Víte to?

Novoroční ohňostroj bude nově odpalován z Vítkova

26. 11. 2015 ohňostroj 2015 -  008

Pražané i návštěvníci metropole se opět mohou těšit na tradiční a oblíbený novoroční ohňostroj. Na rozdíl od let minulých, kdy se střílel z Letné, pak z pontonu na Vltavě a posléze opět z Letné, tak jeho dalším zastavením by měl být vrch Vítkov.

Od přesunu odpaliště novoročního ohňostroje do okolí Národního památníku na Vítkově v Praze 3 si vedení města slibuje jeho lepší viditelnost pro více lidí. Vítkov má totiž kótu 261 metrů nad mořem a je z užšího centra Prahy jeden z nejvyšších. Ohňostroj by měl být odpálen 1. ledna 2016 v 18 hodin.

V současné době bylo ukončeno podávání nabídek a Praha vybere dodavatele v nejbližších dnech. Cena ohňostroje má být do 1 milionu korun bez DPH a není rozhodujícím, pouze limitujícím kritériem. Největší váhu při posuzování nabídek bude mít jeho scénář. Ze zadávací dokumentace vyplývá, že by měl trvat od osmi do jedenácti minut.

ohňostroj 2015 -  004 ohňostroj 2015 -  006 ohňostroj 2015 -  007 ohňostroj 2015 -  009

Vloni novoroční ohňostroj realizovala firma Ohňostroje Krupička a nesl název Stroj času. Sestával se z několika částí a hlavní bloky připomínaly odkaz Jana Wericha, Antonína Dvořáka, sametovou revoluci a spartakiádu. Hudební doprovod mohli lidé poslouchat z rádia do sluchátek. Jak vypadal při pohledu od Nemocnice na Františku, se můžete podívat níže a malá exkurse do odpaliště pak následuje.