Aktuálně

Novoroční ohňostroj bude vyprávět o Sametové revoluci

30. 12. 2018 P_20181122_180855_vHDR_On_HP

Nebe nad metropolí rozzáří v podvečer prvního dne roku 2019 mohutný ohňostroj s názvem Praha svobodná. Symbolicky tak uvede rok, kdy oslavíme 30 let od Sametové revoluce. Pyromediální show začne v úterý 1. ledna 2019 v 18 hodin a bude trvat 652 vteřin, což je skoro 11 minut. Díky odpališti u Metronomu na Letné bude možné ohňostroj pozorovat z velké části města, byť největší zážitek a více detailů přinese divákům v širším centru Prahy.

Ohňostroj pro hlavní město připravuje renomovaná společnost Makalu Fireworks a jeho cena i s DPH se lehce přehoupne přes dva miliony korun. Mírně vyšší cena oproti minulým letům v sobě zahrnuje i fakt, že k nebesům se postupně vznese a rozzáří přes 4 tuny materiálu při 4033 roznětech. Počet různých efektů pak dosahuje čísla 204.

P_20181122_180714_vHDR_On_HPPřes 57 procent pyrotechniky nejvyšší kvality má v rodném listu zapsánu Itálii (tři firmy) nebo Španělsko (jedna firma), zbytek pochází z Číny. Primární šifrovaný odpalovací bezdrátový systém je z Německa a podporuje synchronizaci s hudbou i s rozhlasovým vysíláním. Záložní, čínský, se v Praze prezentoval v roce 2013. V první – pohledové zóně od vody – bude 19 odpalovacích pozic a pět vysokozdvižných plošin ve výšce 18 metrů nad zemí. Druhá zóna – pro výškové efekty – čítá sedm „protiletadlových“ baterií. Ale vraťme se k samotné k pyrotechnice.

Například válcových pum bude celkem 135 kusů v rážích od 75 do 150 milimetrů. Kulových pum bude vypáleno 574 kusů v rážích od 75 mm až po 300 milimetrů. Těch největších budou tři kousky, 200 mm munice bude 20 kusů a třeba 150 mm pak dohromady 122 kusů. Nejpočetněji zastoupeny jsou pumy s ráží 125 mm, kterých bude v součtu 241 kusů. Celý ohněstrůjný arzenál doplňuje například 77 kusů římských svící, 1369 jednoranných výměníků, sedm pozemních min, osm kompaktů a přes dvě stovky ostatních efektů a modulárních systémů. Bude se tedy na co dívat…
A jen pro porovnání, třeba tank T34 měl kanón ráže 76 mm, T54/55 pak 100 mm kanon a známá T72 má kanon ráže 125 mm, okolo 150 milimetrů se pak pohybují houfnice a více mají třeba lodní děla…

A několik vět k pyromuzikální show, tedy k té části, co nebude bouchat…

P_20181122_180845_vHDR_On_HP„Praha svobodná“ se skládá z pěti obrazů (Modlitba – 99 vteřin, Holé ruce – 120 vteřin, Jednota – 199 vteřin, Zakázané ovoce – 137 vteřin, Svoboda – 130 vteřin), kde každý symbolizuje jistou etapu průběhu Sametové revoluce. Obrazy mají v divákovi evokovat vzpomínky a emoce spjaté s dobou před třiceti lety.
Příběhová linie je koncipovaná jako vyprávění otce s desetiletou dcerou. Otec událostmi 17. listopadu 1989 prošel od začátku a dceři sděluje svoje osobní zkušenosti a zážitky z té doby. Jednotlivé jejich dialogy jsou přirozenými předěly mezi obrazy a pomáhají divákovi s orientací v časové ose celé show (a zároveň slouží i k tomu, aby se mohl částečně rozptýlit dým). Dialogy jsou předtočené.

V rámci hudebního doprovodu pak uslyšíte například tyto skladby: Modlitba pro Martu (Marta Kubišová), Unstoppable (E. S. Posthumus), Palladia (Kari Jenkins), I Can’t Get No Satisfaction (The Rolling Stones), A Hard Day’s Night (The Beatles), Náměšť (Jaroslav Hutka), For The Win (Two Steps From Hell).

