Zeptali jsme se

Oldřich Lomecký: Snad konečně započne revitalizace Václavského náměstí

23. 12. 2016 dsc09629

Pravá Praha se tradičně s vánočním rozhovorem obrací na prvního muže centrální městské části. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) nám v něm drobně zhodnotil rok odcházející, načrtl vize do budoucna a pohovořil i o vztahu s „věčným rivalem“, kterým je pro „jedničku“ pražský magistrát.

Oldřich Lomecký

Oldřich Lomecký

Pravá Praha: Rok 2016 pomalu končí. V čem vám udělal na radnici radost a kde se naopak nepovedlo vše podle vašich představ?
Oldřich Lomecký: Končící rok byl veskrze úspěšný v tom smyslu, že se nám podařilo zase o kousek zkultivovat každodenní život v centru města. Obyvatelé naší městské části již nejsou tolik obtěžováni buskingem, po peripetiích se podařilo umravnit vozítka segway, ještě více se obohatily kulturní a společenské aktivit. Podařila se prosadit vyhláška, která výrazně omezí hlučné a obtěžující ohňostroje v centru. Naopak nejsem příliš spokojený s některými problémy, jež provázejí privatizaci bytového fondu v Praze 1. Postupná, do několika fází rozdělená privatizace, je velmi náročný proces, který je neustále provázen obrovskými emocemi.

dsc09630Pravá Praha: Na co se mohou těšit obyvatelé Prahy 1 v příštím roce?
Oldřich Lomecký: Snad konečně započne revitalizace Václavského náměstí, která byla – kvůli nejrůznějším námitkám – na můj vkus až neuvěřitelně dlouho odkládána. V plánu máme také revitalizaci Revoluční ulice tak, aby prokoukla i tato lokalita. Budou pokračovat tradiční akce a projekty atd. To je takovéto mediálně vděčné sdělení, avšak za ním opět stojí z mého pohledu to nejdůležitější, byť ne navenek tak atraktivní: zdravý, vyrovnaný rozpočet městské části.

dsc09455Pravá Praha: Jaký dáreček by mohl Praze 1 nadělit magistrát, kdyby chtěl?
Oldřich Lomecký: Samozřejmě více peněz. MČ Praha 1 nedostává adekvátní částky, jež mezi městské části přerozděluje právě magistrát. Co se týče konkrétní věcné problematiky, tak zde hodnotím spolupráci s magistrátem jako spíše dobrou. Nicméně i tady existují některé záležitosti, kde až tak spokojený nejsem. Příkladem může být podoba a využití Malostranského náměstí poté, co z něj zmizelo „parlamentní“ parkoviště. Zánik parkoviště, které hyzdilo náměstí, si sice doslova vydupali místní občané, MČ Praha 1 je všemožně podporovala, ale dnes mám pocit, jako kdyby názory lidí z naší městské části na budoucnost Malostranského náměstí byly magistrátem považovány za podružné.

Pravá Praha: Co byste popřál obyvatelům Prahy 1 na svátky a do nového roku?
Oldřich Lomecký: Asi neřeknu nic objevného, když popřeji především zdraví. Od něj se totiž odvíjí vše ostatní. A jako starosta nám všem přeji, aby se v Praze 1 bydlelo a žilo zdravěji, bezpečněji a spokojeněji.

dsc09491