Aktuálně

Mezinárodní Den bez aut měl v Praze svou „základnu“ na Národní

22. 9. 2016 den-bez-aut-2

Mezinárodní den bez aut 22. září je svátkem, jehož oslavou vrcholí aktivity Evropského týdne mobility. V Evropských metropolích vznikají v tento den nové pěší zóny, na kterých probíhají nejrůznější aktivity spojené s udržitelnou dopravou ve městech a veřejným prostorem. Letošním mottem bylo: „Chytrá mobilita. Silná ekonomika“.

V Praze oslavy probíhaly na Národní třídě, která byla na 24 hodin věnována všem, kteří se chtěli dozvědět něco zajímavého o dopravě ve městě nebo si užít příjemnou procházku v centru města bez motorových vozidel.

Nově vzniklá pěší zóna na Národní tak přirozeně navázala na stávající pěší zónu v centru města a propojila ji s vltavským nábřežím. Různým způsobem se připojily i další městské části. Ne u všech lidí ale budila akce takévé nadšení jako u jejích organizátorů. A to jak na Národní, tak i jinde.

Využitý byl také bohatý parter ulice. Do akce se zapojujily nejen místní kavárny, ale také třeba i knihkupectví Academia, divadlo Viola nebo Muzeum Lega. Svou činnost sem přišlo prezentovat 30 organizací, vytvořeny zde byly čtyři tematické oddechové zóny.
Součástí akce byla i dánská výstava Město v pohybu o životě a dopravě v Kodani, kterou otevřel dánský velvyslanec Christian Hoppe.

den-bez-aut-1Praha má dlouhodobě problém s kvalitou ovzduší. 90% škodlivých emisí totiž pochází z osobní automobilové dopravy. Mluvit o chytré dopravě, znamená také uvědomit si následky svého chování.
„Každý z nás může svým chováním ovlivnit, jak bude vypadat město, ve kterém žije,“ řekl náměstek primátorky hl. m. Prahy Petr Dolínek a dodal: „Často stačí malé krůčky a drobná rozhodnutí každého z nás k tomu, abychom pomohli udělat město příjemnějším pro život“.
„Jedním z takových krůčků může být změna některých dopravních návyků, které si často ani neuvědomujeme, že je děláme,“
řekl koordinátor projektu Čistou Stopou Prahou Lukáš Eršil. „Příkladem je třeba vypnutí motoru, když jsme zaparkovali,“ vysvětlil, když uváděl nový klip projektu Čistou stopou Prahou.

Praha vydala svou první mapu pro pěší, jejíž titulek hlásá „S chůzí jste vždy o krok napřed“. K tomu specialistka rozvoje dopravy hl. m. Prahy Sylva Švihelová doplňuje: „Chůze je ten nejpřirozenější způsob dopravy. Začlenit více chůze do svého života může téměř každý a pomůžete tak nejen dopravě, ale především svému zdraví.“

Svou část zodpovědnosti v dopravě nesou také firmy a organizace města, které využívají ke své činnosti velký vozový park. Ty byly dnes osloveny s výzvou, na základě které se mohou připojit k základním pravidlům šetrné dopravy.