Aktuálně

O víkendu nás čeká přechod na letní čas a o hodinku méně spánku

24. 3. 2017 hodiny - letní čas začátek posun ručiček vpřed

Horší změna času, alespoň z hlediska vstávání, je opět tady! V neděli se již budeme probouzet do letního času, který nám ukradne jednu hodinku spánku. Nenechte se tedy v neděli a především v pondělí zaskočit tím, že někam vyrazíte pozdě…

V neděli 26. března 2017 se opět zavádí letní čas s tím, že v 02:00 hodin středoevropského času (SEČ) se posune čas dopředu na 03:00 hodin letního času (SELČ).

Pro většinu normálních lidí je tento přechod „proti přírodě“ a nemají ho rádi. Řada lidí také namítá, že přechod na letní čas a na podzim zase zpět na čas normální (nesprávně označovaný jako zimní), je dnes už zbytečný.

Pravá Praha vám nicméně doporučuje si přednastavit hodinky, budíky a starší telefony ještě v sobotu večer před změnou. Posuňte si je o hodinu dopředu (chytré telefony, méně chytré telefony a většina výpočetní techniky to většinou dělá sama, pokud jste jí to náhodou nezakázali). Vyhnete se tak problémům v nočních barech s jejich závěrečnou a ráno také tomu, že v neděli přijdete někam pozdě.

52 noční od ropidPříchod letního času opět posune noční autobusy

Tramvajových a většiny autobusových linek se tato změna nijak nedotkne, jelikož jsou časové polohy každou hodinu stejné. Výjimkou jsou noční linky 513, 601, 602, 603, 605, 606, 608 a 610, pro které bude platit zvláštní jízdní řád. U linek 604, 607 a 609 se pouze o hodinu opozdí odjezdy z těch zastávek, kde má být spoj podle jízdního řádu po druhé hodině ranní.

Každoroční letní čas byl v Československu zaveden v roce 1979. Po několika letech se ustálilo pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend (v noci ze soboty na neděli) a končil poslední zářijový víkend. Od roku 1996 je letní čas o jeden měsíc delší – trvá až do posledního víkendu v říjnu, čímž je letní čas zaveden po větší část roku než čas pásmový. Tato změna byla provedena v celé Evropské unii, takže se přizpůsobila i Česká republika.

Letní čas je pochopitelně záležitostí zemí mírného pásma. V tropickém pásmu se délka dne v létě od délky zimního dne neliší natolik, aby mělo zavedení letního času smysl. Obdobně v polárních oblastech, kde polární noc trvá až půl roku, nemá samozřejmě letní čas smysl.