Aktuálně

Na Štěpána se poplave již 72. ročník otužileckého Memoriálu Alfreda Nikodéma

21. 12. 2018 otužilci vltava plavání memoriál alfreda nikodéma 001

1. plavecký klub otužilců Praha pořádá dne 26. prosince 2018 tradiční vánoční plaveckou soutěž otužilců ve Vltavě u Národního divadla v Praze – nejstarší, největší a nejznámější otužileckou akci v republice vůbec – Memoriál Alfreda Nikodéma.

První vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě, tehdy pod vedením samotného Alfreda Nikodéma, se konalo v roce 1923, tedy před 95 lety – a letos se uskuteční již 72. ročník.

Jako obvykle se zahajuje slavnostním nástupem v 11.00 hodin, soutěžní tratě mají start i cíl na severním cípu Slovanského ostrova.

Poplavou se tři tratě – měřená soutěž na 750 metrů jako Memoriál Františka Venclovského, a dvě tradiční kondiční tratě – 100 metrů jako Memoriál Štěpána Poláka a 300 metrů jako Memoriál Oldřicha Lišky.

otužilci vltava plavání memoriál alfreda nikodéma 002Mezi aktivními účastníky akce budou letošní přemožitelé kanálu La Manche Zuzana Procházková, Rostislav Vítek a také Michael Mrůzek, který svým časem současně ustanovil nový světový rekord v kategorii nad 50 let. Zaplavat si přijdou i dřívější přemožitelé kanálu La Manche – Lenka Štěrbová, Dana Zbořilová, Abhejali Bernardová, Petr Mihola a také Richard Haan, známý operní sólista (mj. nositel ceny Thálie pro rok 2010). Abhejali Bernardová navíc letos úspěšně zdolala novozélandský Cookův průliv – a stala se tak teprve desátým člověkem na světě, který dokončil náročnou výzvu „Oceans seven“ (Sedmičku oceánů).

Předpokládaná účast je 350 až 400 otužilců (vloni 377). Každým rokem je plavců více a více, každoročně se tak zvyšuje rekordní počet plavců při jednotlivé soutěži pořádané v ČR na otevřených vodách. Na nejdelší trati 750 metrů budou startovat ti nejlepší borci z Českého poháru v zimním plavání. Soutěží se zúčastní plavci z České republiky, Slovenska, Polska, Belgie, Anglie, Německa a Ruska. Nejstarším plavcem by měla být paní Božena Černá z pořádajícího klubu (88 let), pravděpodobně nejmladším účastníkem bude Jakub Chytil z Prahy (10 let).

otužilciOčekávaná teplota vody je kolem 5 °C. Pro zajímavost, před 72 lety, v roce 1946, se veřejné vystoupení otužilců (tehdy u mostu Svatopluka Čecha) nemohlo uskutečnit v plném rozsahu, protože se nepodařilo prosekat led ve Vltavě. Tehdy bylo v noci -20 °C.

Akce se i letos stala součástí projektu České unie sportu nazvaného „Sportuj s námi“. Akce se koná s přispěním Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 1, která je spolupořadatelem akce. I letos pořadatelé vkládají do pořadu podniku vloženou soutěž „O pohár starosty Městské části Praha 1“, kterou vyhraje družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců jednotlivých zúčastněných klubů.

Vyhlášení a předání všech ocenění proběhne i letos ve slavnostním Malém sále Paláce Žofín.

Zdroj: TZ I. plaveckého klubu otužilců Praha, z.s.

 

Plakát-k-MAN-72.-k-18.12.2018-1