Aktuálně

Oslava první dekády pražských přívozů pod hlavičkou PID se v Podbabě povedla

30. 6. 2015 a3

Ve čtvrtek 26. června 2015 si Praha připomněla 10 let od vyplutí prvního integrovaného přívozu Pražské integrované dopravy. Návštěvníci oslavy v Podbabě se mohli zdarma přepravit z jednoho břehu na druhý benátskými gondolami, plout na převozní lodi Bivoj, či člunem hasičů z Lysolaj. Po celou dobu hrála lidem poetické písně plavební převoznická skupina Matylda banda de la marina.

Převozníci z Pražských Benátek zahájili slavnost přestřižením stuhy s trikolórou, která symbolicky spojovala oba vltavské břehy. Pak na návštěvníky čekal bohatý program. Užívali si benátských gondol nebo vyhlídkových plaveb na převozní lodi Bivoj.

 

Lidé si tak připomněli službu, která pomáhá Pražanům na cestě z jednoho vltavského břehu na druhý již deset let a navazuje tak na starobylou převoznickou tradici Za tu dobu přívozy Pražské integrované dopravy přepravily přes tři miliony cestujících a statisíce jízdních kol a kočárků.

a1 Pražské Benátky od zprovoznění prvního přívozu P1 v Sedleci v roce 2005 spustili další čtyři přívozy a jejich převozníci nyní patří mezi zkušené říční vlky. Nejstarší z nich, kapitán Mario Juhas, předával zkušenosti těm nejmenším. Na stánku Pražských Benátek učil děti vázat námořnické uzly a vyprávěl jim dobrodružné námořní historky. „Přestože si děti v přírodě hrají méně než za mých mladých let, překvapilo mě, jak moc je námořní řemeslo zajímalo“, líčil dojmy z početné návštěvy svého stánku kapitán Juhas.

Podbabou se rozléhal i křik tonoucího

a2Ihned k místu neštěstí vyrazili lysolajští hasiči a spustili záchrannou akci. Naštěstí to bylo jen cvičení a vyděšení přihlížející si oddychli. Děti si pak nadšeně zkoušely jízdu kajakem nebo na stále populárnějším paddle boardu společnosti Hg sport. Zemědělská univerzita v Praze točila pivo Suchdolský Jeník a na „žížalí televizi“ mohli lidé zkoumat život malých kroužkovců.

 

Více informací najdete na stránkách www.prazskeprivozy.cz nebo v našem předchozím článku na odkazu ZDE .