Pražské recepty

Med od pražských včelek může mírnit potíže alergikům

17. 9. 2016 med-vcely-lesy-hl-m-prahy-007

Naše redakce se na začátku září šla podívat na zajímavou akci, kterou pro školáky i další obyvatele Prahy 4 připravila zdejší radnice ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy. Účastníky naučné procházky s názvem Za zvířátky do Kunratického lesa přivítala u hráze rybníka Labuť slunná středa a několik vpravdě lesních zastávek, na kterých se mohli dozvědět řadu zajímavostí o obyvatelích pražských lesů.

Nás ale zaujalo pracoviště poslední – Kunratická včelnice. Kromě klasických včelích úlů zde byly k vidění i repliky historických klátů (špalkový včelí úl). Nás ale zaujalo povídání našeho průvodce, který na závěr zastavení ve včelnici dal každému dítěti na ochutnání i kousek zdejšího medu na zmrzlinové špejli. A chutnal všem!

med-vcely-lesy-hl-m-prahy-002Při zajímavém povídání jsme pak zabrousili i na otázku složení medu. Kromě fruktózy a glukózy, které v dobrém medu z cukrů kralují, zde najdeme i menší množství dalších cukrů, jako sacharóza či maltóza apod., pak asi šestinu vody a méně než jednu dvacetinu dalších látek, které jsou ale pro nás velmi významné. Když vynecháme popel, proteiny, vitamíny, aminokyseliny a další, tak už zbývá jen pyl. A právě pyl, byť může u někoho způsobovat alergie, tak může s jejich projevy i pomáhat.

med-vcely-lesy-hl-m-prahy-001A o co jde? Většina alergiků miluje zimu, déšť a prostě ta období roku či stavy počasí, kdy pyl z květů nelétá. Důvod je jasný. Pylové alergie vznikají dlouhodobým vystavováním organismu velkému množství alergenu. A jsme u toho, jak by našim alergikům med od pražských včelek mohl pomoci. Pilné včelky s akčním rádiusem (doletem) mezi 2 až 5 kilometry sbírají „materiál“ pro med od všeho kvetoucího a v místě a čase dostupného. Donesou tedy i pyl zrovna kvetoucích alergenů. Část z něho pak samozřejmě skončí i v medu.

med-vcely-lesy-hl-m-prahy-003A část odborníků pak doporučuje právě konzumaci medu z místa bydliště, který má ty správné alergeny v sobě. Praha je v tomto ohledu z hlediska medu trošku unikátem co do pestrosti skladby alergenů. Najdete tu snad skoro všechno. Určitě více, než v medu získaném od monokulturních lánů.

Dlouhodobou konzumací malých dávek medu si pak vaše tělo může postupně na alergen zvykat, aktivuje se imunitní systém a jeho reakce pak v opravdové pylové sezóně nemusí být tak prudká.

med-vcely-lesy-hl-m-prahy-004A kdy by se mělo začít? Logicky na podzim a pokračovat i v zimě. Stačí opatrně začít pravidelně jednou lžičkou denně (později třeba i lžící) několik měsíců před pylovou sezonou. Tato „medová terapie“ bývá co do účinku srovnávána s alergologickou injekcí. A jak jsme již řekli, alergii sice nemusí zcela vyléčit, ale určitě pomůže zmírnit její projevy. Přesto však doporučujeme alergikům, zvláště těm s opravdu prudkými reakcemi, aby „medovou terapii“ napřed konzultovali se svým lékařem.

med-vcely-lesy-hl-m-prahy-009A jsme tam, kde jsme chtěli být. Pražáci by tedy měli papat med od pražských včelek. A kdo ho v Praze nabízí? Samozřejmě včelaři, ale těch zas až tak moc není. No a pak samozřejmě Lesy hl. Prahy jako produkt ze svých devíti včelnic.

Kam tedy pro něj?

Příslušnou „lékárnu“, kde můžete med zakoupit, najdete přímo ve středisku Ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy na adrese Práčská 1885, Praha 10 – Záběhlice v budově bývalého mlýnu Práče. Dopředu je šikovné kontaktovat zástupkyni vedoucího střediska a šéfovou přes včelařství Petru Fišerovou – tel. 775 018 624 (popř. emailem).
A kolik si musíte připravit peněz? Ceny medu v době vzniku článku byly: 1kg – 150 Kč, 0,5kg – 80 Kč, 0,25kg – 40 Kč.

med-vcely-lesy-hl-m-prahy-006med-vcely-lesy-hl-m-prahy-008