Víte to?

Nová sezona Baletu Národního divadla bude v mnoha ohledech mimořádná

2. 9. 2016 Zahájení sezony -2016-2017 do síně slávy Národního divadla uveden Vlastimil Harapes Foto H. Smejkalová 2

Národní divadlo oficiálně vstoupilo do 134. sezony. V rámci slavnostního ceremoniálu v pondělí 29. srpna 2016 byl do síně slávy Národního divadla uveden Vlastimil Harapes –emeritní sólista a šéf Baletu Národního divadla, laureát Ceny Thalie za celoživotní mistrovství v oboru balet. Další ocenění, tentokrát v kategorii umělců do 35 let, si odnesl první sólista Baletu ND Ondřej Vinklát, jenž byl ohodnocen nejen za svůj talent, ale i vysoké profesionální nasazení.

Neoficiální zahájení sezony s lákavým programem pro všechny příznivce Národního divadla, milovníky umění i náhodné kolemjdoucí proběhlo v pátek 2. září, na pinzetě. Pro Balet Národního divadla je sezona 2016/2017 ve znamení tří výjimečných premiér a loučení s Petrem Zuskou, který po patnácti letech odchází z postu uměleckého šéfa.

Zahájení sezony 2016-2017 - Cenu v kategorii umělců do 35 let si odnesl Ondřej Vinklát - Foto Hana Smejkalová 2První premiérou bude 10. 11. 2016 ve Stavovském divadle Malá mořská víla. O její převedení do „jazyka“ tanečního divadla se postará stejný inscenační tým jako v roce 2013 v případě úspěšného Krabata – Čarodějova učně: choreograf Jan Kodet, režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (SKUTR). Další premiéra Multiplicity. Forms of Silence and Emptiness se odehraje 2. 3. 2017 v historické budově Národního divadla a půjde o celovečerní „master piece“ choreografa Nacha Duata, jednoho z nejproslulejších světových tvůrců moderního tanečního divadla. Poslední premiérou sezony, 15. 7. 2017 na jevišti Nové scény, bude Sólo pro nás dva – sólo pro Petra Zusku, odcházejícího, a Filipa Barankiewicze, přicházejícího uměleckého šéfa. A také sólo pro Jaromíra Nohavicu a Beatu Bocek.