Víte to?

O zlevněné roční kupony na MHD je slušný zájem

25. 1. 2016 automaty na jízdenky

Údaje o prodeji jízdného pražského Dopravního podniku za rok 2015 potvrzují, že zlevnění ročního kuponu na 3650 Kč byl správný krok, který měl za důsledek zvýšení počtu prodaných ročních kuponů o 115 tisíc oproti předchozímu roku.

Zlevnění ročního kuponu se zatím oproti předpokladům negativně neodrazilo v příjmech Dopravního podniku. Ten za loňský rok za jízdné utržil 4,387 miliard korun, což je oproti předcházejícímu roku nárůst o téměř 43 milionů korun.

Pro plné hodnocení dopadu do tržeb a počtů prodaných jízdenek jednotlivých druhů bude ale zásadní až období k 1. 7. 2016, spíše však celý rok 2016. „Pražané jeví o roční kupon obrovský zájem, což mne velmi těší a věřím, že tento zájem bude ještě narůstat,“ prohlásil náměstek pro oblast dopravy Petr Dolínek, který chce sníženou cenu za roční jízdné udržet i do budoucna.

DSC06529

Náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD)

Náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD)

V tuto chvíli jsem zadal společnosti ROPID, aby připravila návrh nového tarifu, až ho obdržím, tak bude na politickém rozhodnutí, jak případně hýbat s cenami. Podle mé představy by měly vzniknout nové varianty jízdného, které budou výhodnější například pro rodiny s dětmi. Naopak hledáme možnosti v úpravě tarifu u krátkodobých kuponů např. jednodenních či třídenních, které jsou v porovnání s okolními evropskými metropolemi výrazně podhodnoceny. Zároveň jasně říkám, že hodlám vedle ročního jízdného udržet i cenu základní jízdenky ve výši 24 korun,“ prohlásil Dolínek.

Ten hodlá zároveň zlepšit i celý odbavovací systém pro cestující. „Jsem přesvědčen, že je třeba systémové změny u prodeje jízdních dokladů. Musíme se podívat na kanály, kterými jsou jízdní doklady prodávány, na jejich efektivitu, náklady apod. Proto chci udělat výběrové řízení na společnost, která provede audit systému prodeje jízdních dokladů a zároveň navrhne kompletní nový systém tak, aby to bylo přívětivější pro cestující a zároveň ekonomicky výhodnější pro Prahu,“ uzavřel Dolínek.

Zdroj: MHMP