Zeptali jsme se

Oldřich Lomecký: Komunální politika je opravdu na hony vzdálená té parlamentní

27. 7. 2015 DSC00719

Od komunálních voleb uplynulo již skoro tři čtvrtě roku a redakci proto zajímalo, jak se na toto období dívají politici z centrální městské části. Oslovujeme proto v rámci letních rozhovorů jednotlivé zastupitele z vedení Prahy 1 či šéfy zastupitelských klubů s několika podobnými otázkami, které pak i adresněji cílíme do oblasti jejich působení.
Radniční koalice vznikla na ustavujícím zasedání na Žofíně 25. listopadu 2014 a tvoří ji TOP 09, ČSSD a ODS s následujícími počty zastupitelů: 7, 3 a 3, kteří jsou sdruženi ve svých klubech. V zastupitelstvu jsou ještě opoziční kluby – Klub nezávislých (3), Klub Praha 1 rodina (2), Klub Zelená pro Jedničku (2), Klub Trojkoalice (4) a jeden zastupitel je bez klubové příslušnosti.

 

Jako třetí nám na naše otázky odpovídal první muž na radnici – starosta Oldřich Lomecký (TOP 09), který má ve své gesci oblast sociálních věcí a protidrogové problematiky, investic, oprav nemovitého majetku, územního rozvoje, výstavby, právních sporů a stará se i o chod úřadu a mediální obraz městské části.

Oldřich Lomecký

Oldřich Lomecký

Pravá Praha: Koalice bývá na rozdíl od manželství o rozumu a hledání společných řešení. Jak se vám s kolegy v radě spolupracuje?
Oldřich Lomecký:
Spolupráci s koaličními partnery hodnotím pozitivně, protože se nám daří naplňovat programové priority, které jsme si společně stanovili na začátku tohoto volebního období. Kdyby existoval většinový volební systém, kdy vítěz „bere všechno“, TOP 09 by na základě volebního výsledku z posledních komunálních voleb nyní vládla sama, s plnou odpovědností a bez koaličních kompromisů. Většinový volební systém nicméně nemáme, tudíž bylo nutné sestavit funkční koalici. Ovšem ta, jak jsem již zmínil, pracuje podle mého názoru velmi dobře.

Pravá Praha: Jako starosta pokračujete na radnici již další volební období, jak se liší toto od předchozího?
Oldřich Lomecký:
Když jsem byl zvolen starostou v prvním volebním období, se spoustou věcí jsem se musel nejdříve seznámit. Nemám tím na mysli manažerské postupy samotné – s nimi jsem byl díky dlouholeté profesní praxi seznámen dostatečně. Spíše šlo o to, aby tyto postupy byly v co největší míře aplikovány na konkrétní záležitosti v Praze 1, která byla v minulosti řízena poněkud dobrodružně. V tomto volebním období se již pohybujeme ve víceméně stabilizovaném prostředí.

Čekání s kolegy na výsledky komunálních voleb

Čekání s kolegy na výsledky komunálních voleb

Pravá Praha: Čas od času se na zastupitelstvu řeší věci, které mají původ ve vzdálenější minulosti. Kolik myslíte, že se ještě na radnici skrývá překvapení typu „kostlivec ve skříni“?
Oldřich Lomecký:
Jde právě o důsledky dobrodružnějšího řízení zejména finančních záležitostí Prahy 1 v minulosti. Jestli na nás ještě vyskočí nějaký další kostlivec, si netroufám odhadovat. Vzhledem k tomu, že městská část a radnice jsou již pátým rokem vedeny plně profesionálně, je skříň snad už prázdná.

Pravá Praha: Jak se vám daří skloubit volební program vaší strany s tím, co se dá nakonec prosadit?
Oldřich Lomecký:
No, to víte, je to hodně o kompromisech, jak jste říkal na začátku našeho rozhovoru…. . Zajímavé ale je, že kolikrát při jednání na radnici nastane situace, kdy jako pravicový politik logicky souhlasím nejen s kolegy z pravého spektra, ale zaujmou mne i argumenty zástupců levicového spektra. To je myslím jasný důkaz, že komunální politika je na hony vzdálená parlamentní. Jednáme o věcných problémech a naše třecí plochy vyplývají spíše ze životních zkušeností a profesních kariér, než ze členství v konkrétní politické straně.

Pravá Praha: Jaké tři hlavní problémy v rámci vašich kompetencí na Praze 1 vidíte a co pro jejich řešení hodláte udělat hned a do budoucna?
Oldřich Lomecký:
Aktuálně největšími problémy jsou busking, hluk a segwaye. Zatímco ohledně segwayů se snad konečně blýská na lepší časy, protože ministr dopravy Dan Ťok při osobním jednání velmi pozorně naslouchal argumentům Prahy 1, které jsem mu tlumočil, ostatní dva problémy jsou stále velmi ožehavé.
busking Obecfní dům 102Busking se stal pro obyvatele Prahy 1 opravdovou noční můrou. V Praze by přitom stačilo „sakumprásk“ převzít pravidla pro provozování pouličního umění například z Mnichova. Ten má také historické centrum a podle mého názoru tam pravidla pro busking stanovili velmi rozumně. Chci v tomto směru ještě jednat s paní primátorkou Krnáčovou, aby hlavní město zvážilo takovou inspiraci a nevymýšlelo již vymyšlené.
Problematika hluku je evergreenem v naší městské části; zejména zahraniční omladina Prahu stále evidentně považuje za jakýsi experimentální prostor, kde lze provádět cokoli. Zavádíme modernizovaný kamerový systém, který dokáže efektivněji reagovat na většinu nešvarů včetně hulákání nebo vandalismu opilých part v centru. Potřebujeme však mnohem více policistů a strážníků v ulicích.

DSC02636Pravá Praha: Je léto, čas dovolených. Jak případné volno trávíte vy?
Oldřich Lomecký:
Nejsem úplně klasický „dovolenkář“. Mám rád takové ty prodloužené víkendy, kdy nic neplánuji, pak dostanu od někoho pozvání, a když mě zaujme, jedu na dva nebo tři dny pryč. „Dobiji baterky“ a zamířím zpět do Prahy 1… . Že bych ležel týden u moře, to není úplně můj šálek čaje.

Pravá Praha: Co byste popřál obyvatelům Prahy 1 i návštěvníkům centra metropole ve zbytku prázdnin?
Oldřich Lomecký:
Všem přeji léto plné sluníčka, mnoho krásných zážitků a to, aby chvíle volna byly opravdu odpočinkem.

DSC02675