stranické. Třetí problém, i když trochu z jiného šálku, je noční hluk v Dlouhé ulici a v jejím přilehlém okolí. Tento problém vnímám jako opravdu závažný a narušující život obyvatel na Praze 1. Já sám v této ulici bydlím, a tak z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že návštěvníci restaurací pohybující se v noci v této oblasti, dokážou člověku bydlení v této části Prahy 1 pěkně znepříjemnit. Bohužel při řešení této situace ještě nebylo nalezeno žádné vhodné řešení.

Pravá Praha: Je léto, čas dovolených. Jak případné volno trávíte vy?
Martin Skála:
Již od dětství jsem vášnivým sportovcem, a proto i většinu svého volného času věnuji sportu. Denně plavu, hraji tenis a v zimě se věnuji lyžování a občas provětrám i běžky. Svůj volný čas také trávím na své chalupě, kde trávím hodně času se svými přáteli.

Pravá Praha: Co byste popřála obyvatelům Prahy 1 i návštěvníkům centra metropole ve zbytku prázdnin?
Martin Skála:
 Popřál bych jim hlavně klidné prožití zbytku léta a spoustu slunečných dní strávených s fajn lidmi, neboť není důležité, kde svůj volný čas trávíte, ale především s kým ho trávíte. Primárně bych ale všem obyvatelům a návštěvníkům Prahy 1 rád popřál pevné zdraví, které je za všech okolností opravdu nejdůležitější.

Dlouhá 000