Touláme se

Národní technické muzeum oslaví státní svátek levnějším vstupným

24. 10. 2015 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V den státního svátku 28. října, kdy si připomínáme vznik Československé republiky, je možné budovu Národního technického muzea (NTM) na Letné navštívit namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Od 14 a od 16 hodin bude navíc v kinosále v přízemí muzea promítán film Davida Vávry a Radovana Lipuse „Dům zasvěcený snům“, který „šumně“ zachycuje příběh muzea, jeho historii i současnost.

V dopravní hale muzea bude od 28. října do 1. listopadu 2015 poprvé po renovaci veřejnosti představen třínápravový autobus Tatra 85/91 z roku 1938, pocházející ze soukromé sbírky. Jedná se o jeden z mála dochovaných velkých autobusů vyrobených na našem území před druhou světovou válkou, který před svou záchranou sloužil jako pojízdný včelín. Autobus má podvozek nákladního   3-tunového automobilu Tatra 85 se šestiválcovým dieselových motorem, originální karosérie byly vyrobeny pouze tři kusy. Po prezentaci v NTM bude autobus umístěn na výstavě Czechbus 2015.

Od 9 do 16 hodin pořádá NTM také Den otevřených dveří v prostorách budoucího Železničního muzea na Masarykově nádraží. Zájemci budou mít možnost navštívit jinak nepřístupné prostory bývalé výtopny a dílen, které zatím čekají na rekonstrukci, k vidění bude i salónní vůz Františka Ferdinanda d´Este. Cesta pro pěší povede z Hybernské ulice přes veřejné parkoviště pod magistrálou. Přístup přes kolejiště je přísně zakázán.

ministerstvo průmyslu a obchodu MPONárodní technické muzeum se 28. října 2015 také podílí na Dni otevřených dveří na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Od 9 do 16 hodin je pro veřejnost otevřena budova ministerstva Na Františku postavená podle návrhu architekta Josefa Fanty, ve které si návštěvníci mohou také prohlédnout historické motocykly ze sbírek NTM: např. motocykl ČZ 500 z roku 1940 se sidecarem.

Návštěvníci Dne otevřených dveří na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR mají 28. října stejně jako loni vstup zdarma do Národního technického muzea a naopak (platí po předložení poukázky z ministerstva nebo vstupenky z muzea).