A nyní to důležité. Hudební doprovod bude možné již tradičně naladit na frekvenci 93,7 FM Hitrádia City (odkaz na živé webové vysílání je ZDE). Ti, co budou přímo v centru dění, tedy někde v okolí křižovatky Dvořákova nábřeží a Čechova mostu si starosti se zvukem příliš dělat nemusejí. Aparatura s příkonem 120kW by měla hudební doprovod zvládnout do 300 metrů na obě strany. Zvuková úroveň okolo 100 dB se pak očekává ve vzdálenosti až 100 metrů od křižovatky, což bude docela nářez… Zde by měli rodiče zvážit, zda do tohoto „předpeklí“ je opravdu vhodné tahat nejmenší děti či třeba kojence v kočárku.

Doplňkové efekty budou také zajímavé

P_20181122_180632_vHDR_On_HPSamotný Metronom bude během ohňostroje (od Prelude – viz níže a až hodinku potom) přisvětlován řízeným systémem světel s variabilní barvou i tvarem stopy. Zjednodušeně se dá říci, že ku podstavci bude pálit 12 světlometů s celkovým  příkonem 8,5 kW.
Již hodinu před produkcí se na kopec bude také promítat odpočet. O to se postará minimálně jeden laser s výkonem 14W.

Ohňostroj bude mít i nejdelší, tzv. Nultý obraz s názvem Prelude. Ten začne první signální ránou 15 minut před samotným ostrým začátkem. Střílet se bude i 10., 5., 3. a 1. minutu před. Tyto akustické reporty slouží jak k upozornění pro diváky, že se to blíží, tak i k vyplašení ptactva. Pro lepší světelný efekt bude také zhasnuto veřejné osvětlení a semafory na Dvořákově nábřeží, nábřeží Edvarda Beneše, Alšově nábřeží, Kosárkově nábřeží, části Mánesova mostu a v Letenských sadech.

Kde sledovat

Ohňostroj by měl být celý dobře pozorovatelný z Dvořákova nábřeží a Pařížské ulice; Mánesova, Čechova a Štefánikova mostu. Slušně bývá vidět i od Štvanice, Karlova mostu, z Petřína i z Vítkova. Výškové efekty pak jsou nepřehlédnutelné třeba i ze Žofína, Střeleckého či Dětského ostrova, od Kampy, od Riegrových sadů, z celé Letné, od Vyšehradu, od Dívčích hradů jakožto i z velké části Bohnic, Kobylis či části Ďáblic a Proseka.

Jak to bude s dopravou

P_20181122_180745_vHDR_On_HPNa ohňostroj je nejlepší vyrazit do centra pomocí MHD – nejlépe metrem. Jen je potřeba si dát trošku většího fóra a nepočítat s tím, že stačí dorazit 5 minut předem. Po našich zkušenostech z minulých let je optimální tak 30 minut. Pro „lepší fleky“ pak raději hodinka… Dopravu osobním autem nedoporučujeme. Šílené nervy při příjezdu a velké čekání na odjezdu opravdu nestojí za to…

Pro automobilovou dopravu budou totiž 1. ledna 2019 od 16.00 do 18.30 hodin uzavřeny tyto komunikace:
– Dvořákovo nábř. v úseku Štefánikův most – nám. Jana Palacha
– nábř. Edvarda Beneše v úseku Klárov – Štefánikův most
– Čechův most, Mánesův most, Štefánikův most, most Legií
– Pařížská v úseku ul. Bílkova – nám. Curieových
– 17. listopadu v úseku nám. Jana Palacha – nám. Curieových

Provoz tramvají (Mánesův a Čechův most, pravobřežní komunikace od Národního divadla po náměstí Curieových) bude přerušen v 17:30 hodin. Tramvajová doprava na dalších komunikacích – Štefánikův most a most Legií bude řízena operativně podle situace ve spolupráci s Policií ČR. I magistrát doporučuje cestujícím nespoléhat na tramvaje a využívat raději metro.

A na závěr tedy nezbývá než ohňostroji i divákům popřát pěkné počasí,

tedy co nejméně mlžného oparu či deště a lehký vánek!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA