Aktuálně

Náměstek Petr Dolínek lákal řidiče, aby přesedli do MHD

26. 6. 2015 dolínek auta mhd 103

V rámci kampaně Dopravního podniku hl. m. Prahy na zlevněné roční jízdné probíhá rovněž kontaktní oslovování řidičů v kolonách, aby začali využívat veřejnou dopravu. V pátek se této akce zúčastnil i náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek, který v Korunovační ulici na Letné rozdával symbolickou jízdenku, která řidičům umožní jezdit 1. července zdarma pražskou MHD. S ní šoféři obdrželi rovněž brožuru, ve které je na příkladu ukázáno, kolik lze ježděním veřejnou dopravou ušetřit oproti automobilu.

Tarifní změna, která vstupuje v platnost od 1. července, přináší zlevnění ročního kuponu na 3 650 korun. Celodenní cestování pražskou MHD tak vyjde na pouhých 10 korun. Nově budou zadarmo cestovat veřejnou dopravou rovněž psi a jízdenku si nebude muset kupovat ani ten, kdo pojede jako doprovod dítěte do 3 let věku. Podmínkou je pouze to, že dítěti je třeba pořídit kartičku s údaji v ceně 20 korun na rok.

dolínek auta mhd 101Osobně jsem se zapojil, protože jsem přesvědčen, že jde o správnou věc. Pokud lidé alespoň občas dají před autem přednost tramvaji, metru, autobusu či vlaku, uleví se tím přetížené dopravě v Praze, životnímu prostředí i peněženkám řidičů. Spousta Pražanů si ani neuvědomuje, kolik je ježdění po městě včetně parkovného stojí. Roční úspora se může pohybovat v desítkách tisíc korun,“ vysvětlil Dolínek.

Kampaň má Pražanům i návštěvníkům hlavního města představit všechny změny. Zejména její druhá vlna, která přijde po prázdninách, pak bude zaměřena na přesvědčování řidičů pod heslem „Pusťte se volantu, přesedněte na MHD“. Kromě finanční výhody budou řidiči informováni i o tom, že na řadě tras je veřejná doprava rovněž rychlejší. Na webové kalkulačce si bude moci každý porovnat náklady, čas i zátěž pro životní prostředí v podobě emisí na jednotlivých trasách při využití MHD a osobního automobilu.

dolínek auta mhd 102„Sám jezdím veřejnou dopravou velmi často a to i v pracovní době, přestože mám k dispozici služební auto s řidičem. Když spěchám z jedné schůzky na druhou, nezřídka je to zejména metrem výrazně rychlejší. Byl bych rád, kdyby si tuto skutečnost i další okolnosti uvědomilo co nejvíce lidí, pustili se alespoň někdy volantu a využili MHD,“ uzavřel náměstek Dolínek.

Zdroj: MHMP