Aktuálně

Novoroční nebe rozzáří nad Letnou opět mohutný ohňostroj

29. 12. 2017 ohňostroj 2015 - 184

K uvítání nového roku 2018 připravila Praha ohňostroj „století“, který bude odpálen z Letné 1. ledna v 18 hodin. Pyrotechnická show o délce 11 minut s hudebním doprovodem nazvaná Sto let v hlavním městě Praze připomene výročí, která budeme v příštím roce slavit: vznik samostatného Československa v roce 1918 a další události nejen „osmičkových“ letopočtů. Určitě se zajděte s dětmi podívat, bude to stát za to!

Jak nám totiž potvrdil autor scénáře ohňostroje a zároveň i jednatel firmy MAKALU Fireworks Martin Peter, tak ohňostroj, tedy vlastně pyrotechnická show, bude opravdu velkolepá. Do povětří při ní vyletí nebo bude jinak použito přes 2,5 tuny efektů. Budou mezi nimi například: válcové pumy (125ks – ráže od 75 do 150 mm), kulové pumy (564ks – ráže od 75 do 300 mm), jednoranné výmetníky 1185 ks, římské svíce 69 ks, pozemní miny 8ks, kompaktní baterie 9ks, modulární systémy 77 ks a 103 kusů ostatních efektů.

ohňostroj 2015 - 187Během 11 minut (660 vteřin), což je celková doba trvání ohňostroje, se uskuteční 1353 elektricky řízených odpalů, které bude následovat 3760 výmetů, rozbuchů či iniciací celkem 205 druhů použitých efektů. Použitá pyrotechnika je ze 16% původem ze Španělska, 41% původem z Itálie a zbývajících 43% připadá na Čínu. Celkově bude stát hlavní město novoroční ohňostroj 999 999 korun, bez DPH. Pro odpal samotných zhruba 2100 kusů pyrotechnických prostředků bude sloužit odpaliště v okolí Metronomu na Letné rozdělené do tří zón.

První z nich bude nejblíže k divákům ve směru od Dvořákova nábřeží a Čechova mostu (Pařížské ulice). Skládá se ze sedmi pozic a bude mít délku 105 metrů. Je určena pro menší kalibry a efekty. Druhá zóna se bude „vznášet nad zemí“ ve výšce okolo 18 metrů a tvoří ji plocha tří vysokozdvižných plošin a obdobně vysoká lanová konstrukce pro bengálské ohně. Třetí zóna bude cca 70 metrů za první a tvoří ji „tři baterie“ s rozestupem 45 metrů pro odpal i těch největších „macků“, kterými jsou kalibry 300 mm v počtu tří kusů a „slabší dvoustovky“ v počtu 18 kusů.
Míry, počty, cenu a váhu máme tedy za sebou a nyní k vlastnímu scénáři ohňostroje.

ohňostroj 2015 - 171Ještě, než „Sto let v hlavním městě Praze“ začne, budou se střílet čtyři signální rány v 10. ,5., 3. a 1. minutě před začátkem. Ty mají za úkol zaplašit ptactvo a upozornit diváky i bezpečnostní složky a ochranku na začátek. A pak už to opravdu začne.

Celá ohnivá a dunící show je rozdělena do pěti obrazů s názvy: První republika (3:28 min.), Pražské povstání (2:54 min.), Pražské jaro 1968 (2:01 min.), Svoboda a sametová revoluce (1:23 min.) a Česká hymna (1:14 min.). Obrazy od sebe dělí třísekundové pauzy na rozptýlení kouře a každému z nich předcházejí dobové projevy, zvukové efekty či rozhlasová hlášení. Hudební doprovod pak podkreslí atmosféru zobrazovaných událostí: zazní oslavné i dramatické úryvky filmové hudby i klasika jako Óda na radost či jazzový Bugatti Step a na závěr tóny české státní hymny. Ozvučení bude jednak na začátku Čechova mostu, jednak bude možný poslech přímého přenosu Hitrádia City na frekvenci 93,7 .

ohňostroj technika 2015 - 025Úvodní slovo ohňostroje svěřila Praha legendární hlasatelce a čestné občance hlavního měst Kamile Moučkové, která je s osmičkami také spjatá. Narodila se 8. dubna v osmičkovém roce a život jí ovlivnil i rok 1968, kdy se hrdinně postavila okupaci Československa.

Doporučení pro diváky

Vzhledem k tradičně velkému zájmu doporučujeme divákům, aby na zvolená místa sledování ohňostroje přicházeli s časovým předstihem (ideálně cca 30 minut), pozdější příjezd do centra města bude (s výjimkou metra) velice problematický a začátek ohňostroje by nemuseli stihnout. Po ukončení ohňostroje bude posílen provoz metra a postupně obnovován i provoz tramvají.

Odkaz na malé zvadlo (video) na ohňostroj najdete ZDE .

Další podrobnosti o novoročním ohňostroji připravuje Pravá Praha na další dny. Měl by to být jak rozhovor s autorem, tak i informace o dopravě i o samotné přípravě.

titul